beylikdüzü escort

Limited Şirketi Nasıl Kurulur?Maliyeti Nedir?


Geçen yazılarımızda sizlere 2015 şahıs şirketi kurma süreci ve maliyeti hakkında bilgi vermiştik.Bu yazımızın çok ilgi gördüğüne şahit olunca bu alandaki diğer yazılmamış şirket türlerini de yazmayı üzerimize vazife görerek Limited şirketi nasıl kurulur ve maliyeti nedir? sorusunun cevabını verecek bir yazı yazmaya karar verdik. Öncelikle belirtmeliyiz ki,gerek şahıs şirketi kurmak gerek limited şirketi kurmak ile alakalı herhangi bir sorunuz olması halinde bizlere yorumlar vasıtası ile ulaşarak en kısa zamanda sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bu konudaki girişi kısa tutarak derhal yazımıza geçelim..

Limited Şirketi Nedir?

Limited şirketi,belli bir gerçek yahut tüzel kişi tarafından ekonomik faaliyetler gerçekleştirmek amacı ile kurulan şirket türüdür. En fazla 50 kişiye kadar ortaklı şekilde hayatını sürdürebilir.Yasaların belirlediği çerçevede her türlü ekonomik faaliyette bulunabilir ancak bankacılık ve sigortacılık yapmalarına izin verilmez. Her bir ortak esas sözleşmede belirlenen hükümlerce yetki ve pay sahibidir.

Limited Şirketi Zorunlu Organları

Limited şirketlerinde şahıs şirketlerinden farklı olarak olması zorunlu olan belli organlar vardır bunların en başında genel kurul gelir.

Genel Kurul (General Assembly)

Genel kurul,hak sahibi olan hissedarların genel haklarını, şirketin mali ve idari durumunu görüştükleri yaklaşık 3 ayda bir gerçekleştirilen toplantıdır. Bu toplantılarda ortaklar fikrini beyan edebilir ve şirketin içinde bulunduğu durum yahut gelecek planlamalarını yapabilirler..Yöneticiler tarafından tertip edilen toplantılar gerek görülmesi durumunda olağanüstü şekilde yapılarak belli bir zaman aralığına bağlı kalmadan da yapılabilir.

Yöneticiler 

Şirketin temsil ve idare yetkisi genel kurul tarafından göreve getirilen müdüre aittir. Müdür şirketi içeride ve dışarda sözleşmede sınırları çizildiği ölçüde görevini yerine getirebilir.Atama yönetim kurulundan olduğu gibi ihraç da yönetim kurulu kararı ile gerçekleştirilir..

Limited Şirketi Kurmanın Avantajları

Limited şirketi kurmanın belli bariz bir kaç avantajı vardır. Bunlar aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Ortak sayısı

Limited şirketlerini şahıs şirketlerinden ayıran en büyük özelliklerden birisi çoklu ortak yapısına uygun olmasıdır. Bu sayede şirketinize ortaklar alabilir yahut şirketin bir kısmını başka bir şahıs yada şirkete pazarlayabilirsiniz.

 • Prestij

Limited şirketleri,şahıs şirketlerine göre kurumsal arenada,banka yahut sigorta gibi kuruluşlarda daha avantajlıdır.Bu avantajı bireysel şirketlerde yakalamanız zordur..

 • Vergi

Limited şirketleri sabit vergi avantajından faydalanabilir.

Limited Şirketi Kurmanın Dezavantajları

 • Kapatma Zorluğu

Limited şirketleri şahıs şirketleri gibi kapanması kısa sürmez.Devlet ve yetkili merciler tarafından birçok inceleme ve işleme tabii tutulduktan sonra herhangi bir borç yahut kanuna aykırı faaliyetiniz olmadı ise,şirketiniz tasviye sürecine girer..(Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız)

 • Defter Tutma Ücreti

Şahıs şirketlerinde defter tutma ücreti 90-100 TL gibi bir rakamken hacim büyüdüğü için defter tutma ücretleri de aynı ölçüde büyüecektir. Kimi zaman 600 TL civarı olan bu ücret şirketinizin büyüklüğüne göre 1.800 civarına çıkabilir..

Limited Şirketi Kurma Süreci

Başlarken 

Esas sözleşme hazırlanması

 • Şirketin ticari ünvanı tespit edilir.
 • Ortakların isimleri yine bu sözleşme içinde adresleriyle birlikte yazılır
 • Şirketin yönetim kadrosu esas sözleşme içinde belirtilmelidir ki,yukarı da belirttiğimiz temsil ve idare hakkını saklı tutacak kişi  ortaya çıkacaktır.
 • Şirketin genel merkezi ve kira kontratı gibi detaylar eklenecektir.
 • Ortaklık yapısı ve hisse yapısı bu sözleşmece belirtilen şekilde olacaktır.
 • Asgari sermaye tutarı da sözleşmenin içinde yer alacaktır.

Kuruluş

Noter İşleri

Noterlik tarafından yapılacak olan işlemlerde ortakların nüfus kağıdı ile birlikte orda olmaları gerekir,ancak belli bir meşgale dolayısıyla orda olamayan pay sahiplerini vekalet belgesi ile birlikte bir vekil temsil edebilir. Bu aşamada noter sizden 8 nüsha şeklinde esas sözleşme isteyecek 7 parçasını kendilerine alıp bir parçanızı kendinize almanızı söylecek.Bu esnade eğer mümkünse esas sözleşme harcını da yatırmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu konuda daha sonra aksaklıklar çıkabilmektedir.

Sicil İşlemleri

Yukarıda anlattığımız adımları tamamlayarak sona bir adım daha yaklaştınız.Bundan sonra gerçekleştireceğiniz işlemlerde tüm buraya kadar gelen süreçte elde ettiğiniz evrakları bir dosya haline getirerek yanınızdan ayırmayınız

Bu aşamadan sonra bir kuruluş dilekçesi yazmanı gerekitor. Bu dilekçeyi vererek TTO’na şirket kurmak istediğinizi ve bir tüzel kişilik sahibi olmak istediğinizi beyan ediyorusunuz ve bu beyan ile beraber bir takım bilgi ve belgeler sizden isteniyor. Bu belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Noter tarafından tescillenmiş 3 adet esas sözleşme
 • Taahütname
 • İmza sirküleri
 • Ortakların Kimlik Fotokopileri
 • İkametler
 • Kapaklı Dosya

Vergi Dairesi

Tüm bu eksikleri tamamladıktan sonra artık vergi dairesinde yapmamız gereken şeyler ortaya çıkıyor. Kısaca bunlara değinmek gerekirse,

 • Başlangıç formu
 • Kira kontratı
 • Noter tarafından tescilli esas sözleşme
 • İmza sirküleri

Ticaret ve Sanayi Odaları İşlemleri

 • Başvuru formu
 • Ticari Sicil Gazetesi Örneği
 • Noter onaylı esas sözleşme
 • Yöneticilerin imza sirküleri
 • İkametgâhlar
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Belediye’de Gerekli Olacak Evraklar

 • Ruhsat çıkarmak ve iş yeri açmak için müracaat ediniz.
 • Gerekli vergileri belediyeye yatırnız
 • Kira sözleşmesi yahut tapu
 • Vergi Belgesi
 • Ticaret yada sanayi odası kayıt belgesinin bir kopyasını götürün
 • Sicil gazetesi

Limited Şirketi Kurma Maliyeti

Bu yazımızda sizlere 2015 yılında limited şirketi kurma süreci ve maliyeti hakkında bilgiler verdik. Şirket kurmak ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen bilgi bankası adlı kategorimizi ziyaret edin.Bununla beraber şahıs şirketi nasıl kurulur adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Aklınıza takılan herşeyi yorumlar yoluyla bize iletebilir,uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Şahıs şirketi
Şahıs şirketinin nasıl kurulduğunu ve maliyetini bilmek isteyenler görsele tıklayarak “Şahıs şirketi nasıl kurulur?” adlı yazıya gidebilir.

Burada telefon numaranızın yada internet sitenizin yayınlanmasını istermisiniz ?
bilgi@isekonomi.com bize ulaşın
Yorumlar

 1. Merabalar;

  Akaryakıt istasyonu kiraladık işyerimizi hangi esasa göre açmalıyız,bizim için avantajlı olan hangi tür ünvandır (şahıs yada ltd.şirketi)

  teşekkürler…

  1. Ümit bey merhaba,

   Akaryakıt istasyonları nakit ve kart çok para akışının çok olduğu yerlerdir. Buna istinaden,bankaların gözünde daha prestij sahibi olabilmeniz için LTD’ uygundur. Ancak şahıs şirketinde de herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu ikisinin kararını muhasebeciniz ile görüşerek vermeniz daha doğru olacaktır.

     1. Merhaba,

      Öncelikle hukuk fakültesi bitirmeniz gerek, daha sonra 1 senelik stajyer avukatlık döneminden sonra avukatlık ruhsatınızı alırsınız. Hakim ve savcı olmak için ise, ekstra olarak “Hakimlik,Savcılık”sınavına girmeniz gerekiyor..

      Başka bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin

  1. Ahmet bey merhaba,

   Gerekli maliyetleri yukarıda belirttik. Gerekli sermayeyi topladıktan sonra ortakların göze gelir bir maliyeti olmayacaktır. Cüzzi miktarlarda belki kağıt,onay ücretleri gibi ücretler çıkar ancak daha başka yüksek maliyetler çıkacağı kanaatinde değiliz.

   İyi günler.

 2. Merhaba Bilal bey.Ben makina imalatı yapacağım.Kosgeb’den destek alacağım destek almadan önce bir dükkan acmam gerekiyor makina yapıp satmak için dükkanı şahız mı acaba yoksa LDT mı kursam daha iyi olur.Birde yukarıdaki tabloda gösterilen kadar bi ücret olur yalnızca.Firma kurmak için yaş sınırı varmıdır.Açmak için lise üni vs mezunu olmak gerekirmi.Birde kosgeb hakkında yazı yazarsanız sevinirim.Yazılarınız güzel olmuş Teşekkür Ederim.

  1. Burak bey merhaba..

   Firma kurabilmeniz için 18 yaşında olmanız gerekiyor.Ancak aileden birinin üstüne firma kurup faaliyet gösterebilirsiniz.İlk başta yapacağınız yatırım çok büyük değilse LTD tavsiye etmiyoruz. Herhangi bir eğitim şartı aranmıyor. Ayrıca yapacağınız işlere göre ek maliyetler çıkabilir ancak bunlar yüksek maliyetler olmaz..

   Ayrıca şahıs şirketi ile ilgili merak ettikleriniz aşağıdaki linkte mevcut gözatmanızda fayda var

   Link : Şahıs şirketi nasıl kurulur?

    

   Başka bir sorunuz var ise,lütfen sormaktan çekinmeyin.

 3. merhabalar Bilal Bey. 100.000 tl sermayemiz var.lokum imalatı yapıcaz. gerekli evrakların fiyatları yukarıdakilerden hariç eksta ne kadar tutar?? ( ISO belgeleri,Hijyen ve sanitasyon sertifikası,TSE sertifikaları v.s gibi evrakların ücretlerini belirtirseniz çok sevinirim.) Hayırlı akşamlar.

 4. merhaba bilal bey ben ham saç toptancılığı yapmayı düşünüyorumm.. sorum şu:şahıs şirketi açarak toptancılık yapmak istiyorum.. aklıma takılan toptancılık yapacağım için depo gerekli ben depo yerine hom ofis acıp orayı hem depo hemde ofis olarak kullanabilirmiyim.?

 5. selam bilal bey ismim özer. ham saç toptancılıgı yapmak istiyorumm şahıs şirketi acıp hom ofis tutup orayı hem ofis hemde depo olarak gösterebilirmiyim ?

  1. Özer bey merhaba,

   Şahıs şirketi kurarken evinizi ofis olarak gösterebilirsiniz. Eğer ayrı bir tutacağınız depoya özel prosedürler yok ise evinize ürünlerinizi stoklamanızda herhangi bir engel yoktur.

 6. bilal bey selam
  yurtdışında araba yedek parça ticaretiyle uğraşıyorum. Türkiye de bir firma kurup küçük ölçekli üreticilerden mal alıp buraya ithal etmek istiyorum. masrafların düşük olması bakımından şahıs şirketi ile bu ticareti yapabilir mi yim? Şirket eşimin adına olursa yaşadığımız evi şirket adresi gösterebilirmiyiz? selam ve saygılar

  1. Kutay bey merhaba,

   Evet şahıs şirketi bunun için yeterli olacaktır. Bunun haricinde eşiniz ile yaşadığınız evi de merkez olarak göstermenizde sakınca yoktur.

   İyi günler.

 7. Merhaba Bilal Bey,

  Şuan özel bir şirkette sigortalı olarak calısmaktayım .Eşim ev hanımı. Limited sirket kurarak ek bir iş yapmak istiyorum. ( Avm Stand / gıda üzerine ) Eşim ile ortak limited kurabilir miyim ? Şuan sigortalı bir sekilde calıstıgım için şahıs şirketi kuramıyorum diye biliyorum. Yada eşim üzerine şahıs sirketi mi kurulsa daha mantıklı olur ? Yardımlarınızı rica ederim.

 8. mrb bilal bey su anda şahıs işletmem kardeşlerimi ortak kılmak istiyorum ve bunun için ltd şirket kurmak istiyorum ltd kurmalımıyım yoks sahıs firması olarak devammı etmeliyim

  1. Merhaba,

   İki türlü de ortaklık yapabilirsiniz. Ancak yüksek meblağ ve gelir ile çalışacaksanız LTD düşük bütçelerde iş yapacaksanız şahıs şirketi kurmanızı öneririm.

 9. mrb bilal bey ben kobi destek ten hibe almak istiyorum benim daha önce ltd şirketim vardı hissemi devrettim daha önce şirketi olan kişi bu hibeden faydalanabilirmi? cvplarınız için teşekürler

 10. Merhaba Bilal Bey,
  5-6 adet gayrimenkulden kira geliri elde ediyorum. Ayrıca yılda 1 ya da 2 kez gayrimenkul alıp satıyorum. Şirket kurmamın vergi açısından bir faydası olur mu? Teşekkür ederim.

 11. Bilal bey merhaba.Ben Turizm yerinde aktivite amaçlı iş yapmak istiyorum rafting vs gibi.bunun için şirket kurmalı mıyım?şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Ticari faaliyette bulunacaksınız,şirket kurmak durumundasınız. Sonuçta yaptığınız aktivite için fiş kesmeniz gerekiyor. Gayrisi kanunsuz bir işlem olacaktır.

   İyi günler

 12. Bilal bey merhaba,

  Ben Milli Eğitim Bakanlığı’nda 657’y tabi öğretmenim. Evimde internet üzerinden web tasarımı ve hosting hizmetleri veriyorum. Limited Şirket kurarak, devletime vergimi vermek ve işlerimi resmiyete dökerek büyütmek istiyorum. Şu anda 150’nin üzerinde belediye, dernek ve özel sektör kuruluş ve firmalara hizmet veriyorum. Şirket kurup sadece ortak olarak şirkette yer alıp Ör: %90 hisse bana ait olacak. %10’u da sigortalı çalışan bir arkadaşı ortak yapacak şekilde bir şirket ortaklık yapısı mümkün müdür?
  Bana tavsiyeleriniz neler olur? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Faruk Bey merhaba,

   Devlet memuru olmanız hasebiyle adi,komandit şirket kuramıyorusunuz. Ancak limited şirket kurmamanızı düzenleyen bir kanun olmadığı için limited şirketine az yada çok hisseli ortak olabilirsiniz. Ancak burda bilmemiz gereken şey kanunen temsilci konumunda gözükmemeniz gerekiyor. Ayrıca şunu da düşünebilirsiniz,varsa eşinizin,yada ailenizden birinin üzerine şahıs şirketi kurarak işlerinizi o şirket üzerinden idare edebilirsiniz.

   Sormak istediğiniz başka soru var ise sormaktan çekinmeyin

 13. Bilal bey merhaba ;
  Ben Ltd şirket kurmak istiyorum fakat diyelim şirketi kurdum yeride belli ama 3 ay faaliyet göstermedim ne olur ?

  yardımınızı rica ederim .

  saygılarımla

  1. Tanju bey merhaba,

   Aslında inşaat işi şahıs şirketi kurarak da yapılabilir. Ancak sizin durumuzda özel bir olay var o da şu, bazı firmalar taşeron yada çalışacağı firmalara bakarken şirket hacimlerine,bankadaki prestijlerine bakıyorlar. Teminat mektubu isteyebiliyorlar. O yüzden bu sorunuza tam bir cevap veremiyorum. Şahıs şirketi ile inşaat işi yapılır ancak dediğiniz gibi bir durum var ise, olay limited’e doğruda gidebilir.

   Saygılarımla

   1. Bilal bey meraba benim şahıs firmam var bunu ltd çevirmek istiyorum personel taşımacılığı yapıyorum fakat araçlarım kredili bunlaarı şirkete nasıl gösterebilirim

 14. Merhaba Bilal bey,

  Biz İnternet üzerinden satış yapmak için şirket kurup yasal olarak yapmak istiyoruz.
  Bunun için şahısmı uygun olur yoksa LTD mi uygun olur Depo tutup işleri oradan yapmayı ve ürün satışını oradan yürütmeyi düşünüyoruz.

  Fikirlerinize ihtiyacımız var yardımcı olursanız seviniriz.

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, LTD gelir vergisini sabit olarak tahsil eder,şahıs şirketi ise siz büyüdükçe daha fazla vergi alır, Buna istinaden,
   eğer yüksek gelirler ve rakamlar ile iş yapacaksanız LTD
   düşük gelirler ile iş yapacaksanız Şahıs şirketi kurmanızı öneriyorum

   Selamlar

 15. Merhaba Bilal Bey,

  Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni aldıktan sonra, kendi tekstil markamı oluşturmak istiyorum ve ürünlerimi bir mağazadan değil internet üzerinden satmak istiyorum. Bunun için marka tescil başvurusu, logo vs. gibi işlemleri yapacağım ve web sitemi yaptıracağım. Ürünleri bir atölye ile anlaşıp onlara imal ettireceğim için ayrı bir iş yeri açmayıp home ofice olarak çalışmak istiyorum. Bunun için şahıs mı yoksa limited şirket açmamı mı önerirsiniz? Bir de home ofice olarak çalışmak istiyorum ancak oturduğumuz evin tapusu eşimin üzerine, hem iş yeri açma ruhsatı için hem de Kosgeb’den girişimcilik desteği isterken kira kontratını da belgeler arasına koymak gerekiyor. Bu kontrat ile Kosgeb’den kira, elektrik, su vs. desteği alabilirim, ama ev zaten eşimin olduğu için, onunla kira sözleşmesi yapıp böyle bir destek alabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Bir de şunu sormayı unutmuşum Bilal Bey: Limited şirketi tek başıma ben kurabilir miyim? ani herhangi bir ortak veya mdür vs. olmadan?

   1. Merhaba,

    Son çıkan kanuna göre LTD tek kişi kurulabilir. Ancak LTD ve şahıs şirketi seçimi konusunda şunları söylemeliyim ki,şahıs şirketi gelire göre vergi alır yani geliriniz yükselir ise,verginiz de yükselir. LTD sabit vergi oranı tahsil eder buna dayanarak,

    Eğer fazla gelir elde edecekseniz,LTD
    Düşük gelir elde edecekseniz Şahıs şirketi kurmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca kosgeb’in hangi desteğinden yararlanmak istiyorsanız verdiği destekler ve oranlarını aşağıdaki kosgeb resmi sitesinden bulabilirsiniz.

    http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=20

 16. Merhaba bir arkadasimla dekorasyon isine girmek istiyoruz. Pimapen parke cephe sistemleri zemin kaplama vs. Kalem fazla olacak. Biz alip satacagiz. Ne tur bir sirket kurmamizi tavsiye edersiniz.

  1. Yusuf bey merhaba..

   Düşük gelirli bir iş hedefliyorsanız,şahıs şirketi

   Yüksek gelirli bir iş hedefliyorsanız limited şirketi sizin için daha uygun olacaktır.

   Şahıs şirketi düşük gelirli işlerde düşük vergi yüksek gelirli işlerden LTD’den yüksek vergi alır,LTD ‘de vergi oranları sabittir.

    

    Farklı bir sorunuz olursa,bize çekinmeden sorun.
 17. Merhabalar 18 yaşında genç bir girişimci olarak hazır giyim imalatı ve alım-satımı ile ilgili bir iş kurmak istiyorum. Çinden ucuz maliyetlere fason ürün getirip kendi markam altında internetten ve fiziksel mağazamdan satış yapmak gibi bir hayalim var. Bunun için hangi yolları izlemem gerek ithalat mı daha mantıklı yoksa Türkiye’de üretim yapmak mı. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler.

  1. İbrahim bey merhaba..

    

   Türkiye tekstil üreticisi olan bir ülke olduğundan dışarıdan Türkiye’ye tekstil malzemesi getirmek çok fazla vergiye tabi tutuluyor. Bunun yerine burada üretim yapmanız ve yaptırtmanız bizce daha uygundur. Ayrıca size aşağıda gönderdiğim yazıyı da dikkatlice okumanızı rica ediyorum.

   Çinden ürün getirmek (TIKLA)

    Farklı bir sorunuz olursa,bize çekinmeden sorun.
 18. Bilal bey benim teknolojik aletler(akıllı yelefon, televizyon,işletim sistemleri) hakkında yeni fikirlerim var bunları hayata geçirmek için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 19. Merhaba Bilal Bey,
  Biz 2 üniversiteli arkadas limited sirketi kurmayı düşünüyoruz.Birkac kafe vs. Cay vb ürünler (misal) satmayı dusunuyoruz.Sizce limited mi olmali özel mi ? Neye göre limited açalım neye göre özel ?
  Gerek vergi gerek diger evraklar hangisi öğrenci için uygundur ?
  Son olarak devlet genc girişimcilerden 3 yıl vergi almayacakmis bunun doğruluk payi nedir?
  Tesekkur ederim.Yanıt alırsam duacınız olacağım:))

  1. Emre bey merhaba..

   Size kesinlikle şunu söyleyebilirim ki,şuanda bir şahıs şirketi açmanız daha iyi olacaktır. Şahıs şirketi limited şirketine göre daha kolay ve masrafsız kurulur ve düşük cirolarda LTD’den daha az vergi öder. Ancak LTD şahısa göre banka ve kredi koop. gibi kurumlarda daha prestijli ve yüksek ciroda şahıs şirketinden daha avantajlıdır.

   Genç girişimciye 3 yıl vergi muafiyeti uzun bir süre önce yürürlüğe girdi. Gerekli bilgileri kosgeb/gov yada size en yakın işkur merkezlerinden alabilirsiniz.

   Ayrıca;Şahıs şirketi kurmak isimli yazıyı da okumanızda fayda görüyorum.

   https://isekonomi.com/sahis-sirketi-nasil-kurulur-maliyeti-nedir/

   Farklı bir sorunuz olursa,lütfen sormaktan çekinmeyin.

   İyi günler

 20. EsSelam Aleykum Bilal bey,

  1, Şahıs şirketi kurarak tur-sat işlemleri yapabilir miyim,
  2, Limited şirket kurdum zarar ettim, kapatmak istedim, süreci nasıl oluyor

  teşekkürler!

 21. Merhaba…. iki arkadaş araç kiralama ve oto alım satım işi yanı oto galeri acmak istiyoruz bu iş için yaklaşık 450 bin TL butcemiz var sizce şahıs sirketimi yoksa ltd sirketimi uygundur . ilginize tesekkur ederim …

  1. Şahıs şirketinde gelire göre vergi oranları artmaktadır. LTD’de ise sabittir. Kısaca cevap verecek olursak,büyük bir ciroya sahip olmayı ve prestij bakımından (bankalar,kuruluşlar gözünde) hedefliyorsanız LTD daha iyidir. Ancak eğer normal seyirinde ve küçük bütçeler hedefliyorsanız şahıs şirketi kurmak ve kapatmak daha az maliyetlidir.

   Aşağıdaki linkte şahıs şirketine ait yazdığımız yazıyı bulabilirsiniz.
   https://isekonomi.com/sahis-sirketi-nasil-kurulur-maliyeti-nedir/

 22. Merhabalar Bilal bey, yorumlarınız çok teşekkürler hepsini okudum aşağı yukarı…Müsadenizle iki sorum var:
  Soru 1: Ben Kamuda SGK lı işçi olarak çalışan bir Mühendisim. Bir yandan Kamudaki işime devam ederken diğer yandan mühendislik firması ( şahıs firması olarak ) kurmak istiyorum. Mühendislik firması şahıs firması olarak kurulabilirmi, illa ki ltd. mi olmak zorunda?
  Soru 2: Normal Elektronikçiler, bilgisayarcılar… tamirciler veya bakkallar odasına kayıtlı; peki ya Şahıs mühendislik firması Mühendisler odasına mı kayıtlı olmalı ? yoksa tic. sanayi odasımı? cevaplarsanız çok memnun olurum Çok teşekkürler…

 23. Bilal bey mrhb. Açık öğretim ev idaresi mezunuyum. Anaokulu veya çocuk kreşi açmak istiyorum ,Belge ne gerekir, ve izinler için nereye başvurmalıyım.

  1. Merhaba ilyas bey,
   Çevrenizde bulabileceğiniz bir muhasebeciye şirket kurmak istediğinizi söylemeniz durumunda size eğer anaokulu kurmak için ekstra bir belge lazımsa bildirecektir.

   Saygılarımla

   1. Merhabalar,
    Memur şirket ortağı olabilir mi?
    Bir kaç memur bir araya gelip şirket kurabilir mi?
    Olabiliyorsa hısse payı ne kadar olmalı, Devlete sorumluluğu nasıl olur?

 24. Merhaba Bilal Bey,
  Ben bir mühendislik bürosu kurmak istiyorum. Mühendislik bürosu kurarken işletme giderleri için masraf ne kadar tutar? Ayrıca kuracağım mühendislik bürosunda yapacağım işin haricinde inşaat sektöründe malzeme alıp satmayı planlıyorum. Bu durumda limited şirketi mi yoksa şahıs şirketi mi kurmalıyım?

 25. Erkek arkadasim eski davalarindan dolayi kendi uzerine yapamadigi icin benim uzerime limited sirket kurmayi düşünüyor zorda kalmayim diye de kendini mudur olarak gosterecek ve tum yetkileri ona devretmis olcam sirket internet satışıyla alakali olacak herhangi bir risk alıyor muyum

  1. Merhabalar,

   Müdür kanunda belirtilen sıfatıyla şirketi temsil yetkisine sahiptir. Yönetim kurulu kararı ile müdüre verilen yetkiler asla şirket sahibi gibi olamaz. Yani işin açıkçası,Allah göstermesin limited şirketinizin batması durumunda borçlu olan kişi siz olursunuz. Umarım sorunuzun cevabı olmuştur.

 26. Ucak hostesi alimi yapan bi sirket acmak istiyorum ama nasil nerden baslicami bilmiyorum.yardimci olursaniz en kisa zamanda baslamak istiyorum.tesekurler

  1. Limited şirketi de şahıs şirketi de işinizi görecektir. Şahıs şirketi kurmak ve limited şirketi kurmak arasında hangisini tercih etmeliyim diyorsanız ben size senelik yüksek cirolar hedefliyorsanız LTD düşük cirolar hedefliyorsanız şahıs şirketi öneririm. Bunun nedeni,LTD’nin sabit vergi oranı ile şahıs şirketinin gelire göre artan vergi oranı ile çalışmasından dolayıdır.

   Bunun haricinde eğer kuracağınız şirket tipine karar verdiyseniz,yakınlardaki bir muhasebeci yada danışmanlık firmasına giderseniz sizin adınıza bu işlemi gerçekleştirecektir.

   İyi çalışmalar dilerim

   Soracağınız farklı bir soru olursa çekinmeden soru sorabilirsiniz.

 27. Merhaba bilal bey ben tasimacilikla ugrasan 150 bin cirolu 1 sınıf bilanço deftere tabiyim.400 bin TL lik bir ticari araç almak istedim 100 bin peşin 300 kredi ama kredi bi türlü onaylanmadi.ayni ciroyla mesela Ltd şti olsaydım bankaların bakış açısı Değişir miydi.

 28. merhaba bilal bey ben festival ve organizasyonla ilgili bir limited veya şahış şirketi kurmak istiyorum bunun için nekadar param gider ve nasıl açacagımla ilgili beni bilgilendirirmisiniz… tabi zahmet olmazsa ama ne olur kafayı yemek üzereyim

 29. torf toprak ile ilgili orman ürünleri alıp satmakla ilgil ibir limited şirketi sahibi olmak istiyorum bi arkadaşımla birlikte şirket kurmaktansa almayı düşündük .1000- 3000 tl arasında satılık şirketler bulduk ama bu konuda bilgi sahibi olmadığımız için korkuyoruz.bizi sorumuz şu böyle bir şirket alırsak nelere dikkat etmeliyiz.birde aldığımız şirketin adını adresini esas faaliyet alanını değiştirmek nasıl olur.adresler tescil kayıtları çok zor ola prosedürlermidir.bu konuda ki önerileriniz nelerdir

 30. Çok doyurucu bir yazı olmuş teşekkür ederim öncelikle, limited şirket kurarak sabit vergi avantajından yararlanmak yapılacak olan işin hacmi hesaplandığında çok daha makul olabilir bu nedenle bireyler açacağı şirket türünü seçerken yapılacak işlem hacmini de hesaba katarak ilk aşamadaki masraflardan kaçınmamalı ve işi için doğru olanı seçmelidir.

 31. Merhabalar benim bir sorun olacaktı anlam sirket kurarken ltd sirketi kurması için 1 ortak gerekliydi ve beni ortak yaptı imza yetkisi hep ona aitti bende maasli eleman gibi yanında çalıştım fakat bir süre sonra maaş alamayınca ayrıldım fakat sirket ortağı olarak hala ortaktim fakat başka yerlerde çalıştım borçlarından dolayı beni mahkemeye çağırdılar fakat ben ne alınan paralardan nede ödeme yapmadiklarindan haberim yoktu 27 bin olan borc vekalet ücretleri ve faizi ile 67 bin olmuş ben hissem kadar borclumuyum yoksa ne yapmam gerekir bana yardımcı olurmusunuz. Şimdiden tesekkurler

  1. hisse senetleriniz satışa çıkar ve eger hisse senedleriniz borcu karşılamadıysa eviniz arabanız adınıza ne varsa haciz qelecek açık artırmayla satışa sonulup borcu kapatılmasını saqlayacaklar

  2. Ortağın sorumluluğu sadece taahhüt ettiği sermaye tutarı kadardır. Kamu borçları dışında şirketin üçüncü kişilere olan borçlarından dolayı ve şirket alacaklılarına karşı ortağın, hiçbir surette sorumluluğu mevcut değildir ve bu borçları karşılamak gibi bir mükellefiyeti bulunmamaktadır. Bir başka ifadeyle, şirket alacaklıları, ortaktan doğrudan ya da dolaylı olarak kişisel herhangi bir talepte bulunamaz. Ortak, taahhüt etmiş olduğu sermaye payını şirkete ödemekle, ayrıca varsa ek ödeme ve yan edim yükümlülüklerini yerine getirmekle şirkete karşı sorumluluktan kurtulmuş olur.

   Nitekim TTK’nın 602. maddesinde; “Şirket, borç ve yükümlülükleri dolayısıyla sadece malvarlığıyla sorumludur.” hükmüne yer verilmiştir. “Malvarlığı” ibaresiyle kastedilen, şirketin sermayesi değil, bilançosunun aktifler kısmında yer alan değerler toplamıdır. Bu hüküm çerçevesinde, şirketin özel hukuk borçlarından dolayı asıl sorumluluk, şirkete aittir ve sorumluluğun sınırını malvarlığı oluşturur. Bir başka deyişle limited şirket, şirket alacaklılarına karşı bütün malvarlığıyla sınırsız bir şekilde sorumludur. En kötü senaryoya göre ortağın azami kaybı, ancak fiilen ödediği sermayeyi kaybetmek olacaktır. Zira şirketin malvarlığı borçlarını karşılamadığı takdirde alacaklılar, yukarıda belirtildiği şekilde ortaklara başvurma hakkına sahip değildir
   ÖNCELİKLE İFLASINIZ GERÇEKLEŞECEK ALACAKLILAR ŞİRKETİN MALVARLIĞINDAN ALACAKLARINI ALACAKLAR ALAMADIKLARI MİKTARLAR KARŞILINDA BÖAB VERİLECEK ŞAHSİ PARANIZLA SORUMLU DEĞİLSİNİZ

 32. Öncelikle kolay gelsin benim diyelim ki şahıs ve ya ltd şirketi kurdum. İnsaat proje bilgisayar gibi bir firma benim insaat mühendislik belgem olmadan firma kura bilirmiyim. Yada inşaat mühendisi çalıstirmam benim için yeter li olur mu .. ayrıca bir ltd ve şahıs firması bir ve birden fazla iş yapması mümkün mü acaba kolay gelsin

 33. Merhaba, küçük çaplı bir yayınevi kurmak istiyorum ama işin prosedürlerini bilmiyorum. Nereden başlamak lazım? Başlangıçta ne kadara maalolur? Şirket mi kurmak lazım, yoksa farklı bir yol mu izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler…

 34. Bir temizlik şirketi kurmak istiyorum ortak olmayacak bunun için ne yapmalıyım nerden başlamalıyım tesekkur ederim

 35. Ben Arapça ve Türkçe dili konuşan
  Ben yabancı müşteriler bulabilirsiniz
  Senin için çalışmak istiyorum
  Çok teşekkür ederim

 36. Merhaba,
  Yazınız oldukça açıklayıcı olmuş. Şahıs şirketi genel olarak ihtiyaçlarımı karşılıyor ancak yapacağımız işlerin web ayağı da. Küçük tutarlarda komisyon faturası vb. online ya da offline faturalar düzenlemek gerecek. Şahıs şirketlerinde firma vd. kısmında şahıs kimlik numarası gözüküyor bildiğim kadarıyla. Bu durumun alternatifi var mı? Girişim seviyesi web projeleri için sizin öneriniz hangi tür şirket kurulumudur?Teşekkürler

 37. merhabalar. organizasyon şirketi açacağım. 2 ortak olacağız ltd şirketi açmamız lazım herhalde. anladığım kadarıyla ilk ofisi açmamız lazım. Ofiste 3 kişi çalıştıracağız. ve organizasyonunu yaptığımız kişiye fatura vermemiz lazım. mesela 5 müzisyen gönderirsem o 5 müzisyenin faturasını kesip bizimle anlaşan kişiye vermemiz lazım. neler yapmamız lazım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 38. slm bilal bey,iyi bayramlar, tkdk dan hibe destekli tavuk çiftliği kurmak istiyorum. Devlet memuru olmam nedeniyle tkdk,dan projem kabul edilirse eğer kurabiliyorum,tkdk yönünüden memur olmam da sıkıntı yok ,ancak; maliye yönünden sıkıntı var.limited şirket kurmalımıyım ? projem kabul edilmezse boşuna külfet olur diye düşünüyorum, bu konuda sizin değerli fikirleriniz ve tavsiyeniz ne olur. Teşekkür ederim

 39. slm bilal bey.ben kamuda elektrik işçisi olarak çalışmaktayım.Oğlumda elektrik mühendisi.Beraber bir mühendislik şirketi kurmayı düşünüyorum.Resmi kurumlarda iş yapma, ihaleye girme,(tamir-bakım-parça satışı) yapabilirmiyim.Nasıl bir şirket türü kurmamızı önerirsiniz.Kimin adına açmamız gerekir.Kosgep ten destek alabilirmiyiz.Ne kadar masrafımız gider.Ayrıca kuracağımız şirketin yıllık gideri ne kadar olur.tşk

 40. Bilal Bey Merhaba,
  Öncelikle faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Şunu sormak istiyorum, hali hazırda özel bir şirkette sigortalı olarak çalışmaktayım, 2017 başında işimden ayrılıp Müteahhitlik firması kurmayı planlamaktayım, kardeşlerimi de ortak etme amaçlı LTD şirketi olarak düşünüyorum, şu ana kadar hiçbir meslek kurumunda kaydım yok, herhangi bir sorun teşkil eder mi? Bir de yüksek gelir hedefliyorsanız ltd şirketi sabit gelirden dolayı daha avantajlı derken yüksek gelir den ne anlamamız gerekiyor, inşaat şirketi olarak düşünülürse ltd şirketini mi önerirsiniz, yoksa şahıs şirketi mi daha mantıklı olacaktır.
  İlginize şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.
  Ahmet T.

 41. Merhaba.Ben bir restaurant kurmak istiyorum.Ruhsat almak için aşçılıķ belgesine ihtiyaç duyuyorum.Acaba ben restorant başlığı içinde bir ltd veya şahış şirketi kursam ruhsat işlerini bu şirketim üzerinden çözebilirmiyim.
  Konudan uzak bir soru oldu galiba.Şimdiden özür dilerim.
  iyi günler.

 42. Ltd şirket için yer kiralamam lazım ama henüz şirket yok. Sözleşme kimin adına olacak? Ya da tam tersi, şahsım adına yaptığım sözleşmeyi şirket kuruluşunda kullanabilir miyim? Tıkandım kaldım.

 43. Merhaba,

  Ben yurt disinda yasiyorum. Yurt disinda Ltd sirketim mevcut. Inter uzerinden software ve program alim satimi yapiuyorum. Turkiye de bir limited firmasi kurmak istiyorum ancak bunu yurt disindaki firmamin kurmasini istiyorum. Mumkun mu? bior yurt disi firmasnin tcde firma acmasi hangi sartlarda mumkun?

 44. merhaba.eşim faslı ve orada ecazacılık ve parfümeri işi yapıyor.Limited şirketi var.Türkiyedede eczacılık ve parfümeri işini yapmak istiyor.Ecazacılık diplomasını rusyadan aldı ve uzun süredir fasta ecazacılık yapıyor.İlk sorum türkiyede eczacılık yapabilirmi, ikinci olarak oradaki şirketiyle burada aynı işi yapabilirmi , yoksa türkiyede yeni bir şirketmi kurması gerekli? cevablarınız için şimdiden teşekkürler.

 45. selamun aleyküm bilal bey benım 3 tane gayrimenkul ofısım ve 1 tanede hediyelık esya dukkanım var ben bunu nasıl ltd şirketi yapabilirim ilgilenirsenız sevınırım saygılarımla.

  1. Rahman bey merhaba,

   Bir limited şirket kurarak bu 4 işletmeyi bir çatı altında toplayabilirsiniz. Şirket kuruluş işlemleri ilgili benimle irtibata geçerseniz size yardımcı olabilirim.

 46. Merhaba,
  Ben şuan bir ortakla birlikte web sitesi kuruyorum bu sitede internet üzerinden sanal pos ile tasarım satışı gerçekleştireceğiz.Ben 17 yasindayim ortak 23 yasinda ne tür bi şirket kurabiliriz yada kurmalıyız?

 47. merhaba fasta yatirim isteyenler tercumanlik ve her konuda yardimci olurum size benim watsap numarasi 00212******** ben firdaws hanim

 48. Merhaba
  Biz Fransa’da ikamet ediyoruz. Ve Fransa’da yeni bir şirket kuracağız. Türkiye’den değerli madenler ithal edeceğiz. Bunun için Türkiye’ dede şirket kurmamız gerekli mi ?
  Gerekli ise hangisi en iyisi olur. Avantajları ne olur?
  Teşekkürler şimdiden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir