beylikdüzü escort

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği | Nasıl Yetiştirilir?


Son zamanlarda popülerliği oldukça artan kültür mantarı yetiştirme ve üretim bakımından oldukça kolay yetişebilen bir bitkidir. Hem evinizde yetiştirebilir hem de ticari anlamda kültür mantarı üretimi yapabilirsiniz. Dünyanın hemen hemen birçok bölgesinde görülebilen bu mantar düşük kaloriye ve yüksek besin değerlerine sahiptir. Bu özellikleriyle birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Siz de oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kültür mantarı yetiştiriciliği ve üretimi yapabilirsiniz.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarı yetiştiriciliği ile ilgili öncelikli olarak karar vermeniz gereken bir şey vardır. Siz evde mi yetiştireceksiniz yoksa ticari amaçlı olarak üretim mi yapacaksınız?

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetişir?

Kültür mantarı kompost denilen özel bir karışım içerisinde yapılmaktadır. Bu sebeple gerekli olacak ilk malzeme mantar kompostudur. Mantar kompostunu evde hazırlayabileceğiniz gibi dışarıda satılanlardan hazır olarak da alabilirsiniz. Dışarıda satılanlardan satın almak hem işinizi hızlandıracak hemde kolaylaştıracaktır. Bu sebeple dışarıda satılan kompostulardan almanızı tavsiye ediyoruz.

  •  Nem oranı ortalama olarak %75 derece olan bir odada, kompostonun içerisinde yer alan kap ya da poşet deliklerine her gün bir defa fıs fıs kullanarak su takviyesi yapılması gerekir.
  •  Yukarıdaki işlemi yaptıktan yaklaşık 3 hafta sonra kabın ya da poşetin ağzını açarak her gün 8 saat kadar ışık görmesi ve havanlaması gerekmektedir. Ayrıca gün içerisinde toprağın nemli kalması amacıyla su takviyesi yapmanız gerekir.
  •  Bu işlemlerden sonra yavaş yavaş mantarın oluşmaya ve büyümeye başladığını fardekedeceksiniz.

Ticari Amaçlı Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Ticari amaçlı olarak bir yetiştirme ortamı sağlamak istiyorsanız profesyonel ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü kültür mantarı yetiştirme için raf yapısı, ısı yalıtımı, havalandırma ve mantarın bulunduğu ortamanın nem oranı oldukça büyük bir önem arz ediyor. Bu sebeple bu maddeleri iyi ve yerinde uygulamak için ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca toptan olarak satılan mantarları alarak da bu işin ticaretini yapabilir kültür mantar yetiştiriciliği yaparak da bu işin ticaretini yapabilirsiniz.

Kültür Mantarı Kaç Gün İçerisinde Yetişir?

Eğer mantar kompostunuzu dışardan almak yerine kendiniz yapıyorsanız bu süreç yaklaşık olarak 1 ay kadar uzamaktadır. Çünkü kompostunun verimli bir hale gelebilmesi için bu süre gerekmektedir. Kompostu sürecinden sonra yaklaşık olarak 3 hafta kadar bir kuluçka süresi bulunmaktadır. Bu süreçten sonra ise yaklaşık olarak 2 hafta kadar hasat için beklemeniz gerekir. Bu 2 haftalık bekleme sürecinden sonra ise mantarlarınızı toplamaya başlayabilirsiniz.

Bir Kompostudan Kaç Kere Hasat Alınır?

Mantar kompostunuzdan hasat aldıktan sonra tekrar aynı işlemleri yaparak hasat almaya devam edebilirsiniz. Bunun için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Kültür Mantarı Zehirli Olabilir Mi?

Bu konu hakkında internette çok fazla bilgi olmasına rağmen yer alan bilgiler oldukça yetersizdir. Bu mantarlar genel olarak zehirli mantarlar arasında yer almamaktadır.
Ama diğer gıdaları dışarıdan alırken nasıl dikkat ediyorsanız, mantarı da dışarıdan alırken tabii ki dikkat etmeniz gerekmektedir. Güvenilir bir yerden almanız ve alırken taze olanlarını seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Kültür Mantarı Nasıl Temizlenir?

Kültür mantarı temizleme işlemi oldukça basit ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz bir işlemdir. Öncelikle evde bulunan üzerinde hafif tırtık bulunan bir süngeri hafif ıslatarak mantarın üst kısmını hafif hafif silme yöntemiyle temizleyebilirsiniz. Mantarının üzerinde yer alan sapı yavaşça kırabilirsiniz ve oluşan delikten iç kısmını parmaklarınızı kullanarak az miktar bir su ile temizleyebilirsiniz.

Kültür Mantarı Sektörü Ne Durumda

Mantar üretimi ilk başlarda ilkel yöntemlerle yapılsa da son zamanlarda oldukça gelişmiş ve modern tesislerle bir endüstri haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda önemli bir ilerleme sağlamıştır. Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde üretim miktarları artmıştır. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler mantar üretiminde çok ileride olmasına rağmen, Türkiye’de mantar üretimi konusunda dünya ülkeleri içerisinde ilk 20 sırada bulunmaktadır. Türkiye ortalama olarak yıllık 50 bin tondan daha fazla bir üretim kapasitesine sahiptir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir