beylikdüzü escort

Network Marketing Nedir? | Nasıl Yapılır?


Network Marketing sektörüne yeni giren biri aklında network marketing nedir ve bunun gibi onlarca soru işaretiyle bir affallama dönemi yaşayabilir. Bunun sebebi bu sektörün ülkemizde çok yeni olmasıdır. Bilmediği için daha önemlisi muhtemelen çevresindeki birçok kişi de sadece kulaktan dolma bilgilerle konuştuğu için vazgeçip vazgeçmeme arasında gider gelir. Bu yüzden ilk adım olarak sektörü tanımak gerekir.

Network Marketing Nedir?

Network Marketing, türkçesiyle pazarlama ağı demektir. Ağ pazarlama olarak da çevrilmektedir. Ancak sadece tek bir sektöre hitap etmediğinden dolayı pazarlama ağı ya da pazarlama organizasyonu demek daha doğru olacaktır.

Network Marketing’in Temelleri ve Doğuşu

Bir ürünü satmanın bir çok yolu vardır. Perakende mağaza satışı, tele pazarlama, e-pazarlama gibi bir çok farklı şekilde ürünlerin satışı gerçekleştirilir. Pazarlama hayatımızda o kadar önemlidir ki, geçmişten günümüze hep daha iyi nasıl satılabilir sorusuyla araştırmalar yapılmıştır. Kullanılan en etkili yöntemin ise reklam olduğu tespit edilmiştir. Ancak zaman içerisinde reklam da kendi içerisinde sorulara boğulmuştur.

Nasıl bir reklam daha etkili bir satış getirir?

Elbette güvebilir bir reklam.

Peki bu güven nasıl sağlanır?

Satış yapılacak kişinin güvendiği birisinin tavsiyesiyle.

Televizyon reklamlarını hatırlayın. Sizce o dönem popüler olan dizi oyuncularının reklamlarda oynatılması tesadüf mü? Sıradan bir yüze daha ucuza kabul ettirebilirken, bu oyunculara gözlerini bile kırpmadan kat kat fazla para vermeleri aptallık mı? Ama hayır. Daha iyi bir yol olmalı. Daha fazla güven veren biri. Hiç ürün memnuniyet anketlerine katıldınız mı? Orada genellikle şöyle bir soru olur. Ürünümüzü nereden duydunuz? Ve en sık cevaplanan şık. Arkadaş taviyesi. Amerika’da bu tür bir test yıllar önce yapıldı. Burada gelinen nokta insanların birebir tavsiyesinin tüm reklamlardan daha çok etkili oluşuydu. Ve bu sonuç Network Marketing sektörünün temellerini attı. Ama akıllarında şöyle bir soru vardı: insanlar neden bizi tavsiye etsin ki? Ürünümüzü tanımıyorlar bile. Ve doğrudan satış sektörünü doğuran dahiyane fikir: Ürünlerimiz öyle kaliteli olsun ki, insanlar hayır diyemesin. Ve biz perakende satış karını da ürünlerimizi deneyip arkadaşlarına tavsiye edecek olanlara verelim. Böylece onlar tavsiye için çaba verip bu çabalarının karşılığını alabilsinler. Buraya kadar her şey güzeldi ama daha iyisi de olabilirdi. Daha fazla tavsiye edecek insana ulaşmanın bir yolu olmalıydı. İnsanlar sadece ürünleri değil, bu işi de tavsiye etsin. Ve işte bu fikir Network Marketing’i doğurdu.

Gelecekte daha nasıl ve ne kadar geliştirilebilir bilmiyoruz ama şu an sıradan insanların da milyoner olabileceği bir sektöre ilk adımınızı attınız. Bir çok şirket yapısını bu sektöre uydurmaya çalışırken, siz vazgeçmeyi mi yoksa bu fırsatı değerlendirmeyi mi seçeceksiniz? Network Marketing dahiyane bir fikir ama şirketlerin nasıl ucu bucağı alınmaycak rakamları ödeyeceğini mi merak ediyorsunuz? O halde basit bir karşılaştırma yapalım.

Klasik Ticaret, Reklam ve Network Marketing Karşılaştırması

Klasik ticaret döngüsünde ürün fabrikadan çıkar bölge toptancısına, oradan il toptancısına, oradan mağazalara ve en son müşteriye ulaşır. Elbette müşterinin satın alma işlemini gerçekleştirmesi de güven unsuru ile mümkün olacağından son derece masraflı olan reklamlar da bu döngüye dahil olur.

Reklam ise markadan reklam firmasına gider, etkili bir yüz bulunur, reklam filmi çekilir, kanallara gönderilip kimi zaman saniyesi binlerce liradan günün farklı saatlerinde yayınlanmasıyla mümkün olduğunca etkili hale getirilmeye çalışılır.

Şimdi de Network Marketing firmasını inceleyelim. Ürün fabrikadan satış temsilcisine, oradan da müşteriye gider. Tavsiye sistemi olduğundan satış temsilcileri de çoğu zaman bu ürünleri kendisi için de almak isteyecektir. İnsanların birebir tavsiyesi en etkili reklam türü olduğundan ekstra bir reklam masrafına da gerek yoktur. Bu da demek oluyor ki, klasik sistemdeki büyük kar marjı satış temsilcilerine rahatlıkla dağıtılabilir.

Network Marketing İle Neler Kazanılabilir?

Network Marketing’in tek özelliği parasal anlamda kazançlı olması mı? Aslında bu sektör profesyonel bir çalışmayla hayatınızı değiştirebilir.

Network Marketing Size Ne Kazandıracak?

  • Ek gelir
  • Finansal özgürlük
  • Kendi işine sahip olmak
  • Özgür çalışma ortamı
  • Başkalarına yardım etmek
  • Yeni insanlarla tanışma
  • Kişisel gelişim
  • Gerçek emeklilik


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir