beylikdüzü escort

Ticarete Atılmak İstiyorum Ne Yapabilirim? (Başarı Sırları)


Eğer arama motorunda bu yazıyı bulduysanız,ticarete atılmak istiyorum ne yapabilirim? Ticarete nasıl başlamak istiyorum. Ticaret ile para kazanmak istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Bu yüzden ,olabildiğince araştırıp aklınıza takılan sorunları çözmek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Bunun için sizlere yeni bir seri paylaşımaya başlıyoruz. Bu seride sizlere ticarete nasıl giriş yaparım? ticarette nasıl başarılı olabilirim sorularının cevabını vermek vermeye çalışacağız. Bunun için birçok yazı yazacağız ve analizlerimizi paylaşacağız. Bunun için yapılan çalışmalarımızı dikkate alırsanız ticarette başarıyı yakalamanıza vesile olabilir.

ticarete baslamak
Ticarete başlamak

Ancak şunu da belirtmeliyim ki,bizim sizlere burada anlatacağımız analizler,yazılar ve ipuçları kendi çıkarımlarımız ve diğer kaynaklarda gördüğümüz başarılı olduğu belirtilen sırlardır. Kesinlikle ve kesinlikle bu taktiği yapın 40.000 lira kazanırsınız gibi birşey  söylemeyeceğiz. Size tavsiyemiz bu tür konuşan insanlardan ve bloglardan yahut toplumlardan uzak durun, çünkü genelde ya dolandırıcıdırlar yahut size bu iş fikrini satmak için çabalıyorlardır..

Bu yüzden bunlardan (biz böyle yapıyorsak bizden dahi) uzak durmanızı öneririz. gerekli malumatı verdikten sonra artık yazımızda değineceğimiz başlıklarımızı söyleyelim..

 • Ticaret nedir?
 • Neden ticarete atılmak istiyoruz?
 • Ticaret benim için mantıklı mı?
 • Ne tür işlerle başlamalıyım?
 • Sermayemi nasıl değerlendirmeliyim?

Yavaş yavaş konularımıza başlayalım..

Ticaret nedir?

ticaret-nedir
ticaret-nedir

Ticaret basit ve sözlük tabiri ile,alıcı ve satıcının arasında yapılan ticari kaygı taşıyan(para kazanmak)işlemlerin bütününe denir. Ticari faaliyetlerde her zaman alıcı veya satıcının direk ilişkisi olmayabilir. Bu ilişkide araya ticari kaygı ile aracılar girebileceği gibi tamamen iki kişi veya kurum arasında da olabilir. Ancak bu konuda önemli olan nokta,bir işlemin ticaret anlamına gelebilmesi için arada kâr etme amacı olmalıdır. Eğer bir işlemde para kazanma,sermaye biriktirme veya kazanma gibi bir kaygı yok ise bu bir ticari faaliyet olmaz, Bu yüzdendir ki,ticari faaliyette olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız o işi yapmaktan gayenize iyi bakın.Eğer para kazanmak gibi bir amacınız yok ise, ticaret yapıyor sayılmazsınız.

Kural : Ekonomide bir şirketin ana birkaç amacından birisi para kazanmak ve sermaye olarak likid olmaktır. Eğer bu kurallardan birisi aksak olursa,ekonomi bilimine göre şirketiniz veya operasyonlarınız tam olarak başarılı sayılmaz..


Ticarete atılmak istiyorum : Neden?

ticaret
ticarete-atılmak

Sizde görmüşssünüzdür ki herkesin ağzında bir ticarete atılmak istiyorum lafı vardır.Kimilerinin bu lafı sağlam temellere dayansa da birçoğu da  çevresinden aldıkları “çok para kazanıyoruz”,”Bu maldan sat,çok güzel para kazanırsın” laflarının etkisinde kalarak içlerinde ticaret yapmak isteği beliriyor. Ancak bunun yanlış ve fazlaca acele ile verilmiş bir karar olduğunu bir çırpıda söyleyebiliriz. Çünkü bu tip düşünen insanların birçoğu tacir karakterine değil memur karakterine sahip olan insanlardır. Bu yüzden ticaret yapmaları zordur. Dediğimizden yanlış bir şey anlaşılmasın,memur olmak yada olmamak insanı aşağı yada yukarı çeken birşey değildir. Memurluk bir zihniyet işidir. Eğer siz, sadece size verilen işi yapıyor ve mesai saatlerine riayet ederek çalışıyorsanız yahut böyle bir çalışma hayatı istiyorsanız ticaret yapmanız daha zor olacaktır.

Öncelikle ticareti neden yapmak istediğinize karar vermenizi öneririz,gerçekten aklınız ve mantığınız böyle bir şey istiyorsa buna birşey diyemeyiz ancak sırf millet size çok para var gibi kelimeler ettiyse ve siz sırf para kazanmak uğruna hayatınıza,karakterinize ve  ve zihniyetinize aykırı hareket etmeyiniz. Ticaret yapma amacınıza çok iyi karar verin. Daha sonra pişman olmayın.


Ticarete başlamak benim için mantıklı mı?

ticaret
ticarete-baslamak

İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer tam olarak burası,yukarıda nedenlerine bir parça değindik burayı okumadan önce lütfen bir önceki başlığı dikkatli şekilde okuyunuz çünkü ticaretten para kazanmak çok detaylı bir konudur ancak en çok önem verilmesi gereken yeri ise tam olarak burasıdır. Çünkü eğer karakterinize,hayatınıza ters bir şekilde şekilde ticarete başlarsanız işi kotarmanız çok daha zor olacaktır.

Örnek : Osmanlı zamanında enderuna seçilecek talebeler ilmi-hal ve ilmi-sima ehili bir jürinin karşısına çıkartılır ve burada karakterine göre iş ve görev dağılımı yapılırmış,buna göre ilmi yoğunlukta olanlar fikir adamı olmak üzere yetiştirilir,merhamet ve vicdanda ileri gitmiş olanlar başka bir görev ile görevlendirilirdi. Buna istinaden ticarete kabiliyeti olduklarına inandıkları çocuklar ticari teşkilatlarda görev alınmak üzere görevlendirilirdi..

Bu yukarıda anlattığımız olaya inanıp inanmamak tamamen kendi insiyatifinizde olup,anlatılan rivayete göre ticaretin de bir karakter ve nasip işi olduğunu da unutmalayalım.

Garantici iseniz,ticaret yapmayın!

Eğer hayata bakış açınızda garanticilik üzerine ise, azıcık aşım ağrısız başım presibini benimsediyseniz ticaret sizin için uygun bir kulvar olmayabilir.

Boş vakit arıyorsanız,ticaret yapmayın!

Ticaret sizin isteğinize göre ilerlemeyebilir,kendinize boş vakit ayırmak istiyorsanız ticari bir kariyer hedeflemeniz bu amacınız ile çatışmaktadır.

Cesaret edemiyorsanız,ticaret yapmayın!

Ticaret kesinlikle cesaret ile doğrudan ilgilidir. Eğer karakter olarak riski sevmiyor yahut cesaret konusunda kendinizi biraz eksik görüyorsanız ticaret yapmanızı önermiyoruz.

Rızkın 10’da 9’u ticaret ve cesarettedir. H.Ş

Arayışınız huzur ve rahatlık ise,ticaret yapmayın!

Çünkü ticaretin ne getireceği belli olmuyor,kimi zaman rahat ve sakin olsada kimi işler iyi gitmiyor ve yüksek veya düşük sermayeler batmak durumunda olabiliyor. Eğer bundan sonraki hayatınızda beklentiniz huzur ve kafa rahatlığı ise,size ticaret yapmanızı önermiyoruz.


Ne tür işlerle başlamalıyım?

ticaret
nereden-baslamaliyim

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı tamamen size kalmış,ancak bizimde size bir takım tavsiyelerimiz olacak.. Eğer öğrenciyim ancak iş yapmak istiyorum diyorsanız size vereceğimiz cevap,kenarda 300.000 liram var onunla ne iş yapabilirim diyen kişiye vereceğimiz cevapla aynı olmayacaktır. Çünkü eğer ilk defa ticaret yapacaksanız yakın çevrenizden ve ufak işlerden başlayabilirsiniz. Bu sizin işi öğrenmeniz ve ticareti öğrenmeniz açısından önemli ve daha iyi olacaktır.Ancak kenarda yıllardır biriktirdiğiniz para var ise daha önce ticaret yaptıysanız size vereceğimiz şey bir iş fikri olmaktan çok daha dikkatli ve fevri olmayan tavırlar sergilemeniz yönünde olacaktır. Çünkü eğer fevri tavırlar sergilerseniz,paranızı çarçur etme olanağınız daha fazladır. Bu da biz dahil kimsenin istemeyeceği bir durum olacaktır..

Hoşunuza gidebilir : Ne iş yapabilirim?


Sermayeyi nasıl değerlendirmeliyim?

sermaye
sermaye

Aslında bu bölümün sorusunun cevabı da tam olarak size göre değişmek ile birlikte yine birkaç tavsiye verebiliriz. Bu tavsiyelere uyup uymamakta serbest olmak ile beraber uymanın size fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki,paranızın tamamını işe harcamayın.Eğer sermayenizi son haddine kadar harcarsanız batmanız durumunda elinizde hiç birşey kalmayacaktır.. Bunun için sermayenin bir kısmını amortisman olarak ayırmanız bizce uygundur. Sermayeniz dar veya kısıtlı ise,fevri hareketler yapmayın. Büyük hayaller kurun ancak adımlarınızı küçük küçük atın. Çünkü birden bire bir iş üzerine bütün sermayeyi boca etmeniz çok kötü şekilde dönüşler yapabilir. Bu yüzden diyoruz ki,yatıracağınız meblağ ne kadar olursa olsun. Bir kısmını amortisman olarak ayırın.

Bu yazımızda sizlere ticarete nasıl başlayabileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazla içerik için yeni açılan ticaret kategorimizi takip etmeyi unutmayınız ve sağ kolonda gözüken e-posta aboneliğine üye olursanız,günlük yazılara çok kolay ve zahmetsiz şekilde ulaşabilirsiniz.
Yorumlar

 1. Merhaba Bilal bey kolay gelsin. Sizinle detaylı bir konu hakkında konuşmak istiyorum bu genç girişimciye destek olursunuz umarım korayagiz@ bu mail adresim en kısa zamanda umarım dönüş yaparsınız ve ordan size sorularımı sorabilirim ya da siz yazın mail adresinizi ben yazayım sizin için daha kolay olacaktır iyi günler.

 2. Merhaba verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum hemsirha*****@gmail.com lutfen bana yazarmisiniz

 3. Merhaba belki beni pek ciddiye almayacaksınız fakat sormak istiyorum ben henüz 16 yaşındayım ve ileride uluslararası ticaret okumayı düşünüyorum, ticarete şimdiden atılmak istiyorum yani yapabileceğim şeyler büyük şeyler değil en azından harçlığımın biraz fazlasını çıkaracak kadar ne yapmam gerek?

  1. Online satış siteleri ve uygulamaları üzerinden ürünleri adet bazında satmakla başlayabilirsin. Neyi satmak istediğine kendin karar vermen gerekecek çünkü bunu en iyi sen bilebilirsin. İş Hayatında başarılar genç kardeşim. Pes etme başaracaksın.

  2. merhaba bende senin gibi 16 yaşındayım ve ticaret yapmak istiyorum. İstersen birlikte hayallerimiz peşinden birlikte koşalım .
   cevabıma dönerssen tanışabiliriz.

 4. SELAMUN ALEYKÜM HAYIRLI GÜNLER BİLAL BEY ;

  BEN TİCARETE ATILMAK İSTİYORUM 19 YAŞINDAYIM KENDİ İŞİMİ KURMAK İSTİYORUM COCUKLUGUMDAN BERİ HEP BÜYÜK HAYALLER İÇERSİNDEYİM..AMA İCRAAT YAPAMIYORUM..YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..HAYIRLI GÜNLER..SELAMETLE..

  1. Dostum bende 19 yaşındayım para için degil benimki icimdeki bisey bu ise atılmamı istiyor.Sınavdan sonra muhendis veya doktor olmak istemiyorum.Ticaret yapmak istiyorum.gmailimi yazıyorum bana ulaş sen dusunuyosun kafanda fikir varmi ?omer.*****@gmail.com

 5. Yazı dizisi olacak denmiş ama uzun zaman geçmesine rağmen devamı gelmemiş. Sitenizi yeni keşfettim ama bir çok başlık altında yazıla yazılarda devam yazılarının veya ilgili yazıların olacağı söylenmiş ama hiç bir zaman gerçekleşmemiş. Sanırım yaptığınız işi çok ciddiye almıyorsunuz veya şevkiniz yok.

 6. bilal bey merhaba ben askerim 9 ay sonra askerliğim bitiyor ve ben geldiğimde ticarete atılmak istiyorum bi miktar sermayem var ama hangi işe atılacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 7. Merhaba , kurumsal bir şirkette çalışmaktayım ancak yaptığım iş bana zevk vermiyor.Ben daha çok bir şeyler üretip satmak istiyorum .İlgi alanım gıda üzerine, yaptıklarımı insanlara tattırıyorum ve olumsuz yorum almıyorum ama nereden başlayacağıma karar veremiyorum .Düşüncem önce internet üzerinden satış sahası oluşturmak ama gıda işi güven istediği için önce el işçiliği ile yapılan yine özel günlerde dağıtılan hediyelikleri internetten pazarlayarak kendime müşteri portföyü oluşturmak daha sonrasında da gıda üzerine yoğunlaşmak .Sizce nasıl başlamalıyım . Teşekkürler

  1. Bende inşaat sektöründe çalışıyorum 10 seneye aşkın bi süredir. Bilmekle olmuyor bedeni yıpratıyor ticaret yönüne yönelmek istiyorum ama nasıl yapabileceğimi bilmiyorum sizin gibi bende kararsızım isterseniz yardımcı olalım birbirimize fikir yürüterek

  1. size merhaba diyorum huseyin bey.
   ben nasil size tavsiye edebilirim bilemiyorum ama acizane birkac sey sizinle paylasmak istitorum. bir tanidigim kuruyemis isi yapiyordu heralde dedim borc aldi diye tasavvur ettim lakin kendisi 30 dolar gibi ufak bir rakamla baslamis ben de sok oldum ve su an bir suru de dukkani var bu kisinin. siz 7000 lirayi batirsaniz bile en azindan tecrubeniz olucak. ama gida isi yapin derim acizane size. adim atin gerisi gelecektir ve cok ilerleme kaydedeceksiniz insallah emin olun Allah muvaffak etsin

 8. Merhabalar,
  Ben özel sektörle uğraşıyorum fakat bir türlü sevemiyor ve sağlam adımlar atamıyorum.Buna istinaden ticaretle uğraşmak istiyorum.aklımda birkaç seçenek var fakat en doğru adımı atmak istiyorum.İyi çalışmalar.

 9. Herkesin kafasi karisik kimse napicani bilmiyor aslinda ben biliyorum nasil basliycami ama sermaye yetersiz ben devlet kanallarina girmek istemiyorum ama siz büyük kovaliycam diyorsaniz ve imkaniniz varsa devlet hibeleriyle yurumeyr calisin saygilar sevgiler

 10. Merhaba ben de 16 yaşındayım ve öğrenciyim ufak ufak işler yapıp hiç olmazsa bile cep harçlığımi arttırmak istiyorum ve tabikide büyümek yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir