beylikdüzü escort

Yeni İş Kurmak ve Geliştirmek [Tüm Süreçler]


Arkadaşlar merhaba,sitemizde yorumlar veya özel mesajlardan aldığımız taleplere istinaden,yeni iş kurma süreçlerini sizinle paylaşmaya çalışacağız.Bu konu üzerinde yeni bir iş kurmak ve bu işi kurarken geçtiğimiz süreçlerden teker teker anlaşılır şekilde bahsedeceğiz.Birçok arkadaşımızın aklında değişik ve sonu olmayan sorular ve biz elimizden geldiğince bu konularda size yardımcı olmaya çalışacağız. Bu yazıyı okumanız halinde,yeni iş kurmak hakkında bilgi sahibi olacaksınız ve iş kurma süreçleri,detayları maddi ve manevi etkenler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.Şu kadarını belirtmek isterim ki,size anlatacağım şeyler anlatmak istediklerimin ufak bir kısmını oluşturacağını biliyorum.

Bundan dolayı,sorularınızı yorumlar bölümünden bize ileterek yazıda değinemediğimiz bir noktaya değinmemizi sağlayabilirsiniz.Son olarak yazıda konusu gündeme gelecek olan herşey şahsen tecrübelerime dayanmaktadır.Okuduğunuzda size ters gelen noktalar illa ki olacaktır. Fakat belirttiğim gibi bu yazdıklarım tamamen kendi görüşlerim ve tecrübelerimdir.Dolayısıyla bu tür konular kişiden kişiye değişir.Yorum yapmadan önce buna dikkat edilirse sevinirim.

Hayırlı ve faydalı olması dileğiyle.

Yeni bir iş kurmak?

Adım adım gitmek ve meseleleri teker teker ele almak her zaman için daha faydalıdır.Bana göre öncelikle yeni iş kurmak tabirini iyi anlamak gerekiyor.Bunun için kendinize sormanız gereken bir kaç soru var. Gerçekten iş kurmak istiyor muyum? Yeni bir iş kurmaya ve geliştirmeye enerjim var mı? Sosyal ve ekonomik durumum bunun için elverişli mi? Bu soruların hepsini yine sitemizde yer alan başka bir yazı içinde kendimize sormuş ve detaylı açıklamalar yapmıştık.Sizi sıkmamak için burada tekrar aynı şeyleri dillendirmek yerine yazının linkini ekliyorum.

Link : Kendi işimi kurmak istiyorum (bağlantı yeni sekmede açılacak)

Yeni İş Kurma Süreçleri

is-kurmak
yeni-is-kurmak-surecleri

1-Ne iş yapacağına karar vermek

Burada benim fikrim diğer aynı konuya değinen arkadaşlara biraz aykırı düşüyor.Neden mi?Onlar parlak bir fikrin çok önemli olduğunu ve bu parlak fikirin yeni bir iş kurarken sizi ileri taşıyacak en önemli etken olduğunu söylerler.Benim açımdan durum pek de öyle değil.Tabiki ne iş yapacağını bilmek sizi öne geçirecektir.Herhangi bir sektörde gördüğünüz bir açık sizi hızla yükseltecektir.Ancak burda dikkat etmeniz gereken şey fikirin ne kadar iyi yada kötü olduğu değil sizin bu fikri gerçekleştirmek için vereceğiniz çaba,göstereceğiniz fedakarlık. Eğer iyi bir fikiriniz olur ve fikri kötü yönetirseniz,sonuç hüsran olacaktır.Eğer çokta parlak olmayan,dünyayı yeniden keşfetmeyeceğiniz bir fikriniz varsa ama bu fikri iyi yönetir ve gerekli özveriyi gösterirseniz bu fikir inanın size maddi ve manevi çok şey katacaktır. Burda dikkat etmeniz gereken şey istikrar ve özveri bu iki kavrama sadece 2 ay dikkat edin ve canınız istemediğinde bile işe yönelin sonuçlarına şok olacaksınız..

Yani kısacası burada odaklanmanız gereken şey özveri ve istikrar fikrin de önemi var fakat bahsedildiği gibi işin %80’ni kapsamıyor.Ancak şuanda ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki listeye bakarak tekrar düşünmenizde fayda var.

 • Bir vasfın/mesleğin var mı? Varsa,iyi bildiğiniz işi yapmanızı öneririm.Yok ise alttaki maddeye bakın.
 • Çevrenizde belli bir meslek grubu ağırlıkta mı? Eğer çevrenizde bir takım meslek grupları var ise(yazılımcı,nalbur,kuyumcu vs) o işe başlamanız ve sürdürmeniz daha kolay olacaktır.
 • Yaşınız genç mi? Eğer cevabınız evet ise çok şanslısınız.Denemekten korkmayın.Önce bilgi ve tecrübe daha sonra bu tecrübeler ışığında kendi işinizi kurun.
 • Sermaye durumunuz? Elbette para herşey değil.Ancak yeni bir iş kurarken sermaye ile başlamak sermayesiz başlamaktan kat kat avantajlıdır.Size tavsiyem aklınızda bir iş varsa hesap kitap ettikten sonra o işi 6 ay döndürecek kadar sermaye yapmanızdır.
 • Medeni durumunuz? Bu soruyu listeye eklemekten maksadımız,eğer evliyseniz ve  birikmişiniz yok ise ve tabiri caizse son atımlık kurşunu kullanacaksanız 3 defa daha düşünün.
 • Ortaklık yapısı? Bu işi tek başına mı gerçekleştireceksiniz yoksa bir veya daha fazla ortağa mı sahipsiniz? Eğer ortaklı bir iş kuracaksanız dikkat etmeniz gereken fasılları aşağıda dile getireceğim. Lütfen bu konuya ehemmmiyet gösterin ve ortaklık kurarken dikkatli olun.

2-Yeni iş kurarken ortaklar ve ortaklık yapısı

ortaklik-yapisi
şirketlerde-ortaklik-yapisi-nasıl-olmalıdır

Bir kişi ile gerçekten iyi arkadaş olabilirsiniz.İyi bir akraba iyi bir komşu hatta iyi bir kardeş bile olabilirsiniz.Bu kişiyle iyi ortak olacağınız manasına gelmez,gelmeyecektirde.İki veya daha fazla kişi ortak olacağı zaman uymanız gereken bir takım prensip niteliğinde kurarllar vardır.Bu kurallar şirketinizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.Aşağıda madde madde listeleyeceğim bu kurallara dikkat ederseniz başınız daha az ağrır ve ortaklarınızla anlaşamama olasılığınız düşer.

 • Bütün ortaklar eşit miktarda hisse ve işgücü ortaya koymalı

Amcanızın oğluyla ortaklık yapıyor olabilirsiniz,kardeşinizle veya akrabanızla ortaklık yapıyor olabilirsiniz.”Aman canım bizim birbirimizden gizlimiz mi var”diye düşünebilirsiniz.Ortaklardan birisi işlerin ters gittiği anlardan birinde az çalışan yahut az sermaye veren ortağa kızabilir,hoşuna gitmeyeceği bir laf edebilir.Bu ortamı gerer.Aynı şey birkaç defa tekrar ederse daha büyük sıkıntılara yol açar.

 • Ortaklar kan bağına göre değil fikir uyumuna göre seçilmeli

Birkaç kez ticaretini denediğiniz ve fikrinize uygun bir ortak sizi ileri taşıyacaktır. O yüzden kan bağı değil gönül bağına göre ortak seçiniz.

 • Aranızda bir yönetici seçin

2 kişi yahut daha fazla kişiden ortaklıklarda yeni şirketlerin yaptığı en büyük hata ortakların aralarında bir yönetici seçmemesidir.Aranızdan birini yönetici olarak seçin ve tüm bağlantılarla müşteri,muhasebe ve devlet işleriyle onun ilgileneceğini stratejik hamlelerde toplantı sonucu son sözün yöneticinin olacağını bilin.Belli periyodlardaki toplantılarda yöneticiden hesap sorun.Unutmayın burda bahsedilen şey yöneticinin patron sizin çalışan olmanız durumu değildir. Şirketin yürümesi için bir hiyerarşiye ihtiyacı vardır.Bunu sağlayın

 • Şeffaf olun

Yine yeni iş kuranların yaptığı en büyük hatalardan biri ortakların kırılır veya gücenir korkusuyla hayır yada şer birşey söyleyememesidir.Eğer gerçekten şirketin menfaatini düşünüyorsanız fikirlerinizi söylemekten ve eleştirilmekten kaçmayın.

3-Yeni iş kurarken sermaye yapısı nasıl olmalıdır?

sermaye-yapisi
sermaye-yapisi-nasıl-olmalıdır

Şunu unutmayalım ki,yukarıda da bahsettiğim gibi sermaye herşey değildir.Ancak işinizi çok kolaylaştırır.Bir işin en para kazandırmaktan önceki kuralı kendi kendine yetebilmesidir.Bunun için işe başladıktan sonra kalan para en az 3 ay işi idare etmeye yetmelidir.Bunun sebebi anlık dolar düşüş ve çıkışlarına karşı koyabilmek ve beklenmedik durumlara hazırlıktır.İşinizin hesabını 3-4 ay 1 TL bile kazandırmayacak şekilde yapın. Kazandırsa kârınıza olur.Kazandırmazsa öngördüğünüz bir durum olur.Bunu örnek bir senaryo ile anlatalım.

Örnek senaryo

Fatih 3 arkadaşıyla birlikte bir kafeterya açmaya karar verir.Başlangıçta her biri 50.000 TL sermaye koyacaktır.Aralarında Fatihi yönetici olarak seçerler.Fatih parayı kulanma ve diğerlerini görevlendirme yetkisine sahiptir.Fatih ve arkadaşlarının yeni açtığı ABC pastanesi için maliyet tablosu aşağıdadır.maliyet-tablosu

 

 

 

 

 

Yukarıdaki tabloya gözattığınız zaman aylık olarak ortalama giderleri en az 3 veya 4 ay idare edebildiklerini görürüz.Mantıklı olan böyledir.Aksi taktirde ucu ucuna sermayesi olan bir iş 3. ayı görmekte epey zorlanır.

Birde dikkat etmeniz gereken şey şudur.Hesap yaparken maliyet ve giderleri en yukarıdan gelir ve kazançları en dipten hesaplanız size fayda sağlayacaktır.Gerçekler dururken olasılıklar üzerine hesap yapılmaz.

4-Yeni iş kurarken stratejim nasıl olmalıdır?

is-kurmak
is-stratejileri-nasil-olmalı
 • Eğer kuracağınız iş bir ticarethane ise ve siz daha önceden esnaflık yapmadıysanız muhakkak esnaflık yapmış birinden bilgi alın hatta mümkünse işinizi uzatmayacak kadar yanında çalışın.Müşteriye yaklaşımlar ve esnaflık prensipleri hakkında olabildiğince fazla kaynaktan bilgi öğrenin
 • Para kazanmak namına herşeyi mübah görmeyin
 • Yardımcı olmaktan kaçmayın
 • Soru sormaktan kaçınmayın
 • Nezaketi elden bırakmayın
 • Sorun soruşturun. İllaki bir malın daha iyisi ve daha ucuzu vardır.
 • Olmaz demeyin oluruna bakın.
 • Hayal alıp satmayın.Ayaklarınız yere bassın.
 • Para önemli fakat işini düzgün yapanları 2 kuruş pahalı diye satmayın
 • HİÇ BİR KAPIYI SERT KAPATMAYIN!
 • Kendinizden önce şirketinizin menfaatlerini düşünün.
 • Çok çalışın fakat ailenize de vakit ayırın.
 • Eve iş getirmeyin.
 • İşe evi götürmeyin.
 • Kararsız olmayın iyi yada kötü bir karar verin.
 • Cesur olun fakat deli cesaretinden kaçın
 • İyilik yapmayı unutmayın.

Rızkın onda dokuzu ticaret ve cesarettedir. H.Ş

5-Başarı yada başarısızlığı nasıl anlamalıyım?

basari
basarili-yada-basarisiz-olamk

Bu konunun cevabı bizce yaptığınız işe ve beklentilerine göre değişmektedir.Şöyle ki,eğer bir işi yapma sebebiniz sadece para kazanmak ise, para kazanmadan başarılı sayılmazsınız.Fakat eğer başarı,prestij gibi şeyler bekliyorsanız hiç bir zaman “başarı oldum” dememeniz gerekiyor.Çünkü başarı dediğimiz şey kişilerin veya işlerin potansiyeline göre değişir.Dolayısı ile başarı yada başarısızlığı anlayabilmeniz için öncelikle ne istediğinize karar verin. Bu karar sonucunda değerlendirmeye başlayın.

Konuda daha konuşulacak çok başlık ve söylenecek söz var elimden geldiğince eklemeler yapmaya devam edeceğim.Konuda kaçırdığım yada bahsetmemi istediğiniz bişey olursa söylemekten çekinmeyin.

Yardımım dokunduysa ne mutlu.

Vesselam.

Faydalı yazılar

 

 

 

 

 
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir