beylikdüzü escort

Evde İş fikirleri Ekşi Maya Yaparak Para Kazanmak


İş Fikirleri Ekşi Maya Yapımı

Merhaba arkadaşlar yeni bir iş fikri ile karşınızdayız.Bu yazımızda size evde iş fikirleri  kategorisinden olan evde ekşi maya yaparak para kazanmaktan bahsedeceğiz.Bu fikir bayanlar için daha uygun gözükmektedir.Ekşi maya genellikle  Trabzonun Vakfıkebir ekmeği olarak bilinen oldukça büyük bir aileye tek seferde fazlasıyla yeticek olan ekmekle hayatımıza girmiştir.

Aynı zamanda ABD’nin kaliforniya eyaletini kuzeyine doğru kalan San Francisco da meşhur olan San Francisco ekşisi diye bu konuda kendini geliştirmiş bir maya türü olan ve tadına doyum olmayan meşhur mayayı basit tariflerle sizlerde evinizde üreterek biraz el yeteneğiyle hoş bir kıvama getirerek insanlara sevdirebilirsiniz etrafınıza bunun ticaretini yapabilirsiniz.

O zaman vakit kaybetmeden bu iş fikri için tariften bahsedelim ?

Tarife başlamadan önce buradaki işinizi kolaylaştıracak bikaç püf noktaya dikkat çekmek isteriz

 • Ilık içme suyu kullanın (damacana suyu önerimizdir.)
 • Mümkünse organik un kullanın. (büyük avm’lerde bulunabilir)
 • Mayanızı hep aynı saatte besleyin.(sürekli aynı tadı yakalayabilmeniz için)
 • Kavanozun kenarında hamur bulaştırmayın. Küflenme olayının olmasını kolaylaştırır (burası ince bir nokta)

Toplamda 6 günde eşsiz mayamızı hazır edebiliriz

evde-eksi-maya-yaparak-para-kazanmak
ekşi maya yaparak nasıl para kazanılır

1. GÜN

Sabah 08:30

 • 1 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 1 yemek kaşığı su

1kg’lık kokmayan üzerinde sticker olmayan kavanozda un ve su karıştırılır.Bundan sonra üzeri kapatılmalıdır.kapatmak için bir tülbent kullanabilirsiniz.çunki mutfağınızda havada uçuşan un ve su içindeki bakteriler bir araya gelmeye çalışıcaktır.

Akşam 20:30

 • 1 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 1 yemek kaşığı su

Ortamda bulunan organizmaların ne kadar çok olduğunu bilemediğimiz için su ve un ile oluştuğunu biliyoruz ve onları besliyoruz.Gece uykusuna sıcak bir ortamda ağzı tülbent gibi bir parça kumaşla kapalı bir şekilde uykuya yatırıyoruz

2. GÜN

Sabah 08:30

 • 1 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 1 yemek kaşığı su

Şekil olarak pek bir değişiklik gözükmemekte.Bunun nedini sürekli olarak kimyasallarla mutfağınızı yada çalışma yaptığınız alanı dip bucak temizliyorsanız zararlı organizmalarla beraber faydalı organizmalarıda öldürmüş olabilirsiniz.Ağır kimyasallar çamaşır suyu, deterjan gibi maddeler havadaki faydalı organizmalarları dahi öldürebilmekte.

Akşam 20:30

 • 1 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 1 yemek kaşığı su

Ufak tefek kıpırdanmalar başlamış gibi gözüküyor.Organizmalar yaşadıklarını belli ediyorlar dışarıya saldıkları karbondioksit hamurun dış yüzeyine doğru kabarcık hava cıkışları olarak gözükmekte.Mayamızın ağzını açıp biraz besledikten sonra sıcak bir ortama tekrar ağzı tülbenle kapalı bir şekilde bırakarak ertesi günü bekliyoruz.

3. GÜN

Sabah 08:30

 • 1/2 su bardağı tam buğday unu
 • 1/2 su bardağı su

Artık içerdeki organizmalar üremeye başladığı için daha fazla un ile beslemeliyiz.Ne kadarbeslersek o kadar üreme gerçekleşir ama burda abartmamamız gerekiyor.Eğer mayanın kokusunu beğenmiyosanız mecburen tadına bakmanız gerekiyor.Tadına bakın ve acılık yada keskin bir kötü tat hissederseniz Ortamda bulunun diğer istenmeyen (kötü) organizmalarıda yakamamışsınız demektir.eğer mayanızın rengi ununuzun renginden farklı ise yada mavi mor gibi olmaması gereken renkler bürünmüşse mecbur baştan başlamanız gerekiyor demektir.

Akşam 20:30

Artık buraya kadar herşey yolundaysa zararlı bakterilerin oluşmaması için sadece sabahları besliyoruz.Maya hamurunu tahta kaşıkla güzelce karıştırıp ağzı yine tülbent yardımıyla kapatıp bırakıyoruz.

4. GÜN

Sabah 08:30

 • 1/2 su bardağı tam buğday unu
 • 1/2 su bardağı su

Mayayı koyduğunuz alan cok sıcaklık değişimine uğruyorsa bunu düzenli bir şekilde kontrol edebilmek için bulunduğunuz mevsime göre  kalorifere yaklaştırarak ısıtabiliriz.Bunu ayarlayıp yaptıktan sonra üzerinde  üst yüzeyde kuruma ve kabuk oluşmuş olabilir.Kabuğu kırmamaya çalışarak dikkatli alıp çöpe atıyoruz yarım su bardağı buğday unu ve yarım su ile besledikten sonra kapağı tekrar kapatıp beklemeye alıyoruz.

Akşam 20:30

Kapağı kaldırdığımızda kabarcıklarla ve baloncuklarla görmek çok heyecanlandırıcı çunki bu herşeyin yolunda olduğuna işaret.Bu demek oluyorki maya çalışıyor 🙂 içeride oluşan karbon dioksiti dışarı çıkarıp oksijenle buluşturarak içeriyi temiz hava ile dolduruyoruz. Artık Mayalamızı nazikçe ve biraz yavaşça karıştırıp, kavanozun kapağı kapalı bir şekilde dinlenmeye uyumaya bırakıyoruz.

5. GÜN

Sabah 08:30

 • 1/2 su bardağı tam buğday unu
 • 1/2 su bardağı su

Artık kendi mayamızın kapağını açıp karıştırdıktan sonra kavanozun üstüne işaret koyuyoruz.İçerideki organizmaların ne kadar hızlı çalıştığını öğrenmek sürecin nasıl gideceğini bize göstermekte. bu taktikle ekmek yapmaya hazır mı değilmiş onu öğrenmiş oluyoruz.

Sabah 10:30

Garip bir şekilde işaret aldığımız nokta üzerine hiç oynama olmamış.Eğer sanayi tipi klasik hamur kullansaydık 2 3 katına çıktığını rahatlıkla görebilirdik.

 

Akşam 20:30

Maya göz göz gözeneklerle dolu kabar kabar olmuş.Burada ufak bir test yapamız gerekiyor bu testin adına su testi dedik.Su testi için  bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar maya koyuyoruz . hemen hop diye dibe çöktüğünü görüyoruz.Eğer burada maya yüzseydi ekmek yapmaya hazır bi hale gelicekti. O yüzden karıştırıp ağzını kapatıp eski yerinde beklemeye bırakıyoruz

6. GÜN

Sabah 08:30

 • 1/2 su bardağı tam buğday unu
 • 1/2 su bardağı su

Nasıl olur işaret aldığım noktadan baya aşağıya düşmüş.Bundan anlıyoruz içeride çok organizma var ama az besin var.O yüzden içinden bir su bardağı kadarını alıyorum geriye içeride ortalama 1 bardaklık bir kısım kalıyor. kalan mayaya eski haline gelicek kadar ekleme yapıp ağzını kapatıp sıcak bir alana bırakıyorum.

Akşam 18:30

Tekrar köpük köpük olan mayamızız oda ne çizgiyi geçmiş.Su testinden kaldığı halde ani bir kararla 1 su bardağı mayayı alıp ekmek için kullanıyoruz .ve sonuç gayet güzel ve leziz.

evde-yapilebilecek-is-fikirleri
hanımlar için kolay iş fikri ekşi maya yapmak

Sizlerde bu aşamaya kadar birkaç deneme ve biraz daha bilgi ile olayı kavradıktan sonra bu eşsiz lezzeti satarak para kazanabilirsiniz.Bu tarife kimseden bahsetmeden beğendirebilirseniz.Sizden sürekli bu mayayı almak isteyecekler ve sizde ufakta olsa bir gelir elde etmeye başlamış olucaksınız.Evde yapılabilecek basit iş fikirlerinden olan bu yazı umarım işinize yapar ve sizde ufakta bir ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.

evde-yapilcak-is-fikirleri
Evde maya yaparak para kazanmak

Başka bir iş fikrinde görüşmek üzere sağlıcakla kalın

 




Yorumlar

 1. ambalajlı çiğ süt satışı için araştırma yapmaktayım aynı gün adrese teslım soğutucu araç ıçınde ve dükkanda satış işi ve ıadelerın neler yapılacağı hakkında kafam dolu çokl araştırmaktayım az zamöan kaldı bu konu hakkında sızlerden de bılgı ıstemekteyım ıyı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir