beylikdüzü escort

Kendi İşini Kurmak İstiyorum Ama Param Yok Diyenler İçin


Arkadaşlar hepinize merhaba,Bugün sizlere çok fazla sitemize gelen isteklerden kendi işimi kurmak istiyorum ne yapmalıyım? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.Kendi işini kurmak isteyen takipçilerimizden gelen ortak kelamlar genellikle,”is kurmak istiyorum ancak param yok” veya “Nasıl daha az sermayeli bir iş kurabilirim?” sorularıdır.Bizde elimizden geldiğince bu sorulara kendi kendinize cevap vermenizi sağlamaya çalışacağız. Nasıl mı?Dilerseniz yavaş yavaş cevap vereceğiniz sorulara doğru geçelim. Umarız ki yazının sonunda “Kendi işini kurmak” tabirini tam anlamıyla anlar ve gerçekten ne istediğimizi bilir hale geliriz.Çünkü herkesin aklında kendi işini kurmak diyince parıltılı ve şaşalı bir ticari gelecek geliyor. Ancak işlerin böyle olmadığını iş kurmak isteyenlerin çok daha fazla efor sarfetmesi gerektiğini kendi işini kurmanın avantajlarını ve dezavantajlarını söylemeye gayret edeceğiz.

“Kendi İşini Kurmak” neden cazip geliyor?

Aslında bunun çok basit bir cevabı var.Tamamen yanlış anlamak.Neyi mi? Kendi işinizi kurduğunuzda elinize geçecek avantaj ve dezavantajları.Bununla neyi ifade etmek istiyoruz?Aslında tam olarak demek istediğimiz şey şu,kendi işinizi kurduğunuzda hayat hayallerinizdeki gibi gelişmeyebilir.Bunun sebeplerini yazının devamında açıklayacağız ancak şu kadarını söylemek gerekirse,kendi işini kurmak isteyenler neden iş kurmak istediklerini iyi bilmek ve elindekileri iyi değerlendirmek zorundadır.Aksi taktirde kulaktan dolma bilgilerle ve “Başkasının ağız kokusunu çekemem”gibi yaklaşımlarla çıkılan tam hesaplanmamış iş yolculukları genel olarak hüsran ile sonuçlanmaktadır.

Peki kendi işimizi kurmak gerçekten cazip mi?

Eğer ne istediğinizi bilmiyorsanız,ne beklediğinizi bilmiyorsanız sadece “Ben x kişinin emrinde çalışacak adam mıyım?” demekten öte gitmiyorsa kendi işinizi kurmak istemenizin temeli sizin için cazip olmayacaktır.Unutmayalım ki kendi işini kurmak  daha az çalışmak,daha fazla uyumak anlamına gelmemektedir.Tam tersi olarak sanılanın aksine kendi işini kurmak çok daha fazla çalışmanın çok daha az uyumanın hatta uyumamanın adıdır. Bununla birlikte personel olduğunuz zamanında umrunuzda olmayacak olan devlet vergileri,elektrik giderleri, işçi sigortaları gibi kalemler artık hayatınızın bir parçası haline gelecek ve kendinizi ve ailenizi daha az düşünen biri haline gelebilirsiniz.

Açıklama : Bunları söylerken niyetimiz hayatınızı personel olarak geçirmenizi sağlamak veya girişimcilikten korkmanız için değildir. Her yazımızda söylediğimiz gibi,sadece gerçekleri ve gerçek verileri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.Kendi işinizi kurarken bunları gözönünde bulundurmanız için yapılmış ve yazılmış açıklamalardır. Yazı ilginizi çektiyse okumaya devam ediniz.

Kendi işinizi kurarken cevap vermeniz gereken sorular

Şüphesiz ki yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilerimizin kendilerine göre cevaplaması gereken bir takım sorular vardır. Lütfen bu soruları cevaplamadan kendi işinizi kurmaya niyetlenmeyiniz çünkü belki kendi işinizi kurmak size uygun birşey olmayabilir.

Neden kendi işimi kurmak istiyorum?

İşin ilk dönüm noktası burası neden mi? Gerek gittiğim girişimcilik konferanslarında gerekse yaptığımız münferit gerçekleştirdiğimiz girişimcilik temalı muhabbetlerde genç girişimci kardeşlerimizden duyduğumuz en ortak kelamlar ” Sabah alarm kurarak uyanmaktan bıktım” ,”Başkasının ağız kokusunu çekiyorum” “Artık rahat bir yaşantı istiyorum” gibi kelamlardır. Bu kelamların hepsi gerçekten uzak ve hayalidir.Evet gerçekten kalkmak için alarm kurmak zorunda kalmazsınız ancak bu geç uyanmak anlamına gelmez.O kadar gecelerde sabahı bulursunuz ki uykusuz olarak alarm kurmanıza gerek kalmaz uyanmak için çünkü hiç uyumadığınız gecelerin sayısı yeterince çoğalır.

Kendi işimi kurarken beklentilerim neler?

Kesinlikle cevap vermeniz gereken en önemli sorulardan birisi budur. Çünkü eğer beklentileriniz yukarıda ilk maddede bahsettiklerimz gibi ise,lütfen iki kere düşünün çünkü kurduğunuz hayaller ve beklediğiniz beklentilerin tam tersi yönünde gerçekleşecektir.Rahatlığınızı verip karşılığında ne alacağınızı iyi hesap ediniz. Aksi taktirde girişiminizden sonra daha borçlu ve daha konforsuz bir hayat yaşayabilirsiniz.

Karakterim buna uyuyor mu?

Bu maddeyi buraya koymamızın sebebi,bazı insanlar işte paradan çok garanti ve rahatlık isterler,paranın ne zaman geleceğini işin risklerini ve herşeyin düzenli olmasını isterler.Bu tür arkadaşlar için genelde memur zihniyetli tabiri kullanılır.Tabiki bu bir sıkıntı değildir.Ancak eğer sizde iş ve kariyerinize yaklaşımlarınız memur zihniyeti diye tabir edilen şekildeyse bir yerde istikrarla çalışmak ve orda yükselmeye çalışmak sizin için daha önemlidir ve faydalıdır.Çünkü açıkça belirtmek gerekirse,kendi işinizi kurmak sizin keyfinizi kaçırabilir,rahatınızı bozabilir.

Elimdeki imkanlar neler? Param yok nasıl yapacağım?

Bu adımda kendinizde belirlemeniz gereken bir takım özellikler mevcut bu her zaman maddi olmayabilir. Maddiyat bu işin önemli bir ayağı olsa da,hepsini teşekkül etmemektedir.Gençlik,bekarlık,boş vakit,sağlık,zeka,cesaret bu elde edebileceğiniz şeylerden birkaçıdır. Buna göre kendi yolunuzu çizebilirsiniz.Tam’da bu noktada AMA PARAM YOK! diyorsanız,size bu aşamada söyleyebileceğimiz kelam öncelikle sermaye yapmanız için becerinize göre bir işe girmeniz,eğer çalışıyorsanız ortamın koşullarına göre daha az tüketmeniz ve kendinize sermaye biriktirmenizdir.Ancak burdan sakın yemeyin içmeyin gibi kelamlar bahsettiğimiz çıkmasın çünkü demek istediğimiz şey,kendinize bir gelir kaynağı açığa çıkartın ve bu gelir kaynağından aldığınız paraları birden bire çok büyük sermayenizin tamamını ihtiva edecek bir işe girmeyin. Burda yapmanız gereken şey küçük küçük gerilla taktiği denilen taktikle  daha az riskli ve para kazandıracak işler yapmanızdır.Ve bu aşamada en önemli olgulardan biri gözünüzün açık olması ve etrafınızdan size doğacak fırsatları değerlendirmeye yatkın olmanızdır. Eğer bunu başarırsanız işin yüksek yüzdeye sahip bir kısmını yaptınız demektir.

Okumanızda fayda olan diğer makalelerimiz

Zihin ve beden olarak buna hazır mıyım?

Son olarak bahsedeceğimiz şey ise,zihin ve beden olarak bu yorgunluğu kaldırmaya hazır mısınız? Eğer cevabınız evet ise hemen işe başlayın eğer cevabınız hayır ise,cevabınız evet olacağı güne kadar bekleyin.Unutmayın ki,bu iki olgu sizin başarınızı etkileyecek faktörlerdir.Zihin ve beden olarak hazır olmak işi kurma aşamasında da başarma aşamasında da en büyük yardımcınızdır.

Son olarak,

Bu kadar şeyden bahsettikten sonra yapacağınız işlerde ister bunları göz önünde bulundurun ister bulundurmayın. Biz doğru bildiğimizi aktarmaya ve daha dikkatli olmaya sevketmeye çalıştık.Eğer soracağınız bir soru veya eksik olduğunu düşüdüğünüz bir adım var ise,lütfen bize ulaşmaktan yorum yapmaktan çekinmeyin.

Daha fazlası için bizi takip ediniz.

 
Yorumlar

 1. merhaba
  ben de kendime ufak bir dükkan açmak istiyorum/dum. :S fakat bu yazınızı okuyunca sanırım geri adım atacağım.şuanki işimden de hiç memnun değilim. evime çok uzak ve yakında daha da uzaklara taşınacak.tazminat alıp işten çıkmayı düşünüyorum.tabi tazminat verirse 🙁 ne yapacağım bilmiyorum.. iyi geceler

 2. Bilal bey merhaba.
  Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. ben sıva şirketi kurmak istiyorum bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bilgilendirir misinz rica etsem..

 3. Merhaba, yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketi kurmak istiyorum. Bu şirketi kurmak için nerelere başvuru yapmam ve nasıl bir yol izlemem gerekir? Teşekkür ederim.

 4. Merhaba ben temizlik sirketi kurmak istiyorum bana en basindan sonuna kadar yapmam gerekenleri detayli bir sekilde anlatabilirmisiniz ev ofis restarant temizligi tabi yanimda iki uc kisiyide calistiracagim ne yapmam gerekli

 5. selamlar ben yaklaiık 15 yıl iki şirket ortağı olarak ticaret yaptım istanbulda ortağım ve piyasadaki olumsuz sorunlardan dolayı çeketimi alıp ayrıldım yeni bir iş yapmak istiyorum ortaksız tekbaşıma kendime güveniyorum çok ciddi çevrem var ama 2 yıldır hiçbir iş yapmadım hazırı bitirdim ama kafam dinç ve daha tecrübeliyim 15 yıl ticaretim boyunca tam bir esnaf olarak doğru ve dürüst olarak çalıştım ve hep sevildim küçük kazançlı işler değilde risk alıp büyük ticaret yapmak istiyorum hem 15 yıllık tecrübemi kullanarak bi öneriniz varsa yazarsanız memnun olurum teşekkürler iyi çalışmalar

  1. SİZ ZATEN 15 YILLIK TECRÜBE EDİNİP BAŞKASINDAN FİKİR İSTİYORSANIZ PAZARDA LİMON BİLE SATAMAZSINIZ.

 6. Mrb ben cocuk bakiciliği üzerine bi iş istiyorum üniversiteli gençlerle. Durumu organize edip aileleri ve gençleri bi araya getirmek gibi ama nasil başlayacağim hakkinda bi fikrim yok yardimci olur musunuz.

 7. merhaba, yazı çok rutin heryerde rastlanır türden yazı olmuş hatta iş kurmak isteyenlerin hayallerini törpüleyecek reel içerikler var. yani bir yol gösterici yazı değil aksine yola başlayanı bile tedirgin edecek yazı olmuş.bu siteye giren bir çok kişi yatarak para kazanmanın hayalini değil maalesef Türkiye’deki gelir dağılımı eşitsizliğinden yakınıp aslında çalıştığının karşılığını alamadığından bu arayışa girmiştir. 12 saat çalışıyorum bir yerde amirim vasatın altında bir yaşam şeklim ve harcama planlarım var ama iş için harcadığım zaman aileme harcadığım zamandan çok olmasına rağmen sürekli eksiye düşüyorum. zaten bir kenara para koyuyor olabilsem arama motorunda şu kadar param var şu işi kurmak istiyorum yazar ve bu siteyi hiç görmezdim. bence site olsun diye yapılmış ve sanmıyorum ki soruların hiç birine tatmin edici bir cevap verilsin. örneğin arsam yok güneş paneli tarlası yapmak istiyorum diyor. tarla alın diye cevap var . zaten tarlası olsa ipotek ettirip kredi çekip bunu yapar bunun için buraya girmek yerine banka faizlerini araştırır. yazınıza ekleme yapayım madem öyle önce ne yapmak istediğinize karar verin sonra bunu kimseye sormayın teknik detayını araştırın ve gerekirse işçiliğini yapın sonra bu tür sitelerde oyalanmak yerine banka ve devlet kredilerini araştırın….

 8. Yatırımcı ortak arıyorum.sermayesi 500 Bin TL ve üzeri olan kâr ortakligi düşünen yada birlikte dukkanimi ofis olarak kurup inşaat villa daire yap sat arsa al sat yabancı inşaat işleri takibi oto al sat gibi işlerde birlikte calisacagimiz aile olabileceğimiz doğru dürüst çalışma arkadaşı arıyorum.sermayem yok.gerekirse 70m2 dukkanimi ortakliga
  teminat veririm.borc aramiyorum.birlikte is ticari kazanç düşünen yatırımcı ortak arıyorum 0530******* Antalya

 9. Öncelikle gerçekten başlangıçta cesaret kıran gerçekçi bakış açısı olan bir yazı. Ancak çalışan kişiler hakkında bir bilgilendirme ile sınırlı kalmış. Öğrenci olup genç girişimci olmak isteyen bir kesim de var. Ne geliri var ne kredi imkanı.. Dolayısıyla bu durumda olay tamamen farklılaşıyor. Halihazırda bir birikim, gelir, kredi söz konusu değilken ekonomiyi ciddi anlamda canlandıracak, farklı iş kollarının oluşumuna zemin hazırlayacak iş fikirleri olan arkadaşlar var.. Ben de bundan yakınan bir öğrenciyim. Evet deneyimim yok, param yok, proje yazmayı bilmiyorum.. Ama bildiğim bir şey var, benim iş fikrimdeki söz konusu işten anlayan sadece ben varım yaşadığım şehirde.(4 yıllık araştırma ve incelemenin sonunda varılmış bir kanı)

 10. benim 2 tane fındık tarlam var biri 2 donum digeri 8 dönüm bir arsam dere kenarına yakın bir arsam dagın zirvesinde bu iki arsam çok güzel turistlik yer olabilir artvinde bu arsalara çok güzel yerler yapılabilir ama param olmadığı için birsey yapamıyorum dere yatagına yakın olan arsamın ustune balık çıftlıgı kurulabilir bal üretibi arı çıftligi buyuk baş hayvancılık herşey yapılabılır kafe dogal beslenme alanı sut urunleri çiftlik ne olursa artvinin borçka ilçesinde oturuyorum paraızı degerlendirmek isterseniz bunları gerçeklestırebılırız arsa benden sermaye sizden buyuk düşünen insanlar varsa sermayeniz varsa bana watshaptan 0538 88* ** ** yazın yada arayın ama boş yere zamanımı çalmayın sermaye yoksa kesinlikle birsey yapılamaz ama gelecekteki en güzel ve en turist cekecek yerlerden biri olacagını iyi biliyorum insallaah allah önümüzü açarda güzel dogal bir yer kurarım allah herkezin g

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir