beylikdüzü escort

Şirket Kurmak-Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur-Maliyeti Nedir?


2016 yılında şirket kurmak isteyenler için yeniden düzenlemiş olduğumuz yazımıza bakmanız durumunda kendi işimi yapmak istiyorum ancak bazı şeyleri merak ediyorum diyorsanız buyrun.Alanının en popüler konusu  Birçok kişi iş fikirleri ve parlak sektörler arayadursun,İş fikirlerini bulanlar yahut ne yapacağını bilenler resmi prosedüre çoktan girdi bile..Bu yüzden bu yazımızda “Şirket nasıl kurulur?” sorunuza cevap vermeye çalışacağız.

Birkaç şirket türü olmasına rağmen bu yazımızda şahıs şirketi kurulumunu ve maliyetini anlatmamızın sebebi ise eğer iş fikriniz yeni ve ilk defa yapılıyor ise,sahış şirketi kurmak size daha uygun olacaktır.

Bununla alakalı şahış şirketi kurmanın avantajlarına gözatalım;

Şirket kurmak

Konuyla ilgili tüm detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.Ayrıca diğer şirket türleri için aşağıdaki yönlendirme bağlantılarını da kullanabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmanın avantajları ;

 • Daha az masraflıdır.
 • Açması ve kapatması kolaydır.
 • Açmak için sermaye gerekmez.
 • Adından da belli olduğu üzere ortaksız (bireysel) olarak kurulabilir.
 • Düşük muhasebeci giderleri

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları ;

 • Bankalar yahut benzeri resmi kuruluşlarda LTD veya AŞ’lere göre daha az prestijlidir.

Şahıs şirketi kurma süreci / Prosedür

Muhasebecinize gidip şahıs şirketi kurmak istediğinizi söylediğiniz taktirde vekalet ile sizin yerinize bu işlemi gerçekleştiriyor.Şirket kurulurken extra bir çaba sarfetmiyorsunuz ancak aşağıdaki gibi maliyetleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Şahıs şirketi kurma maliyeti 2015 ;

Şahıs şirketi kurmak ile ilgili güncel bilgileri vermeye çalıştık.Bu tür diğer bilgiler için “Bilgi Bankası” kategorimize göz atabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmak ile ilgili tüm soruları konu altından sorabilir,alanında uzman kişilerden cevap alabilirsiniz.

ne iş yapabilirim
kendi-işini-yapmak-istiyorum-ancak-ne yapacağımı bilmiyorum diyorsan tıkla

Son Düzeleme : 11.06.2016
Yorumlar

 1. Merhaba,
  Bir yazılım firmasında çalışıyorum, eşim için internet sitesi kurmak ve satış yapmak istiyoruz. Şahır firmasını kendi üstüme kurmak istiyorum, çalıştığım yerle konuştum sigorta açısından problem olmadığını sigortanın yine çalıştığım yerden aynen devam edeceğini ancak işten ayrılma durumunda bağkurlu sayılcağmı söyledi ama emin olamadım.ben başka yerde çalışırken şahıs firması kurarsam vergi konusunda sıkıntı yaşarmıyım

  1. Yakın zamanda konuya detaylı bir yazı geliyor.. Tüm detaylar için biraz daha sabır.. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle..

 2. merhaba ben bir firmada çalışıyorum sgk olarak ben sgk iptal olsun istemiyorum
  şahıs firması açabilirmiyim ?
  açtıktan sonra sgk 1 sene sonra işten ayrılırsam başka işe girsem bakurlumu oluyorum .
  ve geçen senelere bakur borcu çıkarmı ?

  1. SGK ve şirket kurma ile alakalı teferruatlı yazımız yakın zamanda geliyor.. Bu konuyu detaylarıyla öğrenmek için biraz daha sabır.Anlayışınız için teşekkür ederiz..

  1. Selam Celil Bey,
   Sigortanızda aksama olmadığı sürece şirket kurup sigortalı olarak devam edebilirsiniz, işten çıkarılma durumu olursa eğer otomatikman bağkur tarafından borçlandırılmaya başlanıcaksınız.
   Daha detaylı bilgi için serbest muhasebeci yada mali müşavirlerden destek alabilirsiniz.

 3. Merhaba Bilal Bey,
  Şahıs Firması Olarak İnternetten Sanal Mağaza Açmak İstiyorum. Bayilerden Ürün Temin Edip Müşterime Faturamı Kesip Göndereceğim Şekilde. Bu Durumda Herhangi Bir Odaya Kayıt Olmam, Ruhsat, Yazar Kasa Gereklimi? Belediyelik Bir Başvuru Süreci Varmı? Şimdiden Teşekkürler.

  İyi Çalışmalar.

  1. Selam Volkan Bey,

   Bildiğim kadarıyla birçok banka ticaret odası kaydı istiyor, normal şartlarda şirketinizi kurup ticaret odasına kayıt yaptıktan sonra bankaya sanal pos için başvuru yapıp siteniz için gerekli entegrasyonları tamamladıktan sonra işe başlayabilirsiniz ama burda ufak bir sıkıntı söz konusu şirketi yeni kurduğunuz ve şirketin herhangi bir ticari geçmişi olmadığı için bankalar size sanal pos vermeye yanaşmayacaktır bu gibi bir durumda alternatif ödeme yöntemlerini (Payu, iPara, iyzico vb..) tercih etmeniz sizin için hem daha hızlı hem daha avantajlı olabilir.

 4. Merhabalar
  Ben de şahıs şirketi kurmak istiyorum.Size birkaç sorum olacak.
  1.ben istanbulda yaşıyorum ama şirketi bursada kuracağım.adres olarak bir kiralık daire tutacağım.benim istanbuldaki adresim silinip oraya mı alınacak.yoksa ikinci adres olarak kayıt yaptırsak maliye bunu kabul eder mi.
  2.kendime sigorta yatıracağım bu bağkur mu sgk mı oluyor.yani ben şirket çalışanı olarak mı görünmem lazım.bir De sigorta maliyeti aylık ne kadar tutuyor

  1. Selam Alper Bey,
   İkamet adresinizin bir önemi yok, şirket kuracağınız zaman bursada tuttuğunuz ofisin yada dairenin kira kontratı ve diğer belgeleriyle beraber kuruluş için başvurmanız yeterli ama burda dikkat etmeniz gereken bir husus var, şirketi kuruluşu yapılmadan hemen önce ve açıldıktan sonra zaman zaman müfettişler sizi kontrol etmek için bildirdiğiniz adrese gelecektir müfettişler geldiğinde ofisde olmanız gerekiyor.
   İkinci sorunuza gelicek olursak, eğer herhangi bir yerde sigortanız yoksa şirket kurulduğu günden itibaren otomatikman bağkurlu sayılırsınız ve bağkur tarafından borçlandırılırsınız.
   2015 Yılı Bağkur Primi(Minimum) aylık 420TL civarında.

 5. Merhaba bilal bey ben sigortali bir iste calismaya devam ederken insaat alaninda faaliyet gosteren sahis sirketi kurup butun yetkilerimi vekalet yoluyla kardesime devredebilirmiyim ayrica sigorta konusunda sorun olurmu birde ikamet ettigim il farkli sirketin faaliyet gosterecegi il farkli tesekkur ederim

  1. Merhaba İsmail Bey,
   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. İkamet ettiğiniz yer ve şirketin genel merkezi olacak yer arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktır. Yani,devlet sizin genel merkez olarak gösterdiğiniz yere bakar ve nerde oturduğunuz ile ilgilenmez. Sorunuzun devamına gelecek olursak,Herhangi bir yerde çalışmanız durumunda şirket kurarsanız eğer sigortanızda bir boşluk olmassa ( yani bir gün dahi yatmama durumu) sigorta üzerinden devam edersiniz.Ancak,sigortanızın kısa bir süre dahi kesinti,yatmamama,aksama durumu olursa Bağ-kur üzerinden devam etmek zorunda kalırsınız. Ayrıca şahıs şirketi kurduğunuzda “adi-ortaklık” yapabileceğiniz gibi yetkilerin kısmen veya tamamen kardeşinize devri konusunda da herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır. Herhangi başka bir sorunuz olursa,lütfen belirtmeyi unutmayın.

 6. Merhaba,
  Ben İstanbul da yaşıyorum fakat farklı bir ilde mağaza açıyoruz. Ortağım o ilde yaşıyor. Şahıs şirketi kuracağız masraflar artar düşüncesiyle resmiyette ortağım gözükmeyecek. Şirket benim üstüme olacak. Benim merak ettiğim şahıs şirketime ortak almam benim masrafımı ne kadar daha arttıracağı. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ayşe hanım merhaba,öncelikle yorum yaptığınız için teşekkür ederiz. Şirketin genel merkezi olarak görülen yer ile ikamet ettiğiniz yer arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır.Yani istediğiniz yerde oturup istediğiniz yerde genel merkez olarak gösterebilirsiniz. Ortaklık konusuna gelince,sigorta da yatırmanız gereken tutar 1’den 2’ye çıkar yani bir prim daha fazla ödersiniz. İyi günler.

  1. Selam Ümit Bey,
   Yazıda bahsettiğimiz işlemleri kendinizde yapabileceğiniz gibi yakınınızda herhangi bir serbest muhasebeciye cüzzi fiyatlar karşılığında bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

 7. Merhaba ben hosting satışı yapmak için şajıs şirketi kurmak istiyorum. Ticret odasına kayıt gerekli mi ve muhassebe giderlerim ne olur.

  1. Selam Osman Bey,
   Eğer sanal pos kullanacaksanız bankalar ticaret odası kaydı istiyor ama payu, paypal gibi aracı kurumları kullanarak bu gereklilikten kurtulabilirsiniz.
   Muhasebe giderleriniz yeni bir şahıs şirketi için bulunduğunuz ile bağlı olarak aylık 50 ile 150 lira arasında değişir, cironuz arttıkça muhasebe masraflarınızda artacaktır.
   Hosting satışı için zorunluluğunu bilmiyorum ama internet servis sağlayıcı belgesi almanız gerekebilir ve maaliyetleri hakkında çokda bilgi sahibi değilim telekominiksyon iletişim başkanlığına ulaşarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 8. Merhabalar,
  Öncelikle açıklamalarınız harika olmuş teşekkürler. Benim sorum şudur:
  Ben bir şahıs şirketi kurmak istiyorum. Ahşap ev-bahçe mobilyası (tasarım olacak), akustik panel (belki ithal edebiliriz yurt dışından), ve ahşap ev inşaat (ev yapımı) ve alanlarında faaliyet göstereceğiz. İleride yurt dışında da satmak istiyoruz fırsatımız olursa. Dolayısıyla açıklamalarınız dışında ekstra ne yapmak gereklidir veya önerileriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Selin Hanım,
   Nazik yorumlarınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.
   İthal ürün üzerine bir iş kurmak istiyorsanız eğer önce gümrük müşavirlik firmalarıyla görüşmeniz çok daha faydalı olacaktır, ithal edilen her ürün gümrük tarafından kategorilendirilmiş ve her biri farklı vergilere tabii tutulmuş mesela çay ithalatı yada tekstil ithalatı yapmak ülkemizde çok anlamsız ülkedeki üreticileri korumak için çok yüksek vergilere tabii tutuluyor.
   Eğer imkanınız ve sermayeniz varsa ihracat konusuna öncelik vermeniz çok daha karlı bir iş olabilir, ihracat konusunda devletin büyük teşvikleri var. Ekonomi bakanlığının sitesine girerek destekler kısmından ihracat desteklerini inceleyebilirsiniz.

 9. Merhaba;
  Outsource yürüttüğüm işlerimde artık fatura kesmem gerekiyor bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum ancak işlerim yolunda gidiyor biraz daha riske girerek Limited şirketi kurmam sizce akıllıca olur mu? Araştırdığım kadarıyla Limited şirketi biraz masraflı olmaktaymış bu konuda beni aydınlatabilir misiniz. Teşekkürler

  1. Ramazan bey merhaba,
   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Şahıs şirketi kurmak şuanki durumunuza göre daha uygun olacaktır. Eğer çok ortaklı bir yapı kurmak isteseydiniz ve elinizde yüklü bir sermaye olsaydı limited şirketi kurmak daha mantıklı olacaktı. Şuan da tek başınıza yürüttüğünüz outsource işlerde şahıs şirketi kurmak hem maliyeti hem de daha sonra kolay kapatılabilmesinden ötürü size daha uygun olacaktır. Lütfen aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

   İyi günler dileriz.

 10. Merhaba Bilal Bey,

  Net ve anlaşılır bilgilendirme yazınız için teşekkürler. İhracatçıyım ve artık müşterilerime kendim ihracat yapmaya başladım. Bazı dış ticaret firmalarından faydalanıyordum fakat kendi şahıs şirketimi kurmak istiyorum. Bu durumda bu masraflara ek olarak ihracatçı birliklerine üyelik masrafı olacaktır diye düşünüyorum. Şahıs şirketlerinin ihracat yapmasında başka dikkat edilmesi gereken bir nokta var mıdır? Bunun yanı sıra bir ofis veya dükkan kira kontratına ihtiyaç var mıdır? yoksa ev adresi yeterli midir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Funda Hanım Merhaba,
   Öncelikle nazik yorumunuz ve sorunuz için teşekkür ederiz.İhracatçılar birliğinin genel sekreterliğinin websitesinden edindiğimiz bilgiye göre ihracaatçılar birliği giriş bedeli 200 TL’dir. Buna ek olarak yıllık olarak 100 TL gibi bir üyelik ücreti ödersiniz.

   Bunun haricinde ilk ihracaatinız esnasında sizden bir takım belgeler istenebilir bu belgeler aşağıda belirtdiğimiz gibidir,

   -Faaliyet belgesi
   -Mükellefiyet Yazısı
   -Ticari Sicil
   -İmza Sirküleri
   -Kimlik Süretleri
   Buna ek olarak maliyetleriniz göndereceğiniz ürünlerin türüne göre değişiklik gösterecektir ancak genel manada masrafları belirtecek olursak,
   -Tasdik Masrafı ( Takriben ürün toplam bedelinin 1000’de 1’i)
   -Ardiye (Depolama)
   -Gümrük Müşaviri Ücreti

   Diğer soruya geçecek olursak,herhangi bir ofis yahut işyerine gerek yoktur,evinizin bir odasını şirketin ana merkezi olarak gösterebilirsiniz. Buda size en düşük stopaj vergisi avantajı sağlayacaktır.

   Ayrıca işinizin içinde ithalat kısmı var ise, Çin’den ürün getirmek ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

   Çinden Ürün Getirmek
   Bunun haricinde aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyiniz,ayrıca yapacağınız yurtdışına göndermeyi düşündüğünüz ürünün cinsi hakkında bilgi verirseniz gümrük prosedürleri hakkında daha net bir bilgilendirme yapabiliriz.

   İşinizin hayırlı olmasını dileriz.

   İyi çalışmalar.

 11. Merhabalar Bilal Bey;

  Ben ve iki arkadaşım daha ticaret yapmak istiyoruz ve iş toptancılık gibi bir iş. Biraz araştırma sonucu şahıs şirketinin bizim için en uygun yöntem olduğunu düşünüyorum. Size şahıs şirketiyle alakalı kafamda oluşan soruları sormak istiyorum :

  1. Sizce toptancılık tarzı bir iş için şahıs şirketi uygun mudur? Ve ileride farklı alanlara yönelirsek birden fazla alanda/sektörde bu şirket adı altında faaliyette bulunabilir miyiz ?

  2. Üç kişi olduğumuzu söylemiştim, ben şahıs şirketini kurduğum zaman diğer iki arkadaşımı şirkete ortak yapabilir miyim ?

  3.İthalat ve ihracat yapmakta bir kısıtlama veya dezavantaj oluyor mu ?

  4.Çok soru sordum ama son olarak da lisans öğrencisiyim ve sgk lı olarak bir şirkette çalışıyorum. Öğrenci olmam herhangi bir engel teşkil eder mi ? Ve Sgk için çalışma yaptığınızı yazmışsınız acaba o yazınız yayınlandı mı yayınlandıysa link verebilir misiniz ? Teşekkürler.

  1. Mehmet ali bey merhaba,

   Öncelikle geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. Sorularınızın cevabını vermeye başlayayım,

   1-Şahıs şirketi bir çok alanda olduğu gibi toptancılık ve perakendicilik alanlarında da iş yapmaya gayet müsaittir. Yani eğer işe yeni başlıyorsanız şahıs şirketi kurarak başlamanız en faydalısı bunun nedeni,kurması ve kapatması kolaydır ve daha az maliyetlidir. İşler eğer büyürse,limited’e ve Aş’ye geçebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. LTD ve AŞ’nin şahıs şirketinden bankalar gözünde daha prestijli olduğunu söyleyebiliriz ancak maliyetleri daha fazladır..
   2- Evet yapabilirsiniz, buna adi-ortaklık deniyor. Şirket kuruluş işlemlerinde belirtmeniz halinde ortak olabilirsiniz. Ancak bunun ek 2 adet prim ödemek anlamına geldiğini gözden kaçırmayın.
   3- İşinize mani olacak bir dejavantaj yahut kısıtlama bulunmamaktadır..
   4-Sigortanızda aksama olmadığı sürece şirket kurup sigortalı olarak devam edebilirsiniz, işten çıkarılma durumu olursa eğer otomatikman bağkur tarafından borçlandırılmaya başlanıcaksınız. –

   Gecikmeden ötürü özür diler. Size ve arkadaşlarınıza başarılar dilerim.

   Ek olarak : Başka bir sorunuz var ise, cevaplamaktan memuniyet duyarız..

   1. Cevapladığınız için teşekkür ediyorum Bilal Bey.
    Şuan için sormak istediğim sorular bunlardı. Başka sorularımız oldukça size tekrar ulaşırız. Yardımseverliğiniz için teşekkürler.

    Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 12. Ben manisadan yaziyorum 43 yaşındayımi lkokul mezunuyum.mutfak elamı olarak çalışìyorum.yemek üstüne bir şirket kurmak istiyorum ama ne yapmam gerkiyor bilmiyorum beni aydinlatirsanız sevinirim teşekürler

  1. Figen hanım merhaba,

   Öncelikle yorum yaptığınız için teşekkür ederiz. Şahıs şirketi kurmanın herhangi bir meslek yahut yaş kısıtlaması yoktur. Yukarıda ki adımları takip ederek şahıs şirketini kurabilirsiniz. Aklınıza takılan farklı bir soru varsa yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 13. Merhaba Bilal bey,

  Ben freelance evden çalışan bir grafik tasarımcıyım, müşteri kalitem büyüdüğü için fatura kesmem gerek yani şahıs firması kurucam. peki evimi işyeri olarak göstermemde bir sakınca var mı çünkü işyeri açmayı düşünmüyorum şuan. bunun yasal bir sakıncası var mı?.

  2. soru en az bir kişinin sigortasını yani kendi sigortamı ödemem gerekiyor mu?

  1. Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Sorularınızın iki net cevabı var

   1- Evinizin bir yerini ofis olarak göstermenizde herhangi bir sıkıntı yok genelde sizin tarzınızda çalışacak olan insanlar evlerinin bir yerini ofis olarak gösterir ve bu sayede minimum stopaj ödeyerek işlerini devam ettirirler..

   2-Şirket kurunca bağ-kurlu olursunuz ve kendinizin bağkur primlerini yatırmanız gerekmektedir..

   Daha farklı yardımcı olabileceğimiz bir konu varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   Teşekkürler.

 14. Öncelikle sizi önce tebrik ediyorum ve tabi teşekkürlerimi de iletmek istiyorum. Şahıs sirketi kurmaya karar verdim biraz zamana biraktim. Şunu sormak istedim sadece web sitesi açarak ilk aşamada yapılacak isin nabzini olcerek istenilen verim alinirsa sahis sirketi kurulmasinin bir yasal ya da vb.. problemleri olurmu?

  1. Güzel yorumlarınız için çok çok teşekkür ederiz. Tabiki böyle birşey mümkündür. Eğer yapacağınız website sahipleri sizden fatura istemez ise(şahsi işler için fatura gerekli değildir.) sizinde onlara freelance olarak hizmet vermeniz mümkündür. Piyasanın nabzını tuttuktan sonra bir yatırım yapmak en doğru hamle olacaktır..

   Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa lütfen çekinmeden sorun.

 15. Hayirli günler öncelikle sorun şu olucak biz şahıs sirketiyiz inşaat yapıyoruz bunun bir sınırlaması varmıdır 4 daire üzerine yada 8 daire li 10 u aşkın bina yaptık herhangi bir sorunla karsilasirmiyiz şahıs şirketlerinde bir sinirlandirma varmı muhasebecimize soruyorum sorun olmaz diyor bilgi veririseniz sevinirim

  1. Cihat bey merhaba,

   Şahıs şirketlerinin faaliyet alanlarında herhangi bir kısıtlama yoktur. Dilediğiniz gibi faaliyet gösterebilirsiniz. Ancak çok ortaklı bir yapınız var ise, ve işler büyüdü ise limited şirketi kurmanızı tavsiye edebiliriz.

 16. Merhaba Bilal Bey
  ben özel sektörde ssk lı çalışan bir öğretmenim. ancak mesai saatleri dışında hizmet verebileceğim bir eğitim danışmanlık bürosu açmayı düşünüyorum. dolayısıyla sanırım şahıs şirketi kurmam gerekiyor.özel ders vermeyeceğim için işimin milli eğitimle bir ilgisi yok, sadece danışmanlık hizmeti.
  1- Kendim çalıştığım için açtığım büroda sigortalı birini mi çalıştırmam gerekiyor?
  2- Burada yazar kasa kullanmam gerekiyor mu?
  3- Ticaret odasına kayıt olmam gerekiyor mu?
  4- Büroyu açacağım yerin iş hanı mı olması gerekiyor?
  5- Açılış için hangi yolu izlemeliyim?

  Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

  1. Eray bey merhaba, sorularınıza madde madde cevap vermeye çalışacağım.

   1. Herhangi birini çalıştırmanıza gerek yok. Çalıştığınız yerden sigortanız kesintiye uğraması durumunda bağkur üzerinden prim ödemeye başlarsınız. Bunun takibine de sık sık yapmanızı öneririz.
   2. Yazar kasa kullanmanıza gerek yok,fatura koçanı edinmeniz yeterlidir.
   3. Eğer pos cihazı kullanmayacaksanız,ticaret odasına kayıt olmanıza gerek yok ancak banka ile ilgili bir işiniz olacaksa(pos gibi) kayıt yaptırmanız gerekmekte..
   4. Hayır. Herhangi bir yerde ofis açabilirsiniz. Eğer homeofis çalışacaksanız,evinizi de şirket merkezi olarak gösterebilirsiniz.
   5. Açılış için gerekli yollar yukarıda gösterilmiştir. Bunları uygulayabilirsiniz.Yahut bir muhasebeci ile görüşürseniz,kolay bir şekilde şirket kurmanızı sağlayacaktır.
   6. Unutmadan şunu da belirtmek isterim ki eğer devlet memuru iseniz,şirket kurmanız kanunlarca yasaktır..

    Farklı bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin.

    İyi çalışmalar.

 17. Merhabalar..
  Arkadaşim ile beraber ortak PVC dükkânı acicaz. Kendimiz caliscaz sadece. 2 ortak olarak mi sahis sirketi acmamiz uygun olur? Yoksa tek kişi üzerindenmi acsak uygun olur? Faydası ve zararları neler olur?
  Şimdiden tesekkur ederim kolay gelsin

  1. Yorumunuz için teşekkürler.

   İki kişinin bir şahıs şirketine ortaklık kurmasında herhangi bir sorun yoktur. Buna adi-ortaklık denir. Bu sayede ikiniz de şirket hakkında söz sahibi olabilirsiniz. Ancak, 2 kişi ortak olursanız mecburen 2 prim ödemek zorunda kalırsınız. Bu konuda son karar sizindir. Ortaklık kurmanın herhangi bir faydası yada zararı olmaz ancak sadece prim ödemek zorunda olduğunuz için biraz daha maliyetli olabilir.

   1. Tesekkur ederim Bilal bey.
    Bir sorum daha olacak.
    Kendi üzerime şahıs şirketi acarsam kredi kartı ödemelerinde dolayı bankalarla biraz sikinti var. Kredi kartı borçlarını ödeyip ve şirketi açtıgimda kredi kullanma ve kosgepten yararlanmada sıkıntı olurmu? Ve sicilim ne kadar zaman içerisinde düzelir? Şimdiden tesekkur ederim

    1. Eymen bey,dönüşünüz için teşekkür ederim.

     Kredi kartı borcunuz icraya düşüp yasaklı konuma düşmediyseniz borcunuzu ödemeniz durumunda herhangi bir problem olmaz.. Ancak yasaklı duruma düştüyseniz,o kosgeb’in ve önüne çıkacağınız jürinin insiyatifinde bir durumdur. Bununla alakalı kesin bilgiyi size en yakın kosgeb merkezinden alabilirsiniz. Sicilinizin ne kadar süre sonra düzeleceği konusunda bilgim yok ancak bankadan yasaklı olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Net olmamakla birlikte söyleyebilirim ki,yasaklandı iseniz,3 ila 5 yıl içinde yasağınız kalkacaktır..

     1. Merhaba Bilal bey.
      Suan ozel bir sirkette calisanim. kendi üzerime dükkân açtığım zaman bagkurlu olcam. İşim geregi rapor alıp fabrikaya gitmedigimde SSK ödemesi olmadığından ödenmeyen gün sayısı kadar bagkura ödeme yaparsam sıkıntı olurmu.

 18. Bilal bey Merhaba

  Verdiginiz bilgiler için öncelikle teşekkürler benim de konuyla alakalı bir kaç sorum olacaktı
  Öncelikle yurt dışında çalışma vizesi ile yaşadığımı belirtmek isterim
  1- Şahıs firması vekalet vererek acılabilir mi ?
  2- Adresim nufus müdürlüğünde yurt dışında kayıtlı gözüküyor ( Çin Shanghai ) bu bir sorun teşkil eder mi yoksa önemli olan Türkiyede göstereceğim adres mi ?
  3- Yurt dışında calışma vizesini askerlikte gün saydırmakla kullanmak istiyorum Bu durumda Türkiye de her hangi bir şekilde ssk yok eğer şahıs firmasını kurarsam BAGKUR yatırmam mı gerekicek ?
  Teşekkürler Kolay gelsin

  1. Mahmut bey merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   1. Evet açılabilir
   2. Türkiye’de bir yeri merkez ofis olarak gösterirseniz,(akrabanızın evi olabilir) sorun ortadan kalkacaktır.
   3. Çalıştığınız yerde sigortanızın aksaması durumunda otomatik olarak bağkur üzerinden borçlandırılmaya başlayacaksınız..Tabiki arada bir
    muhasebeciniz ile sigorta durumunuzu görüşmenizde fayda var..

   Farklı bir soru olursa sormaktan çekinmeyiniz.

   İyi çalışmalar.

 19. Merhabalar
  Birden çok faaliyet konusu olan bir şirket açmak istiyoruz şirketi kuracak olan abim ben mesul mudur olarak calisagim isimizin ilk ana konusu cevre sağlığı biyosidal urun uygulamaları yani haşere ve böcek ilaçlama tabir edilen is.. öncelikle birden çok faaliyet konumuz olacak 1 şahıs şirketimi kurmaliyiz yoksa ltd mi ..birden cok alanda faaliyet gosterebilirmiyiz sahis sirketi olursa2 her iki şirket kurulumunda giderimiz ne olur 3 POS cihazida kullanacağımız müşteriler de olacak şahıs veya ltt olması farkedermi 4 sinirli bir sermayemiz var bize ne tavsiye edersiniz

  1. Merhaba,yorumunuz için teşekkür ederiz.sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

   1. Şahıs şirketi kurabilirsiniz.Herhangi bir problem olmaz.
   2. Şahıs şirketinin maliyetini yazı içerisinde bulabilirsiniz. Limited şirketi için linke tıklayınız > Limited şirketi kurma maliyeti
   3. Şahıs şirketi ile pos makinasından çekim yapabilirsiniz.Pos cihazı kullanmanın şirketi türleri ile bir ilgisi bulunmuyor.
   4. İncelediğiniz de de göreceksiniz ki,şahıs şirketi maliyet açısından daha ekonomiktir.

   Daha fazla sorunuz olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

   İyi günler dilerim.

 20. BİLAL BEY MERHABALAR,

  3 ORTAK LTD ŞİRKET AÇMAYI DÜŞÜNMEKTEYİZ. ŞAHIS ŞİRKETİ KURMAYI PRESTİJ AÇISINDAN DÜŞÜNMEDİK. SİZDE YAZINIZDA BELİRTMİŞSİNİZ. FAKAT ŞÖYLE BİR DURUM VAR; ŞİRKET BEKLENEN PERFORMANSI GÖSTERMEZSE KAPATMA ZAHMETLİ OLDUĞUNDAN AÇIK KALSA VE HİZMET VERMESE SENELİK BİZE YÜKÜ NE OLUR? FAALİYETTE OLMAYAN FAKAT KAPATILMAMIŞ BİR LTD ŞİRKET BİZE NASIL MASRAFLAR DOĞURUR?

  AYRICA LTD ŞİRKET KAPATMA MASRAFLARI YAKLAŞIK NE KADAR OLUR?

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  İYİ ÇALIŞMALAR

  1. Arda bey merhabalar,

   Şirketin faaliyet göstermemesinde sadece vergi ödemelerinizde azalma olacaktır. Onun haricindeki stopaj,primler vs.. ödenmeye devam edilecektir. Bir rakam vermek doğru olmaz ancak kira ve birtakım vergiler hariç herşeyi ödemeye devam edersiniz. Şahıs şirketi ile başlayıp daha sonra LTD’ye de geçiş yapabilirsiniz işin tutma durumuna göre..

   Farklı bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin..

   İyi çalışmalar

 21. Merhaba bilal bey biz 3 kisi ortak isyeri acacaz 1 kisi ustune acilacak. O kisinin kendi uzerini ev tapusu var. Biz devlet tesviklerinden yararlanmak istiyoruz. Uzerinde tapu olan tesfik alabirmi.cevap yazarsaniz sevinirim.

 22. Merhaba Bilal Bey;

  Elektronik – Elektrik üzerine (iki) ortaklı bir sirket kurmak istiyoruz. İlk başlarda ortalama 0-15.000 TL arasında iş yapabilme kapasitemiz olucak.

  -Sizce hangi tür sirket kurmalıyız.
  -Sirket (iki) ortaklı olacagından nasıl bir ünvana sahip olucagız.
  -Aylık ne gibi ödemelerimiz olucak.

  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
  İyi çalışmmalar.

  1. Ömer bey merhabalar

   Bu tür bir iş kapasitesi için ;

   • Şahıs şirketi kurmanız hem daha mantıklı hemde daha az maliyetli olacaktır. Mantıklı olan şahıs şirketidir.
   • Bu tür ortaklıklar adi-komandit ( adi ortaklık) olarak adlandırılır.
   • Sigorta primleri:350-450 TL , (Muhasebe gideri : 100-200 TL ve bir kaç ufak masraf.. bunun haricinde 3 ayda bir stopaj gibi vergiler ödersiniz.

   Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

   İyi günler dilerim.

 23. Merhabalar Bilal Bey
  Biz inşaat ve haritacılık üzerine bi şahıs şirketi kurmak istiyoruz, iş yapacağımız firmalar fatura kesmek istiyolar, bunun için ne lazım bilgilendirir misiniz?
  Ayrıca evimizi buro olarak gösterebilir miyiz?
  Kaşe lazım olacak mı?
  sigortalı birine gerek var mı?
  Şimdiden tşkler

  1. Neslihan Hanım merhaba,

   Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

   1. Şahıs şirketi kurarak fatura kesmenize engel yoktur. Bir fatura koçanı almanız ve muhasebecinize sormanız halinde gerekli yolu size gösterecektir..Ekstra olarak yapmanız gereken birşey yok..
   2. Pek tabiki evinizi büro olarak gösterebilirsiniz. Bu stopaj vergisinde avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Eğer iş yapmanız için bir ofise ihtiyacınız yoksa,yahut gerçekten evinizi ofis olarak kullanacaksanız bunu yapmanızda sıkıntı yoktur.. Şirket genel merkezini eviniz olarak göstermeniz durumunda maliyeden gelen yetkililerin kontrolünden sonra onaylanmış olacaktır..
   3. Kaşe sizin insiyatifinizde olan bir durumdur. Ayrıca lazım olması halinde kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
   4. Şirket sahibi olarak kendiniz için bağkur primi ödemek durumundasınız. Onun haricinde ekstra bir eleman çalıştırmaya ve prim ödemeye gerek yok.

   Daha farklı bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa soru sormaktan çekinmeyin.

   İyi günler dilerim.

 24. Merhabalar.Öncelikle çok teşekkür ederim.
  Ben 52 yaşında işçi emeklisiyim. Emekli olduktan sonra Yaklaşık 5 dönüm kadar bahçeye sahip ev bir aldım. İlk zamanlar bahçede kendi sebzemi yetiştirmek amacıyla ufak bir sera kurmuştum. Daha sonraları çiçekli bitkiler yetiştirmeye başladım. Kızım üniversteden mezun olduktan sonra Ürettiğim bitkileri faceboktan kurduğu sayfa üzerinden satmaya başladı. Talep olunca baya bir çeşitlendirdik . Kargo üzerinden bir çok yere gönderiyoruz. Ancak fatura kesememekle birlikte vergisiz sattığımız için içimde büyük kuşku oluştu. bu şekilde Satışlarımız bizlere bir cezai işlem yaratır mı ? Yaptığımız işe uygun bitki üretimi hemde satış için nasıl bir şirket kurmamız gerekiyor ?

  1. Metin bey merhabalar,

   Öncelikle yaptığınız işten dolayı sizi tebrik ediyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum. sorunuzun cevabına gelecek olursak kuşku duymakta gayet haklısınız.. Bu tür facebook,instagram ticaretlerinde şuana kadar sıkıntı çıkmaması şuandan sonra çıkmayacağı anlamına gelmez. İlerde maliye bakanlığı internetten dönen vergisiz ticareti takip altına aldığında şuana kadar kazandığınızı yok yere cezaya vermek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda kalmak istemiyorsanız herşeyin yolunda ilerlemesini istiyorsanız bir şahıs şirketi kurun bir yakınınızın üstüne ve ordan ticaretinize devam edin. Bunun size aylık yükü bir sigorta primi ve ufak tefek masraf olacaktır.. Eğer işleriniz bunu kaldırabilecek düzeydeyse faturasız iş yapmanızı önermem..

   Buna ek olarak, yapabileceğiniz diğer bir işem türü ise,Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi almak olacaktır. Bu belge senelik 20.000 TL altı satış yapan bireysel kişilere verilir. Bunun için size en yakın vergi dairesinden bilgi alabilirsiniz. Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi sayesinde kriterleriniz tutuyorsa şirket kurmadan vergi ödemeden de ticaret yapabilirsiniz.

   Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

 25. İyi günler öncelikle kolay gelsin.
  Ben şuanda bir inşaat firmasında muhasebeci olarak çalışmaktayım.Aynı zamanda mali müşavirlik sınavına hazırlanıyorum.Bu arada bir de ben bir giyim mağazası açmak istiyorum.Fakat bunu kendi üstüme açamıyorum.çünkü mali müşavirlik stajını kazandığım zaman yeminli mali müşavirin yanında çalışmam gerekecek. Kosgeb desteği ile açmayı düşünüyordum fakat avantajı olduğu kadar dezavantajları da var mesela 3 sene kapatmama şartı aranıyor bu yüzden annemin üzerine açmak istedim sizce Kosgeb desteğini almalı mıyım yoksa almamalı mıyım ? Kosgeb hakkında detaylı bilgim olmadığı için size soruyorum. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Huriye hanım merhabalar,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Girecek olacağınız sınavlarda başarılı olmanızı dilerim. Kosgeb destek konusuna gelecek olursak,elinizdeki sermaye dükkan açarken ne kadar para harcayacaksınız bunları bilmeden yorum yapabileceğimiz bir konu değil. Ancak biliyoruz ki Kosgeb bayan girişimcilere daha çok destek sağlıyor. Eğer aile bireylerinden biri üzerinden yapacaksınız bir bayan üzerinden yapmanız daha mantıklı olacaktır. Ancak şunu da belirtmeliyim ki,devletten desteksiz bir şekilde rahatça bu işi gerçekleştirebilecekseniz, sermaye olarak bu yeterlilikteyseniz,böyle yapmanızı tavsiye ederim.

   Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

 26. Iyi gunler bilal bey.biz 3 kisi sogutma sektorunde isyeri acacaz.1 kisi uzerine alacak.dukkani uzerine alacak kisinin kalfalik ve ustalik belgesi yok .benim ustalik belgem var biz makina icin destek alacaz nasil olur.uzerinde dukkan olmayan destek alirmi.belge ne istiyorlar.

  1.  

   Mustafa bey merhabalar,

   Sorunuz için teşekkür ederim. Başvuracağınız kosgeb desteklerinde ustalık belgesi almanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. İşin başında duracak kişi / sahip olacak olan/ başvurması gerek..  Size iki adet link göndereceğim birinci linke tıkladığınız da “ Kosgeb tarafından desteklenen sektörler“‘i bulacaksınız. İkinci linke tıkladığınızda “Kosgeb desteği nasıl alınır?” buna cevap bulacaksınız..

   Desteklenen sektörler > https://goo.gl/d0UbHO

   Kosgeb desteği nasıl alınır? > https://isekonomi.com/kosgeb-kredisi-nedir-nasil-kosgeb-hibesi-alinir/

   Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

 27. merhaba ben vedat medikal sirketi kurmak istiyorum nasil kurmaliyim ve masraf be kadar olur ve gerekli prosudurler nelerdir. fatih uni biyomedikal cihaz teknolojisi mezunuyum acabilirmiyim ayrica cevaplandirirsaniz tesekkur ederim

  1. Vedat bey merhabalar,

   Size kosgeb’in desteklediği sektörlerin yer aldığı linki gönderiyorum. Burdan kendi sektörünüzün desteklenip desteklenmediğine bakabilirsiniz. Belediye veya kosgeb tarafından istenebilecek özel şeyler hakkında bilgimiz yok malesef.. Ancak eminiz ki belediye ile görüştüğünüzde ruhsat için,bütün gerekli bilgileri vereceklerdir.

   Desteklenen sektörler > https://goo.gl/d0UbHO

   Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

 28. Merhaba Bilal Bey, paylaşımınız için çok teşekkürler.

  Şöyle bir sorum var. Yazılım geliştiriyoruz ve yurtdışına satıyoruz. Bu tür girişimlere vergi muafiyeti sağlayan Hollanda ve İngiltere gibi ülkeler var. Buralarda uzaktan vekaletle şirket ve banka hesabı açarak bundan yararlanabilir miyiz?

  1. Serkan bey merhaba,

   Sizi ihmal ettiğimizin farkındayız bunun için çok özür dileriz. Bu konuda ülkeler kendi arasında farklılık göstermektedir.Bunun için gideceğiniz ülkenin mevzuatını okumak gerekir.Kimi ülkeler aralarındaki özel anlaşmalar sebebiyle kolaylık gösterirken kimileri de ülke politikalarından dolayı bir takım engel ve kısıtlama yapabiliyor bunun için gideceğiniz ülke için dış ticaret forumlarında daha önce orda ticaret yapmış insanlara sorabilirsiniz. Bu size daha gerçekçi veriler sağlayacaktır..

   İyi günler

 29. Merhaba Bilal bey bi sorum olacaktı yabancı uyrukluyum,öğrenciyim ve Gss primi ödüyorum bayan giyim ve aksesuar üzerine e-ticaret yapmak şahıs şirketi açmak istiyorum, yine de Bağkur primi ödemem gerekir mi acaba ve hani fatura kesmem gerekeceği için muhasebeci de almam gerekecek dimi işe? Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba

   Evet şirket açtığınızda bağ-kur primi ödemek durumunda kalacaksınız.Ayrıca muhasebeci ile ilgili çok aklınız karışmasın çünkü aylık çok fazla para istemezler sizin kuracağınız bir işletme için 80-100 TL aylık para alırlar..

   Aklınıza takılan birşey olursa sormaya çekinmeyin.

   İyi günler

 30. Merhabalar.
  Ben şuan insaat muhendisligi ogrencisiyim,daha mezun olmadım ama kendimin şahıs şirketimi kurmak istiyorum ,mümkün mü,eğer olursa nasıl olur?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Okuyorken tabiki şahıs şirketi kurabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Bir muhasebeciye gitmeniz halinde size yol gösterecektir. Ancak şu konuya dikkat etmelisiniz ki, KYK bursu gibi devlet bursu alıyorsan Bağ-kurlu olacağından bursun kesilebilir.. Kesin bir bilgi değildir ancak ihtimal dahilindedir.

 31. Merhabalar Bilal Bey ben yurtdışından ürün getirip satmayı düşünüyorum ancak tüm vergileri filan ödeyip gümrükten ticari amaçlı mal getirtmek istiyorum. Bunun için şahış şirketi yeterli olacak mıdır acaba? Yani şahıs şirketiyle ithalat yapıp fatura kesme imkanım var mı acaba? Aylardır araştırıyorum bulamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  1. Selam Ayhan Bey,
   İthalat yapabilmek için vergi mükellefi olmanız yeterlidir ama getireceğiniz ürünlere göre farklı yeterlilikler aranmaktadır, mesela cep telefonu ithal ettiğinizi varsayalım türkiyede 10 civarında noktada getireceğiniz ürünle ilgili teknik servis hizmeti veriyor olmalısınız vb şartlar aranıyor.
   Tabiki gıda, kimyasal gibi daha hassas konularda çok daha fazla uğraştırıcı olacaktır.

 32. Salam alikoum,

  i am from Morocco, i have a company of import and export of various products here in Morocco, I would like to create another in Turkey, I would like to know all steps to creation an export import company in Turkish, and what kind of company i will choice. thank you

  1. Aleyküm selam Mr.Mehdi

   Thank you for comment,I will try to answer to your questions.First of all we should know that the investing of Turkey is easy. You can easily found a company and also easily make importation,exportation.

   Despite that, this is easy but hard to understand Turkey authority. So we can not define all steps because They aren’t short . but we can advice you. If you want to make business in Turkey you should find a company which is knowing establishment of company.

   If you send a mail to : bilgi@isekonomi.com we can help you. If you have any question more.You can ask us clearly..

   Regards..

 33. Merhaba bilal bey ben sahis şirketi kurmak ve bulunduğum bölgede bir tekstil fabrikası kurmak istiyorum şirketi kurduğumuz zaman devletimiz imkânlarıyla bu purejemi canlandırmak ve bu ise sıfırdan başlamak istiyorum acaba devletimiz bana boylebi imkân saglarmii böyle büyük bi projeye onay verirmi sizden bilgi almak isterm mümkün ise

  1. Selam Ümit Bey,
   Eğer inovatif bir proje geliştiriyorsanız kosgeb’den 1 Milyon TL ye kadar AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında destek alabilirsiniz.
   Kosgeb’den daha detaylı bilgi almak için 444 1 567 hattını arayabilirsiniz.

 34. Merhaba Bilal Bey, pc mühendisi öğrencisiyim e-ticaret sitesi açıcam burda giyim ve sağlık ürünleri satıcam
  1) şahıs şirketinde fatıra keserken ürün fark eder mi illaki tek tip mi satmak lazım?

  2) Bide eğer açarsam kesin bağ-kur lu mu olmam lazım babamın üzerinden sigortamı devam ettiremiyor muyum? Kızılaydan burs alıyorum eğer şirket açarsam kesilme ihtimali var mı?

  1. Selam Serkan Bey,
   Ürün satabilmek için fatura kesebiliyor olmanız yeterlidir, herhangi bir şirketiniz varsa eğer istediğiniz ürünü satabilirsiniz.
   Bağkurlu olmanıza gerek yok ama sigorta yada bağkur ikisinden birisine bağlı olmanız gerekiyor sigortanız yoksa eğer sistem otomatik olarak sizi bağkurdan borçlandırmaya başlayacaktır.

   Burs konusun bursu veren kurumun mevzuatını bilmek gerekir maalesef o konuda yorum yapamıyorum.

   İyi günler.

 35. Bilal bey merhaba ben ev hanimiyim su an evden çalışıyorum bir çok urun yapıp netten satıyorum kendime ait e-ticaret satış sitesi amayi düşünüyorum şimdilik tabi yazar kasa ve ticaret odasına kayıt gerekmiyor sanırım iki sene sonra moda evi açmayı planliyorum ve kosgebten hibe kredisi almak istiyorum fakat eşim memur olduğu için vermememe gibi bi durum olur mu bunu öğrenmek istiyorum

  1. Selam Kübra hanım,
   Kocanızın devlet memuru oluşu sizin hibe almanızda herhangi bir dez avantaj sağlamayacaktır ama kadın oluşunuz büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır, devletin son dönemlerde kadın girişimcilere sağladığı ekstra destekler için 444 1 567 numaralı hattı arayarak kosgeb çağrı merkezinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 36. Merhaba Bilal Bey;

  Ben Malatya’da yazılım geliştiriyorum. Yazılımlarımı internet üzerinden satmak istiyorum. Bunun için şahıs şirketi kurmayı planlıyorum fakat adres istanbul olmalı. İstanbulda yazılım geliştiren firmalar daha çok rağbet görüyor. Ben Malatyada olacam fakat firma adresi ,iletişim bilgileri İstanbul olacak. Bu şekilde muhasebesini Malatyada tutup İstanbulda adresini ve iletişim bilgilerini gösterebileceğim bir şirket kurabilirmiyim. Yazılımlarım tutulursa İstanbulada taşınacam.

  Kolay gelsin. İyi çalışmalar;

  1. Selam Yaşar Bey,
   Şirketi istanbulda kurucaksanız eğer muhasebesini malatyadan tutmanız çok zor çünkü muhasebesel tüm işlemleri şirketinizin bağlı olduğu vergi dairesinden yapıyo olacaksınız ayrıca vergi dairesi tarafından zaman zaman denetime tabii tutulursunuz denetime gelindiğinde adres gösterdiğiniz yerde kimsenin bulunmaması büyük sıkıntı yaratacaktır.

   İyi günler.

 37. merhaba ben temizlik hizmetleri uzerine sahis sirketi kurmak istiyorum bu konu ile ilgili ekstra olarak gida, turizm ve otomotiv sektorunde satis yapabilirmiyim yoksa sadece tek sektor ile mi faaliyette bulunabilirim. ayrica hizmet sektoru icin kosgrb destek veriyormu. ayrica oturdugim evde kiraciyim burayi sirket olarak gosterebilirmiyim. simdiden tesekkurler

 38. Merhabalar,güzel cevaplariniz için öncelikle teşekkürler. Ben İzmirin bir köyünde oturuyorum . 2 yıldır aklımda olan fikiri gerçeğe dönüştürmek istiyorum.
  Kendi evimizde annemin yaptığı köy ekmeğini internet üzerinden satmak istiyorum. Bunun için şahıs sirketimi kurmaliyim, galiba gıda ürünü için üretim iznide almam gerekiyomus . yapmam gerekenleri yazarsanız çok sevinirim

  1. E-ticaret sitenize kredi kartı ödemesi alabilmek için ( sanal-pos bağlattırmak)için bir şirkete sahip olmanız gerekiyor. Şahıs şirketi tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verecektir şimdilik. Gerekli izinler konusunda bir bilgim yok ancak üreteceğiniz şey insan sağlığına direk etki edeceği için muhakkak birçok prosedürü vardır. Bununla alakalı internette araştırma yapabileceğiniz gibi TÜRK GIDA KODEKSİ’ne de gözatabilirsiniz.

   İyi günler.

 39. Merhabalar Bilal Bey,
  Ev hanımıyım. Evde çeşitli kumaşlardan yaptığım el emeği ürünlerimi instagram sayfamdan satmam için esnaf vergi muhafiyet belgesinden yararlanabilir miyim? Yoksa şahıs firması mı olmam gerekir? Eğer şahıs firması kurmam gerekiyorsa; talebin ne olacağını, satış yapılıp yapılamayacağını, şirket kurmanın mali açıdan mantıklı olup olmayacağını anlayabileceğim süre zarfında yapma ihtimalim olan satışları yaparken yasal olabilmem icin yapabileceğim bir işlem var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhabalar gizem hanım,

   Esnaf vergi muhafiyeti alabilmeniz için şirket kurmanıza gerek yok ilgili Gelir vergisi kanunu 9/6 maddesinde oturdukları evden el emeği ile imalat ve satışı konusunda muhafiyet verileceği açıkça beyan edilmiştir.

   Belgenin geçerlilik süresi 3 ( üç) sene olup,her 3 senede yenilenme şartı vardır. Bu da sizin işinizi ölçebilmeniz için gerekli süre olduğunu düşünüyorum.

   Ayrıca konumuzun 100. yorumunu yaptığınız için teşekkür ederiz 🙂

   İyi çalışmalar dilerim.

   1. Hocam ürünler internet üzerinden satılacağı için mükellefiyet gerekir. Ürünleri üretip pazarda,kermesde vs. satsa gerek yok ama. İnternetten olan satışlar için vergi muafiyeti olmuyor.

    1. Yaptığım araştırmalar sonucunda böyle bir bulguya rastlamadım. İnstagram gibi mecralardan satış yapanlar için genelde bu yöntem kullanılır ancak böyle bir tecrübeniz varsa bizimle paylaşmanız iyi olacaktır.

     Yorum için teşekkürler.

 40. İyi günler. Ben toptan fiyatına evcil hayvan malzemeleri satın alıp, internette sanalpazar, gittigidiyor gibi siteler üzerinden perakende satış yapıyorum.Fakat biraz araştırdığımda sürekli olarak bu şekilde satış yaptığımda maliyenin denetime gelip fatura kesmediğim için ceza alma gibi bir durumum olduğunu öğrendim? Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?
  aylık olarak 1000 tl gibi bir getirim oluyor. Ben bu işi yasal zemine sokmak için şahıs şirketi kurmak istiyorum fakat ilk kuruluş dışında aylık olarak ödemem gereken başka ücretler olacak mı bunu merak ediyorum?
  Şahıs şirketini kurup toptan aldığım ürünleri satarken üründen yüzde kaç vergi kesiliyor acaba öğrenmem de mümkün mü? 30 TL’ye sattığım bir üründe kaç TL vergi öderim?

 41. Merhaba,
  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mezunuyum. Şahıs şirketi kuracağım fakat bir yönetmelik değişikliği ile medikal sektörde çalışanların TCESIS tarafından sertifikalandırılması gerekmekte diye duydum. Firma sahibinin sorumlu müdür sertifikası alması gerekiyor denmektedir. Bu sertifikayı almadan açsam bana ileride sorun çıkarır mı?

 42. Ben şahıs şirketi kurmak istiyorum ama muhasebeci nerden bulabilirim ve şirketim için wep sayfası nasıl acabilirim cevaplarsaniz sevinirim

  1. Ferhat bey merhaba,

   Yaşadığınız yerde ( caddenizde,sokağınızda,semtinizde) mutlaka bulabilirsiniz.Çok uzaklarda aramanıza gerek yok. Websitesi bir dışarıda bir firmadan destek alabileceğiniz gibi 1 hafta içinde yasal yükümlülükleri karşılayan websiteleri yapan bir servisi duyuracağız. Dilerseniz bu servis duyurulduğunda sizi de haberdar edebiliriz.

   İyi günler

   1. S.a hocam.
    Hocam bnde sahis şirketi kurmak istiyorum ama web sitem yok nasıl alabilirm e postadan iletişime geçersiniz sevinirim

 43. Merhaba,

  Tüm yorumları okudum. Soruları soranlar kadar ben de yararlandım, teşekkür ederim. Daha önce sorulanlar dışında kalan Şahıs şirketine ilişkin sorularım aşağıda:
  1. Şahıs şirketi KDV mükellefi olmadığına göre hizmet / ürün satın alan ne düşünür mahsup edilecek KDV olmayacağı için? Onlar nasıl etkilenir?
  2. Danışmanlık hizmeti verip vergiler sonrası net ücret talep etmem için ne yapmam gerekir? Tahmini gelire isabet eden oranlardan ortalama alıp ücrete mi eklemeli?
  3. Masraf gösterebiliyor muyuz?
  4. Emeklilerin SGK / Bağkur durumu nedir? Ben SGK emeklisiyim. Prim ödemem gerekirse daha sonra emekli maaşıma yararı olur mu?
  5. Evden çalışacağım ama ev eşimin üzerine. Sıkıntı olur mu?
  6. “Kar dağıtımı” olmayacağını ve kazancın bana (masraflar sonrası net?) kalacağını varsayıyorum. Doğru mu?
  7. Mevcut yönetim kurulu üyeliklerimden dolayı GV beyannamesi veriyordum. Şahıs şirketi kurunca birleştirmem mi gerekir yoksa ayrı ayrı mı vermem gerekir? Vergi dilimleri için kazançlar birleşir mi ayrı beyanname verirsem?

  Tekrar teşekkürler

 44. Danışmanlık yapacağım ve çalıştığım şirkete fatura kesmem gerektiği için şahis şirketi açmayı düşünüyorum. Ticaret odasına kayıt olmam gereklimi acaba ?

 45. Merhaba değerli bir yazı. Yazı için teşekkürler. Kamu da çalışıyorum. Eşim ev hanımı eşimin adına şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum. Şahıs şirketi kurduğumuz zaman eşim benim sgk dan yararlanabilir bilir mi ayrıca eş yardımı alamam diye düşünüyorum bu konudaki düşünceniz nedir teşekkür ediyorum.

 46. Merhabalar. Toptancılardan ürün alıp internette uygun fiyata satmayı istiyorum ama bunun için dükkan vs açmak istemiyorum. Şahıs şirketi için yinede başvuruda bulunabilir miyim sonuçta dükkan yok. Şimdiden teşekkürler.

  1. Nurcan hanım merhaba,

   Şirket kurulumu yaparken fiziki bir dükkan açmanıza gerek yok. Evinizin bir odasını şirket genel merkezi olarak gösterebilirsiniz. Bu size stopaj gibi vergilerde de avantaj sağlayacaktır.

   İyi günler.

 47. Bilal bey bir kurumda öğretmenim. Bir internet gazetem var. Aldığım reklamlar için yüzde 18 üzerinden fatura kesmem gerekiyor. Bundan dolayı şahış şirketi kurmak istiyorum.

  Şahıs şirketi açarsam birini sigortalı göstermek zorundamıyım?

  İcrada olan kredi kartı borcum var çalıştığım kurumda maaşımdan kesiliyor. Şahıs şirketi açarsam bu şirketi etkiler mi? Yani önüne bir engel olur mu?

  1. Merhabalar,

   Şöyle ki, sadece şirket sahibinin bağkurunu yatırsanız olur ancak,bizim size tavsiyemiz evliyseniz,eşinizin üstüne yahut aile fertlerinin üzerine bir şirket kurmanız ve onun üzerinden işlem yapmanızdır. Bir kişi ( şirket sahibi) prim yatırsa olabilir. Hatta, 18 yaşına basmış bir akrabanız,kardeşiniz varsa sigorta girişi yapılması açısından daha mantıklı olabilir.

    1. Kerem bey merhaba,

     Eğer spam yahut illegal değilse yorumunuz silinmez. Ancak aynı yazıya iki aynı yorum yazdıysanız siliyoruz. Aksi taktirde silme işlemi uygulamıyoruz. Yorumunuz ne ile alaklıydı. Tekrar yazarsanız tekrar cevap verebiliriz.

     1. Hocam Kamu çalışanıyım. Eşim ev hanımı benim SGK’dan yararlanıyor. Birinci sorum şahıs şirketi açmamız durumunda SGK’dan yararlanmaya devam edebilir mi ?
      İkinci sorum; Şirkette bağ-kur yatırması gerekiyor diye biliyorum ancak benim SGK’dan yararlandığı için yine bağkur yatırması mı gerekiyor.

      3. Sorum. Kamu çalışanlarının aldığı eş yardımını eşim üzerine şirket kurunca alamayız diye düşünüyorum doğru mudur.
      Son sorum ise; Evimiz kira ve sözleşmeyi yaptık. Daha öncesinden iş yeri filan kullanılır diye yazmadık tabi ki de. Ancak şirket kurunca sözleşmeyi tekrardan mı yapmamız gerekiyor. Sözleşme inceleniyor mu. Ev müsait 1 odası zaten halihazırda çalışma odası olarak kullanıyoruz bilgisayar Yazıcı telefon vb. mevcuttur.
      Çok teşekkür eder hayırlı akşamlar dilerim.

   1. Merhaba,
    Ben kosgeb desteği alarak e-ticaret sitesi ve dahilinde şahıs şirketi kurmak istiyorum. Öncelikle yaptığım bir kaç araştırmada e-ticaret maaliyetlerini görünce biraz çekindim açıkcası. 1 millyon TL den bahsediliyor. Ben başlangıç amaçlı daha küçük çaplı bir şey düşünmüştüm.Bu e-ticaret maaliyetleri hakkında sizin düşünceleriniz nedir? Ve öğrenci olduğum için kosgeb desteği alıp alamayacağımı merak ediyorum.
    Teşekkürler

    1. Eyüp bey merhaba,

     E-ticaret ticareti maliyeti 1 milyon TL gibi iddialar tamamen yalandır! Bu büyük yada gelecek vadeden e-ticaret sitelerinin melek yatırımcı denen olgular tarafından altdığı yatırım tutarlarıdır ki küçük işletmelerin bu tür rakamlarla alakası yoktur. Şöyle bir örnek vereyim, kendi mahallenizde mahallenizin hanımlarına iplik sattığınız bir dükkanınız olsa,sizin bu iplikleri marmara bölgesine dağıtan işletme gibi büyük maliyetleriniz olur mu? Hayır. E-ticarette maliyetler tamamen hacime göredir. Başlangıçta büyük olamayan paralara bu işi kurabilirsiniz. Ancak bir süre sonra sürdürmeniz için her işte olduğu gibi bu işte de yatırım yapmanız gerekir.

     Kolay gelsin.

   2. Bilal bey merhaba.

    Direkt bu yorumun altına yazmak istedim ilgili diye. Bende bir anonim sirkette sigortalı olarak çalışmaktayim. 4a li oluyorum. Ancak bende net uzerinden satış yapmak istediğimden bir şahıs firmasi acmak istiyorum. Firma acarsam suan ki çalıştığım isime zarar verir mi? Şirket sahibi olacağım bağkurlu mu olacağım? Yoksa bir yerde zaten çalıştığım icin yine eskisi gibi devam mi eder? Bir sigortalı gostermelimiyim şirketime?

    1. Aslı hanım merhaba,

     Şahıs şirketi kuranlar bağ-kur primleri ödemek durumdadır. Bir yerde çalıştığınızda sigortanız aksamadan devam ederse herhangi bir sorun çıkmaz ancak çalıştığınız yerin sigortanızı geç dahi ödemesi durumunda bağkur devreye girer ve prim ödemek durumunda kalırsınız. Bunun için bir yakınınız üzerinden şirket kurmanız daha mantıklı olacaktır.. Sadece şirket sahibinin primini yatırmanız yeterli olacaktır.. İyi günler.

     1. Teşekkür ederim. Peki şahıs şirketlerine isim verilebiliyor mu acaba? Yoksa kimin adinaysa o isim mi gececek?

     2. Bir soru daha. Sigortamın hep zamaninda yatırılıp yatırılmadıgini nerden öğrenebilirim ona göre bir karar vereyim. Ve diyelim ki çalıştığım şirket geciktirdi 3 sigortayı. 3 gun sonra yatırdılar tekrar otomatik sigortaya gecmis olur muyum? Ve Bagkur primini 3 gunluk mu öderim?

      Tesekkurler.

   3. bilal bey, şirketi üstüne kurmak istediğim şahıs zaten ssklı ve aylık maaş alıyor. yine de bağkur primi ödemem gerekir mi. şirketi onun üstüne kurarsam ssk primleri kesilir mi?

 48. s.a herkese
  öncelikle çok faydalı soru ve cevaplandirmalar olmuş tşkler
  benim sorum bir inşaat sektörüne giriş için ve müteahhitlik belgesi almak amaçlı şahıs şirketi kurma düşüncemiz var kosgepten bu Faliyet alanı için girişimcılkı katkısı alabiliyorsunuz .

 49. Merhaba
  Home office kurup Web sitem üzerinden kapıda ödeme olarak malzeme satmak istiyorum, Fakat yıllardır bu işin içinde olamam rağmen iş yapıp yapmayacağını yada ne zaman verimli hale geleceğini henüz bilemiyorum.
  Vergi numarası almadan deneme olarak başlarsam tespit edildiği halde ceza yazılır mı yoksa ilk olarak uyarı mı alırım. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  1. Korhan bey merhaba,

   Bu durum tesbit edildiğinde uyarı verebilecek bir kurum daha önce duymadım. Ceza yemeniz olası.. Kısa bir süre denedikten sonra hemen şirket kuruluş işlemlerine başlamanızı tavsiye ediyorum.

 50. merhaba BİLAL bey yorumlarınız gayet aydınlatıcı benimde kafamda bir kaç soru işareti var , ben şahıs şirketi ile yurt dışından ne kadarlık meblağ ile malzeme getirebilirim bu ürünler elektronik ürün olacak ve gümrük prosedürü nasıldır nasıl işliyor hiç bir fikrim yok bunun için ne yapmam gerekir

  1. SLM BİLAL BEY BEN TARIMSAL ALANDA DANIŞMANLIK ŞİRKETİ KURMAK İSTİYORUM.ŞAHIS ŞİRKETİMİ YOKSA LTD ŞİRKETİMİ AÇMAM GEREKİYOR.

 51. Merhabalar

  Ben Kamu çalışanıyım eşimde ev hanımı ve benim sigortamdan yararlanıyor. tapusu üzerime olan evimin bir odasını eşime kiraya vererek eşimin üzerine şahıs şirketi açmak istiyorum ve internet üzerinden (gittigidiyor vs.) satış yapmak istiyorum. ancak cevabını bulamadığım sorular var.

  1. şahıs şirketi açmamız durumunda eşim sigortamdan yaralanmaya devam eder mi yoksa sigorta iptal olurda onun üzerine bağkur primi ödememiz mi gerekir.

  2. kirayı az mı yoksa çok mu göstermemiz yararımıza olur. zira işe yeni girişeceğimiz için belki birkaç ay satış yapamayacağız ve zararına çalışacağız. (ayrıca bu kira ile ilgili benim için bir sıkıntı olur mu vergi vs.. gibi)

  3. evin elektrik, su, doğalgaz faturalarının ve mutfak masraflarının bir kısmını gider olarak gösterebilirmiyiz.

  sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum.

 52. Merhaba ben instgramda butik açmak istiyorum ..yurtdışı sitelerinden ürün koyacam ve siparis geldikçe ordan kendime alıyor gibi direk müşteri adresini siparisi verecem müşteriden havale eft ile ödemé alacam..bunun için biryere basvuru yapmam gerekiyormu ..yada direk böyle calissam hesabıma para yatacağı için yakalanır miyim….ama ben yasal yollarla olsun istiyorum ne gibi şirket kurmam gerekiyorki direk musterı adresiné ürün yollayabilim☺ teşekkür ederim

 53. Merhaba Bilal bey bu açıklayıcı yazınız için öncelikle teşekkür ederim size bir sorum olacak ben kosgeb girişimcilik eğitimine katıldım ve tamamladım şimdi şahıs şirketi kurup e-ticaret yapmak istiyorum home ofis şeklinde çalışmayı düşünüyorum fakat kosgeb home ofiste kira desteği veriyor mu veriyorsa şartları nelerdir bu doğrultuda bir yer kiralamak istiyorum bana bilgi verebilirseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar dilerim

 54. Merhaba Bilal Bey,
  Biz 3 bayan ortakli bir sirket kurmak istiyoruz. Benim bagimsiz zaten sahis firmam var bu is icin ltd kurmayi dusunmekteyiz. Fakat ortak hesaptan her para cekiste %10 vergi odemek ve rahat akisi saglayamamak, sirket kapandiginda yukumlulugu devam edecegi icin, 3
  Ortak sahis firmasi acmak daha mi mantiklidir? Bu sekilde de kosgeb den yararlanabilir miyiz? Tesekkurler
  LK

 55. SLM BİLAL BEY ŞİRKETLERDE MEMURLAR GÖREV ALABİLİRMİ. ŞİRKET SAHİBİNİN EN AZ İLKOKUL MEZUNU OLMASI YETERLİ Mİ

 56. Merhaba Bilal Bey. Bize tanıdığınız bu imkan için teşekkürler.
  1. Senaryo yazarlığı yapıyorum. Yapım, prodüksiyon üzerine şahıs şirketi kurmak istiyorum. Eşim devlet memuru. sgk’sından faydalanıyorum. Şirket kurarsam bağkur ödemem gerekir mi?
  2.Ayrıca homeoffice çalışmak istiyorum. Stopaj vergisinden bahsetmişsiniz diğer yorumlarda. Bu konu hakkında da biraz ayrıntılı bilgi verirmisiniz? Anladığım kadarıyla kira miktarı ile alakalı. Stopaj nasıl hesaplanıyor. Örneğin 500 tl lik bir evin kirasının stopajı ne kadardır.
  3. Şahıs şirketinde sermaye kısıtlaması var mıdır? Aylık veya yıllık kazancımız ne kadara yükseldiğinde limited şirkete geçmeliyiz.
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 57. 2 adet servis aracim var 2 adette kiralik plakali servis aracim var bu araclarimi bir sirket altinda toplamak istiyorum ama nasil bir yol izleyecegim ve maliyeti hakkinda fikir sahibi degilim bu konularda bilgilendiriseniz sevinirim

  1.  

   Tolgahan Bey merhaba..

   Size ait olan servis araçlarını bir tur şirketi kurarak şirketleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, yakınınızda bulunan bir muhasebeciden yardım istemek. O size yukarıdaki adımları uygulamanızı söyleyecektir. Ve bunun takipçisi olacaktır.Ayrıca,ekstra yapmanız gereken bir adım bulunmamaktadır.
   Farklı bir sorunuz olursa,lütfen gönül rahatlığı ile sorunuz.

   İyi günler

 58. Merhaba Bilal Bey,

  E-ticaret sitesi için şahıs şirketi kurmak istiyorum.
  Kendim şuan sgk’lı olarak çalışıyorum ancak öğrendiğim kadarıyla e-ticaret sitesi açabilmem için bunun bir önemi yokmuş. Sadece şirket kurulumu için bir muhasebeci bulmam gerekiyor. Bu hizmeti direkt sağlayan firmalar var mı acaba? Ya da nasıl temin edebilirim.

  Teşekkürler

  1.  

   Gizem Hanım merhaba..

   E-ticaret sitesi işletmekte aynen fiziki bir mağaza işletmek gibidir. Normal şartlarda köşede bir dükkan tutabilir ve şirket kurmadan herhangi bir vergi vermeden de al-sat yapabilirsiniz. Ancak bunu yaptığınızda devletimizin size cezai yaptırım uygulama hakkı doğar. Yani bir e-ticaret sitesinide kimseye çaktırmadan böylece idare etmeniz yerine herşeyi usülüne uygun şekilde yapmanızı ve bir şirket kurmanızı tavsiye ederiz. Diğer konuya gelecek olursak; muhasebeci her yerde bulunabilir. Bunun için oturduğunuz yerin işlek bir cadde yahut çarsısına çıkmanız yeterli.

   Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyiniz.

   İyi çalışmalar

 59. meraba bilal bey ben kendime ait şahıs şirketi kurmak istiyorum. ve bu şirkete pansiyon fırın market gibi işyerlerini şirkete katabilirmiyim bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?

 60. Bilal bey ben ziraat üzerinde patates üretimine dayalı bir şirket kurmayi düşünüyorum ama nazil bir yol izlemem gerek acaba

 61. İyi günler

  Emekli kamu görevlisiyim.Profesyonel apartman yöneticiliği şirketi kurmak istiyorum.nasıl bir yol izlemeliyim.ne kadar sürede kurulur.

 62. Bilal bey ben üniversitelere oyun makinaları koymaya başladım bunun için şahıs şirketi açmam gerekiyormuş yazar kasa almam gerekiyormu vergisi nekadardır

 63. Merhaba bn danışmanlık şirketi kurmak istiyorum bir meslek gerektirirmi bn insan kaynakları mezunuyum 2senelik üniversite okudum neler gereklidir

  1. Merhaba,

   Danışmanlık şirketi diye ekstra bir şirket türü mevcut değildir. Şahıs şirketi kurarken muhasebecinize faaliyet alanınızı söylemeniz halinde size gerekli faaliyet alanında icraat yapabilecek bir şirket kuracaktır.

   Başka bir sorunuz olması durumunda irtibata geçmekten çekinmeyin.

  2. Slm arkadaşım aynı dusuncedeyim araştırmalarım devam ediyor personel istihdam danışmanlığı yapmak istiyorum onun yolunda ilerliyorum fikir birliği yapabiliriz düşünürsen
   0542 303 66 **
   Yer : İstanbul /Tuzla

 64. İyi Günler Bilal Bey.
  Şahıs şirketi kurmak için sadece muhasebe fiyatlarını vermissiniz tahminen toplam mal fiyati nedir?

  1. Murat bey merhaba..

   Küçük işletmeler için 90-150 TL / aylık  arasında değişir bilançonuz büyüdüğünde tabiki aynı şekilde vereceğiniz ücret de büyüyecektir.

   Farklı bir sorunuz olursa,lütfen sormaktan çekinmeyin.

   İyi günler

   1. Merhaba . Tüm yasal yükümlülükleri taşıyan bir websitesi tasarlayan bir firmadan bahsetmiştiniz. Bilgi verirmisiniz ?

 65. Merhaba Bilal bey
  Ben babam ile beraber araba alıp satmayı düşünüyorum
  İş adresi olarak oturduğumuz evi göstereceğim
  Ev babamın ve onunla kira sözleşmesi yapacağım
  Aldığım araca gider faturası düzenleyip sattığımda da fatura düzenleyeceğim
  Ben bir işte çalışmıyorum kendi bağkur primimi yatıracağım
  Benim 2 sorum olacak
  Babamı annemi kardeşimi çalışan olarak gösterebilir miyim
  İşyeri gideri olarak evdeki faturaları gider olarak gösterebilir miyim
  Teşekkürler
  İyi çalışmalar

 66. İyi günler Bilal bey , 1 yıllık şahıs işyerim var ve hollandada bir firmayla anlaştım. Ve ihracat yapacağım. Şahıs işyerleri ihracat destek ve teşviklerinden faydalanabiliyormu? faydalabiliyorsa bunlar nelerdir. ve alıma şartlartları nedir.Cevabınız ve ilginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

 67. Merhaba . Kurduğum e ticaret sitesi üzerinden yapılan satışlardan sadece komisyon alarak çalişmak istiyorum. Satiş bitimi komisyon faturasını tedarikciye kesmek istiyorum. Bunun için freelance veya serbest meslek makbuzu yeterli olmaz mı ? İllaki şirket şart mı ? Tüm yasal hükümlülükleri barındıran bir e ticaret sisteminden bahsetmiştiniz. Bu konuyuda bekliyorum . Teşekurler

 68. Merhaba Bilal bey, yardımlarınız çok teşekkürler hepsini okudum aşağı yukarı…
  Soru 1: Ben Kamuda SGK lı işçi olarak çalışan bir Mühendisim. Bir yandan Kamudaki işime devam ederken diğer yandan mühendislik firması ( şahıs firması olarak ) kurmak istiyorum. Mühendislik firması şahıs firması olarak kurulabilirmi, illa ki ltd. mi olmak zorunda?
  Soru 2: Normal Elektronikçiler, bilgisayarcılar… tamirciler veya bakkallar odasına kayıtlı; peki ya Şahıs mühendislik firması Mühendisler odasına mı kayıtlı olmalı ? yoksa tic. sanayi odasımı? cevaplarsanız çok memnun olurum Çok teşekkürler…

 69. Merhaba;
  Kimya Bölümü öğrencisiyim kendi işimi kurmak istiyorum şahıs şirketi düşünüyorum ama henüz projeme karar veremedim sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler. ..

  1. Merhaba,

   Bizim fikrimiz,öncelikle projenizi tam olarak kafanızda oturtun olayın ticari ve bürokratik taraflarını projeyi kafanızda tam olarak oturtduktan sonra düşünmeniz. Tabiki yardımcı olmamız gereken yerde biz seve seve yardımcı oluruz.

   1. Merhaba sayin Bilal bey ben o’zbekistanliyim turkiyede is yapmak istiyorum kuru yemis ihracat yapmak istiyorum bunun icin turkiyede sahis sirketi yapmak gerekirmi lutfen bilgi vermenizi istiyorum tesekkurler!

  2. MERABA TUĞBA BENDE KİMYA BÖLÜMÜ MEZUNUYUM AYNI ŞEKİLDE DÜŞÜNCELERİM VAR BU KONU HAKKINDA PASLAŞABİLİR MİYİZ ?

 70. Bir firmanın ortaklarından biriyim. Kendim belirlediğimiz isimde bir şahıs şirketi açmak istiyorum. Şu an evden götürmek daha so ra küçük bir yer kiralamak istiyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerek. Biraz bu konu için birikmiş param var. Parasal bir sıkıntım yok. Grafik Tasarımcısıyım vr tasarım üzerine kurmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 71. Merhaba Bilal bey, yorumlarınız çok teşekkürler hepsini okudum aşağı yukarı…Müsadenizle iki sorum var:
  Soru 1: Ben Kamuda SGK lı işçi olarak çalışan bir Mühendisim. Bir yandan Kamudaki işime devam ederken diğer yandan mühendislik firması ( şahıs firması olarak ) kurmak istiyorum. Mühendislik firması şahıs firması olarak kurulabilirmi, illa ki ltd. mi olmak zorunda?
  Soru 2: Normal Elektronikçiler, bilgisayarcılar… tamirciler veya bakkallar odasına kayıtlı; peki ya Şahıs mühendislik firması Mühendisler odasına mı kayıtlı olmalı ? yoksa tic. sanayi odasımı? cevaplarsanız çok memnun olurum Çok teşekkürler…

  1. Mrb bilal bey şahıs şirket kurduğumuz zaman o şirketin isim hakkını almış oluyormuyuz mesela başka biri o ad altında aş veya limited şirketi kurabiliyor mu. Kolay gelsin.

 72. bir şirketin ortaklarından biriyim. yeni bir şahıs şirketi kurmak istiyorum. kurmak için neler yapmam gerek ne kadara çıkar diye soracaktım

 73. merhaba , ben internet üzerinden e-ticaret yapmak amacı ile şahıs şirketi kurmak istiyorum . bunun için yukarıda belirttiğiniz unsurlardan hangilerini gerçekleştirmem ve hangi adımları izlemem gerekiyor ?

 74. iyi günlerbilal bey ben temizlik malzemesi satan bir firma acıp ihalelerle ilgili proforma fatura vermek istiyorum ne yapmam gerekir bunun hakında bilgi verebilirmisiniz.

 75. bilal bey merhaba.ben devlet memuruyum.eşimin adına şahış şirketi kurup evide merkez olarak gösterip n11 ve gittigidiyorda satış yapmayı düşünüyorum.1.si eşim adına bağkura ne kadar prim ödemem gerekiyor?prim tutarını bizmi belirliyoruz yoksa yıllık şirket adına kesilen fatura tutarına göremi belirleniyor.
  ayrıca muhasebe için aylık 90-150 tl arası demişsiniz bu muhasebe ücretide kesilen fatura adetine göremi yoksa faturaların toplam tutarına göremi muhasebe ücreti artıyor.ayrıca muhasebe ücretini düşürmek adına ön muhasebeyi ben yapsam buradan muhasebe maliyeti düşermi?vergimi ödeyerek maliyeti düşürmeye çalışıyorum.eşim çalışmıyor ek gelir adına denemek istiyorum.ortalama rakamlar yazabilirseniz sevinirim.ayrıca mail adresimden bana iletişim numaranızı yazabilirseniz size mumkunse eğer telefonda bir kaç sorum olacaktı teşekkürler

 76. Merhabalar Ömer Bey.Biz 1 yıla yakın bir dergi çıkarıyoruz. Adet olarak 500 civarı her ay çıkarıyoruz. Ama gelirler maliyetleri anca karşılıyor. Bizim size sormak istediğimiz biz şahıs şirketi kursak bize kaça mal olur. Şahıs şirketini kurduktan sonra geriye dönük bir ceza yeme durumumuz olur mu? Olursa ne kadar olur. Şimdiden cevabınızı bekliyoruz. İyi günler

 77. Merhabalar
  İnşaat mühendisiyim , şahıs şirketi kurup proje ve taahhüt işleri yapmayı düşünüyorum. Ticaret odası kaydı yapma zorunluluğum var mıdır ? Ticaret odası kaydı neden yapılmalıdır ? Şimdiden teşekkür ederim.

 78. Merhaba Bilal Bey,
  Ev hanımıyım hobi olarak yaptığım gümüş takıları aracı satış sitesinde satmak için şahış mükellefi olmayı düşünüyorum fakat sorum şu;
  1.SGK primi ödemek zorunda mıyım
  2.Eğer ödemek zorundaysam vergi dairesinden alınan (el emeği satabilmek için verilen) vergi muafiyeti belgesi ile belli bir miktarda indirim sağlıyor mu?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ve çok faydalı bulduğum sitenizden dolayı tebrik ederim.

 79. Bilal bey hammadde indirme işi yapmak istiyorum.konteynerden insan gücü ile icra ediliyor.bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 80. Hayırlı geceler Bilal bey
  PİM(Posavis İletişim Merkezi) açmayı yanı Shop açmayı düşünüyorum Türkcell Vodafone gibi
  Bunun icin en uygun şahıs sirketi mi yoksa Ltd mi uygundur?
  30 kişiyle birlikte açmak istiyoruz.
  Sonrasında 2. Ve 3. Shoplar açılacak
  Sizce Nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler icin

 81. İyi Günler,

  Biz iki arkadaş e-ticaret sitesi kurma yolundayız ve yasal adres hizmeti veren x bir firmadanda makul ücret karşılığında hizmet almayı planladık..
  CAN alıcı sorumuz şudurki, fatura kesebilmek açısından …ikimizde farklı işlerde ssk lı olarak çalışıyoruz (iş yerlerimiz le konuştuk sıcak bakmıyorlar:)) ..Bağkur emeklisi olan bir amcamızın üzerine yapabilir miyiz ..yapabilirsek şahıs şirketi olacağından extra ücret ödermiyiz ..yada farklı bir fikir verebilirmisiniz..
  Saygılarımla,

 82. merhaba bilal bey ben moda tasarımı okudum ve ayakkabı bölümünü seçtim ve bitirdim okulumu.şimdi bir ayakkabı şirketi kurmak ve bende tasarım çizimci olmak istiyorum bunu nasıl gerçekleştirebilirim lütfen yanıtlayın

 83. Merhabalar bilal bey

  Ben kamu çalışanıyım eşim ev hanımı ve benim sigortamdan yararlanıyor. tapusu üzerime olan evimin bir odasını eşime kiraya vererek eşimin üzerine şahıs şirketi açmak istiyorum kira ile ilgili benim için bir sıkıntı olur mu vergi vs.. gibi.
  *eşimin sigortası iptal olurda onun üzerine bağkur primi ödememiz mi gerekir.
  *evin elektrik, su, doğalgaz faturalarının ve mutfak masraflarının bir kısmını gider olarak gösterebilirmiyiz.

 84. Merhabalar Bilal bey, yorumlarınız çok teşekkürler hepsini okudum aşağı yukarı…Müsadenizle iki sorum var:
  Soru 1: Ben Kamuda SGK lı işçi olarak çalışan bir Mühendisim. Bir yandan Kamudaki işime devam ederken diğer yandan mühendislik firması ( şahıs firması olarak ) kurmak istiyorum. Mühendislik firması şahıs firması olarak kurulabilirmi, illa ki ltd. mi olmak zorunda?
  Soru 2: Normal Elektronikçiler, bilgisayarcılar… tamirciler veya bakkallar odasına kayıtlı; peki ya Şahıs mühendislik firması Mühendisler odasına mı kayıtlı olmalı ? yoksa tic. sanayi odasımı? cevaplarsanız çok memnun olurum Çok teşekkürler…

 85. Merhaba bilal bey,
  Ben cankirida yasiyorum ve burada konut degerleme uzmanligi (eksper) yapmak ve bu is icin sahis sirketi kurmak istiyorum boyle bisey mumkun mudur bu konu hakkinda bilgi verir misiniz

 86. BİLAL BEY MERHABA
  GÜVENLİKLİ BİR RESİDANCEDE HAVALİMANINA YAKIN 5 ADET STÜDYO VE 1+1 DAİREM MEVCUT BUNLARI BOOKİNG.COM DA YABANCILARA SATABİLMEM İÇİN NASIL BİR İZİN YADA NE YAPMAM GEREK.BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

  1. Bookingde ısrarcı değilseniz airbnb yi öneririm. kişisel daire kiralama platformu. evlerinizi yükleyip kiracılara ulaşabilirsiniz.

 87. Selamun aleykum Bilal bey
  Ben Almanyada yasiyorum kiz kardeslerimle temizlik firmasi kurmak istiyoruz ilk hetapta evi büro olarak göstere bilirmiyiz?
  Bu isi yapmak icin devletten izin belgesi almak yeterlimi yoksa büyük firmalarin izni dahilindemi gerceklesiyor böyle isler bilmek istiyorm kiz kardesim bunun olanaginin olmadigini devlet dairesinden izin kolay oldugunu ama büyük firmalarin izni olmadan imkansiz oldugunu ifade ediyor yorumunuzu bekliyorm tesekkürler Allah razi olsun.

  1. Meryem hanım Merhaba,

   İlk önce bir adres belirlenmesi gerekiyor. Bu eviniz veya ofisiniz olabilir. Kiralık ise, bir kira sözleşmesi yapmanız gerekir. Kira sözleşmesine ait damga vergisini ödemelisiniz.
   Noterden imza beyannamesi çıkarıp, kimlik aslınız ve işe başlama formu ile adresinize bağlı bulunan vergi dairesine müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz.
   Ve sonrasında beyanname vermeniz gerekecek, bunun için Mali Müşavir desteği almanız gerekir.

 88. Mehaba bilal bey ben iş yerlerine toplu yemek veren bir şirket kurmak istiyorum bu şirket türü ltd veya aş olmak zorundamı yoksa şahıs şirketi olarak açabilirmiyim aylık gelir gideri yüksek olduğu için kafama takıldı.fazla bir sermayemde yok kosgeb destek verirmi bu alana şimdiden teşekürler.

 89. merhaba Bilal bey ben kendi internet sitemde el yapımı ürünler satmak istiyorum bunun için de şirket kurmam gerekir mi. Ve şahış şirketi açar gibi aynı işlemleri mi yapmalıyım. Teşekkürler.

 90. Bilal Bey Merhaba,

  Bilgisayar mühendisi olarak özel bir şirkette çalışıyorum ve şahıs şirketi kurmaya karar verdim, şirketin faaliyetleri bilgi işlem danışmanlık, teknik yardım ve elektronik malzeme satışı. Benimle çalışmaya hazır olan bir müşterim var. Evimi (kira) ofis olarak göstereceğim. Türkiye’ye 10 yıl önce yerleştim ve endişeliyim, müşterilerin yetersiz olmaları, durgun zamanlarda şahıs şirketin maliyeti nedir gibi sorular kafamda dolaşıyor. Bu konularda ışıklarınız yardımcı olabilir 🙂
  Şimdiden teşekkür ederim

 91. Merhaba Bilal bey
  ben istatistik mezunuyum , küçük bir ilde yaşıyorum ve istatiksel araştırma şirketi kurmak istiyorum başlangıç olarak homeofis çalışıcam büyüdükçe ofis açmayı düşünüyorum hangi şirket türünü kurmalıyım tavsiyeniz nedir ilerde bankalarla sıkıntım olurmu

 92. Merhaba Bilal Bey,

  Milli Eğitim’e bağlı özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum ve SSK’lıyım. Eşim ve babam ile birlikte ortak bir şahıs şirketi kurmak istiyoruz. Şirkette aktif faaliyetim olmayacak. Bunun kanunen bir sakıncası var mıdır? Özel okulda çalışan öğretmen şahıs şirketi kurabilir ya da ortak olabilir mi? Bu konuda diğer şirket türleri ile ilgili bir ayrım var mı? (örn. ltd kurabilir, şahıs kuramaz gibi bir şey var mı?) Bu konuda çok net bir şey bulamadık. Yasal olduğunu söyleyenler de var, özel okul öğretmenleri Milli Eğitim nezdinde 657’dekiler gibi sayılır ve yasaktır diyenler de var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkkürler,

  Saygılarımla,

  1. slm
   ben il milli eğitimde bayındırlıkta müteaahhitlik yapıyorum kurduğun şirket devlet taahhüt işine giremez sen olduğun müddetce çünkü kik na göre nüfus kullanma olur

 93. Selam Bilal bey. Önce, değerli paylaşımlarınız için Sizi tebrik ediyor ve başarılar diliyorum!…
  Azerbaycan vatandaşıyım. Şuanda Türkiyede müsafir sayılırım. Henüz oturma izni de almış değilim. İnşallah, Türkiyede bir eticaret sitesi kurmak niyetim var. İlk yıl içinde ek işçi almak fikrim yok. Patronluğunu ve işçiliğini kendim yaparım. Şahıs şirketi kurararak işe başlaya bilirmiyim? Bunun için önce hangi yasal prosedürleri yapmalyım? Tüm yasal işlemler ve evraklar için ne kadar para lazım olur? Ek olarak aylık hangi ödemeleri yapmalıyım ve bu masraflar tahmini ne kadara mal olur?…

  İlginiz için önceden teşekkürler ve saygılar!…

  1. merhabalar.
   Ben arkadaşımla beraber sayım şirketi kurmak istiyorum işle alakalı tecrübemiz çok yüksek fakat şirketi nasıl kurabiliriz hangi sorunlarla karşılaşırız bunun bilincinde değiliz sizden ricam şirket kurmak için yapmamız gerekenleri söylerseniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkür ederim.

 94. Merhaba. Ben bir temizlik şirketi kurmak istiyorum. Küçük çaplı başlayıp önündeki yıllar içinde büyütme planlarım var. Evlere, avm ve iş yerlerine temizlik elemanı istihdam edeceğim. Bunun için neler yapmam gerekli ve ne kadar maliyeti olur. Şimdiden teşekkürler.

 95. Merhaba ben iralıyım
  Acaba türkiyede iki kişi olarak şahis işletmecisi kurabilirmiyiz?
  Acaba iranlılara bu tur şirketler kurulmasına izin veriliyo mu?
  Biz iki kişi olarak türkiyede ortaklaşa lokanta açmak istiyoruz(fast food falan)
  Şahis işletmecisinin şahis şirketle farkı nedir؟
  İranlılara bu tür işlerde türk devleti sıkıntı çıkarıyo mu?
  Şahis şirket ve şahis işletmecisinin her birinin ayrı ayrı kurması ne masrafı olur?

 96. Bilal bey benim asıl sorum şu şayet planladığın şekilde giderse markalaşacagina inandığım büyük bir iş fikrim var ve bu iş tek başına yapılacak bir iş değil birçok ortağa ihtiyacım olacak bu fikrimi ortaya atmadan önce en azından isim hakkının ve fikrimin korunmasını adına bir şahıs şirket î kurup tüm haklarını yasal olarak alabilirmiyim yani bir başkası bu ad altında başka bir şirket kurabilir mı. Emeğiniz için allah razı olsun kolay gelsin.

 97. merhaba bilal bey ben temizlik şirketi açmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olurmusunuz
  teşekkürler

  1. ana sözleşme yazılacak

   sermeye 4-1 i blokaj yapılacak
   imza beyanı
   tescil

   vergi dairesi müğracatı
   rekabet kurum harcı ödemesi

   aşamalar çok anahtar teslim 3300 e kurulur eyüp bey

 98. Merhaba iyi günler ben Almanyadan yaziyorum. Türkiyede Emlak / Alim ve Satim ( International ) üzerine bir firma acmak istiyorum. Bu firma Avrupada Emlak alim ve Satim üzerine calisabilmesi icin ne türlü dokumentler lazim ve firma acmanin bedeli ne kadar…ve Vergi üzerine bilgi alabilirmiyim.

  Selamlar
  Hakan Midilli

  1. merhaba hamdi bey şahıs mükellefiyetımı yoksa sirketmı kurmak ıstisyorsunuz şahıs fazla maliyetli olmaz ito tescil zorunluluğu zaten yok aşağp yukarı 750 800 e herşey dahil biter

   Şirket herşsey dahil 3300 TL ye anahtar teslim kurulabilir

 99. Merhabalar ben kucuk capta kendi animator sirketimi kurmak istiyorum. Islerimi evden yonetmeyi dusunuyorum. Sirket kurmak icin bir muhasebeci ile calismak zorunda miyim ? Ayrica evin ailemin uzerine olmasi sirket kurma asamasinda bir sorun teskil eder mi ?Cok tesekkurler.

  1. mali müşavir ile çalışmak zoundasın sevgili mükellef haki hazırda beyannamenı kendınız veremezsınız. evin ailenızın uzerıne olması daha iyi sembolık bır kira rakamı yazıp stopajdan yırtarsınız

   SMMM ADİL KEFLİOĞLU

 100. Herkese selamlar ben bir dükkan devralacağım. Yeni bir şahıs şirketi kurup onun üzerine alacağım dükkanı ancak yeterli miktarda sermayem yok yeni açmış olduğum şirkete kredi kullanı mı nasıl olur yada böyle bir şansım varmı. yoksa bireysel kredi kullanacağım. şimdiden teşekkür ederim.

 101. arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak: ben sıva şirketi kurmak istiyorum bu konuda bilgi sahibi kim varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

  1. internet aracılığıyla ayakkabi ve tekstil urunleri satmayi dusunuyorum home office olarak calisicam sahis sirketi kurmam icin toplam maliyetim ne olabilir yardimci olabilir misiniz ?

 102. Merhaba Bilal Bey benimde bir sualim olacak. Şu anda bir haber sitem var ve ben kurumsal olmak istiyorum bu yüzden şahıs firması açmayı düşünüyorum ve açacağım yerdede sabit olarak 2 kişi çalışacak ilk etapta (4-5 kişi evinden editörlük yapıyor) açacağım işyerini domain adı ile göstermek gerek haberasdef.com gibi çünkü com.tr alan adını alıp marka tescili yaptıracağım. Bir kaç arkadaş bu şekil yapmam gerektiğini söyledi işin aslını bildirip bir yol gösterirseniz çok sevinirim efendim saygılarımla

 103. merhabalar, ben yurt dışından hayvan ithal etmek istiyorum bunu şahıs şirketi ile yapmam mümkünmü acaba ve şirketi kurduktan sonra ithalat için başka ne gibi işlemler yapmam gerikiyor acaba? ayrıca ithalatı sadece kendim için değil italat isteyen başka şahıslarada yapmak istiyorum yani bir ithalat şirketi kurmak istiyorum

 104. Ben öğrenciyim Kredi Yurtlar Kurumundan Geri ödemeli kredi alıyorum.Şirket kurmak istiyorum acaba bu mümkünmüdür kanun’en bir sakınca varmıdır ?

 105. Merhaba ben 5 yıldır arı yetiştiriciliği yapıyorum bir şahıs şirketi kurup bal ticareti yapmak istiyorum ama şahıs şirketi ile gıda sektörüne girebilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 106. merhabalar , ben internetten elektronik malzeme satışı yapmak istiyorum ne gibi bir yol izlemem gerekir. muhasebeciye ihtiyacım olur mu

 107. Selamlar,
  Bana ait olan web sitesi üzerinden sayfamda bulunan kişilere 1 dakikalığına yada farklı süreler de çeşitli hizmetler satmayı planlıyorum.
  Fiziksel bir hizmet degil süre ile kısıtlanabilen ve istediğiniz süreyi alabileceğiniz bir web sayfasi olacak.
  Bu sayfa da vakit gecirenlerin etkinlikleri ucretlendirilecek.
  Bu fikir yapisinda ki bir proje icin ,
  Banka pos cihazina ihtiyac varmidir ?
  Vergi levhasi,ticaret odasi kaydi gereklimidir?
  E ticaret sitesi kategorisinde sayilacagini saniyorum ama isleyis icin nasil bir yol izlemek gerekir.
  Detyali bir sekilde anlatma şansiniz varmi ?
  Simdiden ilginiz icin tesekkurler.
  Iyi calsmalar dilerim.
  Saygılarımla,
  Mesut MEHMETALİ

 108. Kolay gelsin.
  4c kapsaminda devlet memurlugundan emekliyimd. Sahis sirketi kurmak istiyorum. Baska calisan olmayacak. Sirketi kurdugumda bagkur primi odemem zorunlumudur. Tesekkur ederim.

 109. Merhabalar, Ben arkadaşımın üzerine şahıs firması kurmak istiyorum. Bu firmayı arkadaşımın üzerine kurmak istememin nedeni o sigortalı bir şekilde çalışıyor ayrıca bir prim ödemek zorunda kalmayacağız.
  Ama firma ile ilgili tüm işlemleri ben yapmak istiyorum. Bana vekalet verebiliyor mu ?

 110. Selamın aleyküm abi ben şirket açıp tüccar yada işadamı olmak istıyorum şirket açsam yerlimi başka ne yapmam gerek iş bulmam için nasıl ederim teşekkür ederim

 111. İYİ GÜNLER. NASİPSE 150-200 M2 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR MARKET AÇACAĞIZ, 3 VEYA 4 KİŞİ ÇALIŞACAK. DAHA ÖNCE BABAM ADINA ŞAHIS FİRMASI VARDI. ANCAK ŞAHISLA DEVAM ETMEK Mİ MANTIKLI OLUR. YOKSA LTD. KURMAK MI? neye göre tercih yapmalıyız? BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR

 112. Online danışmalık şirketi kurmak için önce normal danışmalık şitketi mi kurmam gerekiyor.Ben işimi internet üzerinden yapmak istiyorum

 113. Ben sirket kurmak istiyorum ama maddi sıkıntım var bu konuda yardımcı olucak bir arkadaş arıyorum yada ortak bu işlerden anliyan

 114. Selam,

  Ben yurt disinda yasiyorum ve hali hazrida online software ve program alim satimi yapiyorum yurt disi firmam uzerinden. Turkiye de bir sirket kurmak , turkiye uzerinden bu islemleri yapip vergi verip, turkiyedeki sisteme dahil olmak istiyorum. Nasil bir yol onerir siniz? Sahis firmalarinda ciro limiti var mi? konu hakkinda bilgi bekliyorum, iyi calismalar

 115. İyi günler ben bir site kurmak istiyorum içinde Otel ve tur rezervasyon ları olacak otellerle anlaşma yapacağım benim site üzerinden rezervasyon yapılacak yani bir nevi Booking sitesi gibi tur şirketlerine musteri yönlendirme yapacağım sitem üzerinden nasıl açabiliriz ve online öneme veya kapıda ödeme şeklinde ödeme olacak mesela geleli prosedür nedir acaba

 116. Merhabalar. Ben bir kahvalti salonu acmayi düşünüyorum ama sirket türü olarak hangi grubda acmam gerektigini bilmiyorum. Limited olarak mi daha avantajlı yoksa sahis sirketi olarak mi. Mesela bunlarla ilgili vergilerde herhangi bir degisiklik varmi. Limited de sermayen olmasi gerekiyor bu sermayeyi nasil göstermek gerekiyor yani hesapda mi duracak belli bir yere mi yatıriliyor bu sermaye nasil oluyor. Teşekkürler simdiden 😊

 117. Instagram üzerinden satış yapacağım. Şirket kurarak ilk etapta sadece instagram üzerinden satış yapmak istiyorum, dükkan kısmı kar oranına bağlı olarak ikinci etapta kalacak. Bununla ilgili olarak ne tür bir şirket açmak daha yararlı olur?

  Teşekkürler

 118. Merhaba şahıs şirketi kurduğumuz zaman internet sitesi üzeri satış yapmak için bağkurda gerekli diyorlar ne kadar doğru bu konuda bir bilgi verebilir misiniz?

 119. Hayırlı Akşamlar yazınız gerçektende ilham verici ama kafama takılan bir soru var eğer ben şirketimi açtığım zaman zamanla büyütebilirmiyim ?

  Şimdiden teşekkürler…

 120. İstediğimiz bir şekilde şirket kurunca devlet bize bir imkan sağlıyor mu ? yoksa belli başlı konularda kurulan şirketlere mi destek sağlıyor

 121. Merhaba,
  Ben devlet öğretmeniyim. Yani 657’ye tabiyim. Devlet memuru kanununa göre şirket kuramıyorum, ticaret yapamıyorum. Ama ısrarla ticaret yapma isteğim var. Mutlaka devlet memurlarınında bir şekilde şirket kurup ticaret yapamilmesi için bir yol vardır. Böyle bir yol varsa açıklarsanızz sevinirim.
  Teşekkür ederim.

 122. bir şirket kurulumunda bir çok faaliyet kodu ile kurulabilirmi, bunun bir dezavantajı veya kuruluş maliyetine olumsuz etkileri varmıdır, saygılar,
  İkinci sorum, şahıs firmalarında sadece şahsın ismimi olur faturada, atıyorum ben kurdum ama adına mars mühendislik diyememmi ?

  1. Ahmet Bey merhaba,

   – Meslek Grubunu belirlemek üzere birden fazla faaliyet kodu verilemez. Ancak belirlenen faaliyet kodu üyenin ticari hayatında faaliyet gösterdiği diğer alanları sınırlayan bir kod değildir.
   – Faturalarınızda ünvanla beraber adınızın ve soyadınızın yazılması zorunludur. Şahıs firmalarında gerçek kişinin ismi esas alınır.

  2. Merhaba Ahmet bey,

   -Şirket kuruluş aşamasında yani ticaret odasına kayıt yapılırken br adet faaliyet kodu seçilebilir ancak vergi dairesine kayıt aşamasında ana sözleşmenizdeki amaç konu ya göre ek faaliyet kodları eklenir ve herhangi bir ek maliyet doğurmaz.

   -Faturalarınıza ad, soyad, vergi no, vergi dairesi, adres gibi zorunlu bilgiler yazıldıktan sonra istenilen ek bilgiler yazılabilir bunda her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.

   Şirket kuruluşu ve devam eden (vergi dairesi, sgk gibi) süreçler ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir