beylikdüzü escort

İnternetten Para Kazanma Yolları & Bilinmeyen Taktikleri


Arkadaşlar herkese merhaba,

İşekonomi.com ekibi olarak yaptığımız yeniliklere bir yenisini daha ekleyerek bugün sizlerle belkide şimdiye kadar hem kendi sitemizde hem diğer türkçe kaynaklarda yayınlanmış en uzun ve en detaylı internetten para kazanma yöntemlerini anlatan rehberi sunacağız.Bu öyle sıradan bir rehber olmayacak! Sektörden edindiğimiz bilgiler sonucunda elde ettiğimiz bilgi birikimini sizlerle paylaşmaya ve gerçek internet üzerinden para kazandıran iş fikirlerini paylaşmaya çalışacağız. Ancak sadece bu kadar ile sınırlı kalmayacak, yazının yayınlanmasından 1 hafta sonra çıkacak olan “İnternetten para kazanma teknikleri” isimli e-kitabıda sizlerle paylaşacağız.

Yanlış duymadınız! tüm detayların bulunduğu e-kitabımız yazının yayınından bir süre sonra yayında olacak.

Çıkacak olan kitaptan ilk önce yararlanmak için aşağıdaki e-posta bültenine üye olun.

İnternetten para kazanma teknikleri

Giriş konuları

 • “İnternetten Para Kazanmak” derken kastedilen nedir?
 • İnternetten üzerinden gerçekten para kazanılır mı?
 • İnternetten para kazanmak kolay mıdır?
 • Türkiye’nin diğer ülkelere göre konumu
 • İnternetten para kazanma ve sermaye gereksinimleri
 • Yanlış bilinenler ve yalanlar
 • İnternetten para kazanmanın farklı yönleri

Kanıtlanmış yöntemler

SONUÇ


İnternetten para kazanmak nedir?

para-kazan
internetten-para-kazanmak

Aslında konumuzun ilk başlığı olarak bunu seçmemiz bir tesadüf eseri değildir.Bu konuyu seçmemizin sebebi insanların internetten para kazanmak denince hala aklında net bir fikir olmaması ve hala internet üzerinden iş fikirlerine güvenmemesi, bu güvensizliğin sebebi tamamen insanların bilmediği bir olgu ve yöntemler çerçevesinde para kazanma konusuna sıcak bakmıyor olmasıdır. İnternetten para kazanmak demek; işiniz ne olursa olsun bir kısmında yada tamamında internet mecralarını ve jargonunu kullanarak işinizi geliştirme ve o yolları kullanarak internet kullanıcısını hedef almaya yönelik yaptığınız işlere ve elde ettiğiniz gelire denir.

İşin bu kısmı önemli! kısaca özetlemek gerekirse,internetten para kazanmak sadece bir işin komple internet mecraları üzerinden tümüyle yürümesi anlamına gelmez.Örnek vermek gerekirse,


Gerçek örnek! (Dikkatle Okuyun)

İstanbul eminönünde Çin’den ürün getiren,perakende satış yapan hediyelik eşya firmaları Türkiye’de e-ticaretin yaygınlaşmasından sonra fiziki mağazalarında sattıkları hediyelik eşyaları internet üzerinden satmaya başladılar. Ve bu e-ticaret operasyonlarından bir tekniği daha kullandılar.. “XML entegtasyon” yani kısaca açıklamak gerekirse,yeni bir hediyelik eşya sitesi açmak isteyen internet girişimcisi,e-ticaret altyapısına uygun şekilde düzenlenmiş XML’leri bu firmalardan talep etti ve onların sattıkları ürünleri,ürün özelliklerini ve görselleri direk o firmalardan almış oldu. Buna istinaden kendilerine sipariş geldikçe tedarikçi firmadan malları alıyor ve kendi müşterilerine dağıtır hale geldiler. Bir nevi e-ticaret sitesi işleten komisyoncular haline geldiler.

Bu neyi sağladı; internet girişimcilerinin kolay ve maliyetsiz bir şekilde e-ticaret sitesi açmalarını ve e-ticaret operasyonlarına ayıracakları eleman,ürün tedariği,depo gibi masrafları reklam bütçesi adı altında harcadılar ve büyümeleri,para kazanmaları daha kolay oldu. Ve bu fırsattan yararlanan girişimciler arasında milyoner olanlar oldu!

Okumanızda fayda var : Çin’den Ürün Getirmek (yeni sekmede açılacak)


Gerçekten internetten para kazanmak münkün müdür?

Para Kazan
Gerçekten internetten para kazanmak münkün mü?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Nasıl mı? bu ayrım ve kargaşa şurdan kaynaklanıyor. İnsanlar internetten para kazanma diyince şöyle düşünceler aklına geliyor “Ohh yaslanırım arkama,alırım parayı” – “Evimden çalışırım,günde 1 saat baksam yeter” “İnternetten para kazanma ne kadar zor olabilir ki?“bu düşünceler ve bu çıkarımlar tamamen internet denen mecrayı bilmemekten kaynaklanıyor. Bu ve buna benzer bütün çıkarımlar bir varsayımdır

Bir tespit : Sosyal medya hesaplarında takipçilerinin artmasını isteyen insanlar dahi, sabah akşam gönderi paylaşır,etiket ekler başka profilleri takip eder ve istediği sayıya ulaşana kadar sürekli bunu yapar. Sürekli kelimesi burada da anahtar rol oynayan istikrar ın ne kadar önemli olduğunu anlatır.

İş sosyal medyada popüler olmaya giden yolda bile böyle ise,sizde internetten para kazanma olgusu en az bu kadar istikrarı ve çalışmayı haketmiyor mu? Pek tabiki çok daha fazla çalışmayı ve istikrarı hakediyor. Çünkü birisi suni bir prestij sağlarken internet girişimciliğinde sağlamak istediğiniz şey,hayatınızın devamını idame ettirebilmeniz için gereken para ve prestijdir.İnternet elbette para kazandırır, ancak bunun için 2 anket doldurmaktan 5 e-posta okumaktan çok çaba ve gayret gerekir. Örnek verecek olursak,

Bir örnek : Bir market açmak istediğinizi düşünün bu markette olması gereken dahili ve harici gereksinimler olacaktır. Kendinize ve hedef kitlenize uygun büyüklükte bir dükkan bulduktan sonra yine hitap ettiğiniz kitleye uygun şekilde içeriyi dizayn etmeniz gerekiyor. Satacağınız ürünleri bulunduğunuz bölgeye göre belirledikten sonra müşteri kitlenizi çekebilmek ve elinizde tutabilmek için çeşitli kampanyalar yapacaksınız. Bu kadar mı? Hayır! Günlük yapacağınız işler (hiç yoksa günlük cam temizliği) mevcuttur. Bunları duymak hiç şaşırtıcı gelmiyor değil mi? Şüphesiz ki evet, işte internet girişimlerine de market açmak gibi özen ve beyin fırtınası gerektirir. “Açarım bir ticaret sitesi koyarım malları çarşaf gibi” demekle bu iş yürümez. Yürümeyecektir.Bütün bu laf kalabalığından sonra söylememiz gerekeni özetlemek gerekirse, Elbet para kazanılır,ama istikrar,özen gösterilmeli ve oyunu kurallarına göre oynamalıdır.

Kısa bir örnek verecek olursak; Shoutmeloud  websitesi yabancı içerikte insanlara blog ipuçları ve teknik bilgiler veren bir blog, açıkça konuşmak gerekirse diğer websitelerine göre orta büyüklükte diyebileceğimiz bir websitesi, Ocak ayı gelir raporunu kullanıcılarına sunmuş.

aylık gelir
aylık gelir raporu

websitesinin ocak ayı geliri $21.000. Duyunca çok fazla geldiğine eminim ancak bu diğerlere göre küçük sayılabilecek bir blog. Üzülerek birşey ifade etmeliyim ki,bu arkadaşın gelir elde ettiği kalemlerin hepsi türkiye’de oturmuş konumda değil. Burda iş size düşüyor. yeni pazarlama teknikleri geliştirmeniz halinde neler elde edebileceğinizi göstermek istedim. Yukarıdaki görsele tıklayarak ilgili gelir raporuna gidebilirsiniz. (bağlantı yeni sekmede açılır.)

Bir uyarı! yukarıda verdiğimiz örneğin heyecanıyla hemen yazıdan çıkıp milletin ne kadar kazandığı gibi maganzinsel bir olayı araştırmaya başlamayın. Başkalarının ne kadar kazandığını bilmek size kazandırmaz,yol gösterir. Daha çok okumalı,daha çok icraat yapmalıyız.


İnternetten para kazanmak kolay mıdır?

para kazanmak
İnternetten para kazanmak kolay mıdır?

Aslında bu sorunun cevabına yukarıda değinmiştik. Bundan ötürü kısa bir açıklama ile bu başlığı geçmek istiyorum. İnternetten para kazanmak kolay değildir. Sadece evde çalışabilme imkanı daha az sermeye gibi ilgi çekici avantajları vardır. Bundan dolayı insanlara kolay gibi gelmektedir. Ancak internetten para kazanma kendi yöntemleri ve doğruları olan bir olgudur. Bu yüzden internetten para kazanmak kolay değildir ancak insanlara hoş gelir.


İnternetten para kazanmada,Türkiye’nin diğer ülkelere göre durumu

turkey
turkiye ve avrupa

Para kazanma forumları ve bloglarında “Türkiye’de internetten para kazanılmaz” diye ahkâm kesenlere çok rastlamışsınızdır. Aslında biz tam olarak böyle düşünmüyoruz.Türkiye’de de pek tabiki internetten para kazanılabilir. Ancak dünya ile arasında birçok farkta mevcut. Yabancı blog yazarlarının ve site sahiplerinin para kazandığı birçok kalem hâla Türkiye’de tam olarak oturmuş durumda değil. Bu yüzden insanlar bu kanıya varıyor. Ancak Türkiye koşullarına uygun ve kullanıcıların bekledikleri şeyleri sunarsanız burdan da para kazanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekleri dikkatlice okuyun. Sizlere iki farlklı kulvarda örnekler vereceğiz.

Örnek 1 : Türkiye’de Adsense üzerinden para kazanmak isteyen bir Türk kullanıcıyı ele alalım, Burada günlük bloğuna 1000 kişi gelen bir kullanıcı 5 ila 15 TL arası para kazanır.(sektöre göre değişkenlik gösterir.) yaklaşık adsense reklamlarına 20 tık aldığını ve TBM’nin 0,30 kuruş olduğunu varsayarsak, 6 TL kazanır

Aynı Türk kişi yabancı bir blog açtığında ve aynı rakamları yakaladığında, kur dolar cinsinden olacağından 3 kat fazla para kazanır.

Birde iki tür arasında bir satış ortaklığı kıyaslaması yapalım.

Örnek 2: Türkiye’de domain,hosting,tema satışı,seo araçları satışı gibi kavramlar oluşmadığı için dolayısıyla bu durumlarda yapılabilecek bir satış ortaklığı da imkansıza yakın hale geliyor. Türkiye’de genelde satış ortaklıkları,giysi ve tüketim malları üzerinedir. Yabancılarda internet siteleri için temalar satan bir firmaya aracı olduğunuzu düşünün, Genelde satılan temalar 59$’dır ve eğer siz bu temayı satarsanız size %50 komisyon verirler. yani her sattığınız temadan 24,5$ komisyon alırsınız buda günde bir tema satacak konuma geldiğinizde size ” 25 x 30 =750 $ x 3 =2250 TL gelir getirir.

Bu örneklere çoğalmak çok fazla mümkündür. Yayınlayacağımız e-kitapta daha fazlasını bulabilirsiniz.Ancak konunun anlaşılması açısından bunun yeterli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de de bu işi gerçekleştirebilirsiniz,Ancak çok daha fazla emek sarfetmeniz gerekir. Eğer Türkiye’de internetten para kazanılmıyor olsaydı en basitinden biz böyle bir blog yazıyor olmazdık.


İnterneten para kazanmak için ne kadar sermaye gerekir?

internet
Ne kadar sermaye gerekir?

Bu sorunun cevabı yapacağınız işe,çalışmak istediğiniz sektöre göre değişiklik gösteriyor. E-ticaret yaparak para kazanmak isterseniz,blog yazarak para kazanmaktan daha fazla sermayeye ihtiyacınız olacaktır.Ancak basit bir örnek vermek gerekirse, bir blog  üzerinden para kazanmak isterseniz, ücretsiz blog servisleri sayesinde hiç sermaye harcamadan bu işe başlayabilirsiniz. İşi öğrendikten sonra kendi kendinize büyümeye başlar ve severseniz devam edebilirsiniz. Ancak unutmamamız gereken birşey var, her sermayenin değeri para değildir.Kimi zaman harcadığınız şey,zaman ve sağlıkta olabilir ki bu konulara hadislerde de değinilmiştir.Aynı zamanda ekonomide”Oppotunity cost” olarak bilinen terim kısaca açıklamasıyla birşeyi yaparken feda ettiğin alternatif demektir.Yani bir işin sermayesi ona feda ettiğiniz şey kadardır..

Okumanızda fayda var: Blog yazarak para kazanmak (yeni sekmede açılır)


İnternetten para kazanma konusundaki yanlış bilinenler & yalanlar

para kazanma yalanları
yalanlar-yanlislar

Önemli : yazının bu bölümünü dikkatle okumanızı rica ediyoruz. İnsanların en çok kandığı ve para,zaman,emek harcadığı kısım burasıdır. Bu yüzden kafanızı toplayın ve dikkatlice okuyun birşey kaybetmeyeceksiniz.

Gelelim yanlış ve yalanlara,

 • Oturduğun yerden 5.000$ kazan

Külliyen yalandır. Burda oturduğun yerden kazan ifadesi zahmetsizce,suya sabuna dokunamadan anlamını taşır ki,yazının burasına kadar okuduysanız sizde böyle birşeyin olmadığını çok çok iyi bilir hale geldiniz demektir.Bunlar vizyonu olmayan reklamcıların ürettikleri dikkate almaya değmez içeriklerdir.

 • Anket doldur 4.000 TL kazan

Yaklaşık 10 senedir iyi yada kötü bu işlerle ilgilenirim böyle birşey ne kazandım ne de kazanılabileceğini düşünürüm. Genelde insanlar bu tür reklamlara kanarlar ve emeklerini verdikten sonra karşılığını almadan karşısında muhattap bulamayacak duruma düşerler. Buda girişiminizin hüsranla sonuçlandığınızın kanıtıdır.

 • “Adı Emrah O aslında bir manav ama ek işten 5000 TL kazandı. O kazandı sende kazan”

Bu tür reklamlara tıklamaya tenezzül etmenize bile gerek yok. Size gerçek gibi görünen çekler,gelir belgeleri gösterirler.Çoğu sahtedir. Genelleme yapmak istemiyorum. İşini hakkıyla yapan arkadaşlar da çıkabilir.

 • Uyurken 400 TL kazandım, sen neden kazanmıyorsun?

İlgi çekmesi için konulan başlıklardır.İçleri boştur. Kanıp da zamanınızı boşa harcamayın.

 • Bu eğitim setini alın,çok para kazanın

Bu başlığı açarken aslında biraz düşündüm.Yabancı forumlardan bu tip eğitim setleri aldım.Ancak Türklerden daha önce böyle bir set almadım. Yabancılardan aldıklarım yaklaşık 20 – 40 sayfa arası 30$ değerindeki kitaplardı. Bir kere dahi okumadan DELETE tuşunun yardımıyla sildim. Bu blogda değil,bu yazıyı bile okusanız o kitabın size vereceğinden daha çok şey elde edersiniz. Ancak şöyle birşey de söyleyeyim.Türkiye’de çok ünlü olan bir eğitim seti var,bu eğitim setini alacağım yahut sahiplerinden incelemek üzere talep edeceğim.Denilenleri sizin adınıza gün gün uygulayacağım. Ve bunu blogdan sizlerle paylaşacağım.Daha sonra elde ettiğimiz sonuca göre sizde bir fikir sahibi olabilirsiniz.

 • 100$ ver 1.000$’lık yatırım yap (Forex’i kesinlikle tavsiye etmiyoruz.)

Genelde Forex reklamlardır.Forex çok büyük bir sektördür bir çeşit borsa olan bu oluşum birden bire yaygınlaşarak çok kişinin biriktirdiği sermayesini elinden almıştır. Tavsiye etmememizin nedeni ise,manipülasyona açık olmasıdır.Ve sizin gibi küçük yatırımcıyı arada kolay bir şekilde eritebilecek olmasıdır.

Uyarı: Kimseyi yargılamak istemeyiz,ancak o kadar fazla mağdur kişi var ki bu yukarıdaki uyarıları yapma gereği duyduk.Eğer aklınızda bir internetten para kazanma yöntemi var ise,yorumlar ile bize sorabilir. Fikrimizi alabilirsiniz.


 

kanıtlanmış-yöntemler
kanıtlanmış-yöntemler

Artık size yukarıdaki uyarıları ve girizgâhları yaptıktan sonra Türkiyede para kazanma tekniklerinden ve yöntemlerinden bahsetmenin zamanı geldi. Bu aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerin hepsi giriş mahiyetinde olup daha sonra detaylı şekilde bloğumuzda nasıl yapılacağına dair ipuçları ve rehberler yayınlanacaktır. Yukarıda verdiğimiz e-posta aboneliğimizi sizler ile birkez daha paylaşmak istiyoruz. Üye olmanız halinde blogda yayınlamayacak olduğumuz içerikleri de alabileceksiniz.


İnternetten Üzerinden Para Kazanma Yöntemleri

Blog’dan para kazanma türleri (Blogculuk)

Adsense’den para kazanmak

Google adsense ile para kazanmak Türkiye’deki en yaygın internetten para kazanma şeklidir. Adsense,google tarafından kurulan blog yazarlarının reklam gösterim ve tıklama toplamasına bağlı para kazandığı bir platformdur. Şu şekilde çalışır, Google diğer şirketlerin reklamlarını toplar ve sizin aracılığınız ile kullanıcılar ile buluşturur. Reklamverenin tıklama başına verdiği ücretin %68’ini siz yüzde 22’sini google alır.

Örnek : Çiğköfte bayiliği veren firmalarda X google adwords platformuna girer ve Google’a reklam vermek istediğini bunun için Google’n ona göndereceği ziyaretçi başına 1 TL ödeyebileceğini söyler. Bu aşamada Google o firmanın müşteri profiline en uygun içerikteki bloglardan biri olan isekonomi.com’da reklamlarını gösterir. X bayiliği yazarak sitemizi ziyaret eden kullanıcı o reklamı görünce ilgisini çeker ve tıkladığında isekonomi 68 kr google 22 kr kazanır.

Umarım anlamanıza yardımcı olmuşumdur. Bu işe nasıl başlayabilirim diye soracak olursanız,sektörel bir blog açarak başlayabilirsiniz. Bunu yazacağımız adsense yazısında detaylı olarak anlatacağız.


 

Satış aracılığı yapmak ( Affilate)

satis-yap-para-kazan
satis-yap-para-kazan

 

Burada yapmanız gereken şey, insanların talebinin olduğunu bildiğiniz ürün veya hizmetler hakkında blog yazarak kullancıları onu almaya teşvik edebilirsiniz. Bu teşvik sonucunda ufak bir kod parçası ile sizin siteniz aracılığı ile gerçekleşen satışlar satış ortaklığı panelinde görülecektir. Burada gönderdiğiniz kullanıcılar alışveriş yaptıkça sizde para kazanırsınız. Olay bu kadar basittir. Ancak bu yöntem yabancı internet sektöründe çok daha karlı ve iş olanakları fazladır.Bu konuyla alakalı satış ortaklığı satan siteleri ve komisyon oranlarını daha sonra paylaşacağımız bir yazıda yayınlayacağız.


 

Link / Tanıtım yazısı satmak

tanıtım-yazısı
tanıtım-yazisi-satmak

Bloğunuz belli bir kitleye ulaştıktan sonra konusuna göre bloğunuzdan diğer sitelerin veya hizmetlerin tanıtımı yapacak şekilde yazılar yazarak para kazanabilirsiniz. Türkiye’de yaygın olan bu yöntem ile para kazanan kişiler mevcuttur. Aynı zamanda sitenizin belli yerlerinden link çıkışı yaparak karşılığında ücret alabilirsiniz.


İnternetten Hizmet Satmak

Bu aslında iyi para getirecek iş fikirlerinden biridir. İnternet üzerinden insanlara hizmet sağlayarak para kazanabilirsniz. Bu fikirlerden en popüler olanlar makale satışı ve seo hizmetleridir. Sistem şöyle çalışır.İnternette belli ilan sitelerine “Ben size 300 kelimelik bir makaleyi X fiyata yazabilirim” tadında bir ilan veriyoruz. Bu ilandan sipariş gelmesini bekliyoruz. Çeşitli mecralar yardımıyla hizmet verdiğinizi insanlara duyurursanız işleriniz artmaya başlayacaktır.

Gerçek örnek!  Bionluk.com insanların yaptıkları hizmetleri sunduğu bir platform. Burda insanlar sundukları tüm hizmetleri 10 TL ve katlarına sunar. Burada yerinizi alabilir hemen satışa başlayabilirsiniz.

Üye ol
Bionluğa üye olmak için görsele tıklayabilirsiniz.

Görsele tıklayarak bionluk.com üzerinden birşeyler satın alabilir,ve kendi satışlarınıza da başlayabilirsiniz.

Konu hakkında detaylı şekilde yazdığımız yazı :İçerik Yazarak Para Kazan (yeni sekmede açılacak)


E-ticaret İşleri

E-ticaret sitesi açmak

e-ticaret
e-ticaret sitesi açmak

Burada 2 adet farklı teknik yol bulunuyor. Birincisi kendinizin mal tedarik ettiği stok tuttuğunuz e-ticaret sitesi açmaktır ki bu zor,zahmetli ve maliyetlidir.O yüzden eğer bu işe ilk defa başlıyorsanız,bunu tavsiye etmiyoruz.Çünkü bu işi yapmanız için daha çok erken,ancak şunu yapabilirsiniz ki,yukarıda bahsettiğimz teknikleri kullanarak stok tutmadan sadece XML entegrasyonu ile ürünleri tedarikçilerden çekip,reklamını yapıp para kazanabilirsiniz. İş böyle de olsa ilk aşamada e-ticaret kategorisini sizlere tavsiye etmiyoruz.


Sosyal Medya İşleri (yeni eklendi)

İnternetten Para Kazanma Taktikleri : Youtube 

youtube-para-kazan
youtube-para-kazan

Yazımızı giderek geliştireceğimizi söylemiştik. Şimdi sözümüzü tutuyoruz ve bu uzun yazıya bir parça daha ekliyoruz. Bu parça herkesin merak ettiği ve aslına bakarsanız başlamak istediği bir konu “Youtube’den para kazanma” konusudur. İnsanların youtubeden para kazanmaya yönelmiş olması son yıllarda yaygınlaşan,twitch ve e-spor camiyasındaki yayıncıların çoğalıp çok fazla içerik üretmesidir. İnsanlar bu tip kanalların ve bunun yanısıra Oha diyorum! gibi kanallarda içerik üretilebileceğini ve Türkiye’de de çok yüksek abonelere ulaşılabileceğini görünce,bu işi yapmaya bir kere daha heveslediler. Ancak şimdiden söylemeliyiz ki eğer kaliteli bir iş yapmayacaksanız ve buna emek harcamayacaksanız youtube’dan para kazanma işine girmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü;

Birçok forumda ve toplulukta gördüğümüz şurdan şu videoyu arakla burdan bu videoyu çal çok güzel para kazanırsın devri artık bitti.. Artık Türkiye’de 1 milyon aboneyi aşmış kanallar var bu kanalların olması insanların youtube’de işini iyi yapanlara değer verdiğini gösteriyor ancak eğer siz hala ordan burdan kopyalarım düşüncesindeyseniz,bu işe girmeyin,kendinize ve emeğinize yazık etmeyin.

Youtube işine girmeniz için sizde bulunması gereken özellikler

 • Faydalı olma arzusu

Dikkat edin Youtube’de takip ettiğiniz kanallar size bir şekilde faydası dokunan kanallardır.. En faydasız olarak gördüğünüz komedi ve ilginç kanallar bile gülmenize faydalı olduğundan takip ediyor durumdasınız,eğer sizde kuracağınız kanallar ile insanlara faydalı olabileceğinizi düşünüyorsanız ve hayatlarına değer katabileceğini düşünüyorsanız başlayın aksi taktirde “aman canım ne olacak al içeriği koy yerler” gibi bir düşünceniz var ise,ben baştan söyleyeyim. Yemezler.

 • Düzen ve istikrar

Belli bir eşiği aşmış başarılı sayılabilecek kanallara baktığımız zaman haftalık veya günlük video gönderimlerini bir düzene oturtmuş durumdalar.. İnsanlar sizi belli bir yere getirdikten sonra sizden bir düzen beklerler eğer onlara ” Her çarşamba yeni bir video” dediyseniz,her çarşamba günü o videoyu onlara göndermek zorunda hissetmelisiniz kendinizi,kendi yaşadığım tecrübeler ışığında rahatça söyleyebilirim ki,eğer bir yayıncı maruzatı olmadan söylediği tarihte video göndermiyor ve paylaşım aralıkları düzensiz ise, takibi geri çekiyorum.Buna istinaden rahatlıkla söyleyebilirim ki,düzen ve düzenli olmak önemli.

 • Kaliteli içerik üretmek

Youtube video içerik ile para kazanma konusunda herhangi bir yaş aralığı bulunmuyor,sadece liseliler,sadece üniversiteliler yapabilir diye bir standart yok burda aranan en büyük özellik yaşınız kaç olursa olsun,kaliteli ve sürdürülebilir içerik üretmektir.Kaliteli içerik ürettiğiniz sürece kalıcı olursunuz aksi taktirde hergün açılan onlarca yeni kanal gibi 1.ayı göremeden kapatmak durumunda kalırsınız. Size bu işin yaş ile alakalı olmadığını anlatmak için araştırırken bulduğumuz bir küçük kız kardeşimizin youtube kanalından bir video izletelim. Bu işin yaş ile alakalı olmadığını düşünmenize yardımcı olacaktır.

Bu genç arkadaşımızdan cesaret almanız dileğiyle..

 • Teknik özellikler

Youtube çok geniş kapsamlı ele alınacak bir sektör haline geldi,kullanıcı ve takipçiler ile ilgilenmek ve özgün içerik sunmak her zaman birinci sırada olsa da iyi bir video kurgusu ve öne çıkarılan görsellerin başarısı size kullanıcının sadakatle bağlanmasını sağlayacaktır. İyi bir kurgu ve özenle seçilmiş görseller kullanıcılara kanalın baştan savma bir şekilde yapılmadığını anlatacaktır. Bunun için youtube kanalı açmaya niyetlenen arkadaşlar video editleme ve photoshop kullanımı hakkında google’da bir haftalık bir araştırma sonucunda öğrenebilirler,ilk etap için basit kurgu teknikleri ve basit photoshop teknikleri yeterli olacaktır. Yeterli olmayacağı durumda google’i kullanmaktan çekinmeyin.

İnternetten para kazanma konusunda yapmanız gereken birinci işlem,Google’ı doğru kullanmayı ve doğru aramalar yapmayı öğrenmektir.Bunu öğrendiğinizde işleriniz çok kolaylaşır.

Youtube’den para kazanmak mümkün mü?

Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayır. Eğer işinizi doğru,düzgün yaparsanız diğer youtubeden para kazananlar gibi sizde kazanabilirsiniz,ancak baştan savma yaparsanız kazanamayacağınızı belirtmiş idik. Bu konuyla ilgili bir yazı yazdık. Daha detaylı bilgi için o yazıyı dikkatlice okumanızı ve aklınıza takılanları sormanızı rica ediyoruz.

Yukarıdaki görsele tıkladığınızda youtubeden para kazanmanın münkün olup olmayacağı hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olacaksınız. Sormak istediğiniz soru olursa yorumlar yardımı ile bize iletmekten çekinmeyin.

Youtube’den nasıl para kazanılır?

Youtube’den para kazanmak isteyen internet girişimcilerin aklında tamamda nasıl para kazanacağım diye bir soru her daim oluşmaktadir. Kısaca anlatmak gerekirse sistem şöyle işler,

Hitap etmek istediğiniz kitleyi seçersiniz ve onlara uygun bir kanal oluşturursunuz. Siz video yükledikçe kullanıcılarınız beğenirse videolarınızı izler ve orada çıkan adsense reklamlarına tıklar. Bu reklamlardan para kazanırsınız. Tabiki bu sadece bir gelir yöntemidir. Sponsorluk içerik ve tanıtım videoları çekmekte oldukça karlı bir yol olmakla beraber en yaygın videodan para kazanma yolu adsense’dir. Bununla ilgili de detaylı bir yazı yazacağız ancak şimdilik bu kadar açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Youtube’den ne kadar para kazanılır?

Aslında bu soruyu sorarken kendiniz dahi bu sorunun net bir cevabı olmadığını biliyorsunuz çünkü gerek internetten para kazanma işlerinde gerek youtube dikeyinde para kazanma oranları ziyaretçiniz ve sektörünüze göre değişiklik gösterir ancak gerekli kitleyi oluşturmanız ve elinizde tutacak doğru adımları atmanız halinde iyi bir meblağ kazanabileceğinizi söylemek güç değil. Youtube para kazanma serimizde bunlara daha detaylı yer vereceğiz ancak isterseniz geçen sene yayınlanan youtube’den en çok para kazanan kanalları listesine gözatabilirsiniz.

Rakamlar çok dikkat çekici olsa da şuan için Türkiye’de bu rakamlara ulaşmak imkansız,ancak sanırım ki yeni bir girişimci olarak bu rakamların altında birçok rakamda sizi tatmin edecektir. Unutmayın bu çok uzun ve yorucu bir yolculuktur. Her işte olduğu gibi bu işte de sabır,sebat ve özveri gereklidir. Adım adım gideceğimiz youtube derslerimizde Türkiye şartlarında da ne kadar para kazanılabileceğine başka bir yazıda değineceğiz.Takipte kalmayı unutmayın

Youtube para kazanma işine nerden başlamalıyım?

Heyecanınızı anlıyoruz. Başlamaya gerçekten karar verdiyseniz youtube ve işinize yarayacak internet terimlerini öğrenerek başlayabilirsiniz. Bu terimleri bilmek sizi biraz daha işin içinde hissettireceği gibi ilk adımı yerine getirmiş olursunuz.

Örnek CPC (türkçesi ile TBM) Tık başı maliyet demektir. TBM demek sizin videonuza gelen bir kişinin reklamlarınıza bir kere tıklaması sonucunda Google adsense tarafından size ödenecek ücrettir. Youtube işini araştırdığınızda forumlarda birçok teknik terim ile dolu konu görmeniz mümkündür. Araştırıp bulamadığınız terimleri bize sormanız halinde memmuniyetle yardımcı olabiliriz.

Örnek 2 : Yine birçok forumda “youtube niche ( niş ) kelime  TBM 2 TL”gibi ibareler görebilirsiniz.” Bu ifade, bu kelime reklam verenlerden çok teklif gelen ve yüksek TBM ödenen bir kelime,içeriğinizde bu kelimeye yer verirseniz sizde buna ilgi duyan takipçilerinizin tıklaması halinde çok iyi TBM’ler alabilirsiniz demektir.

Umutsuzluğa itmek istemem ancak bunlar en basit ama önemli terimlerdir. Hemen arkasından müjdeyi vermek istiyorum. Yakıda youtube ve internette para kazanırken bilmeniz gereken terimleri konu alan bir yazı yazacağız. Bu yazıda işinize yarayan veya yarayacağını düşündüğümüz bütün kelimeleri listelemeye gayret edeceğiz.

İnternetten Para Kazanma Teknikleri:Mobil Uygulama Yapmak (Yeni eklendi-2017)

Akıllı telefonların hayatımızda ne kadar önemi olduğunu biliyorsunuz.Whatsapp,instagram,facebook gibi sosyal uygulamaların indiriliş rakamlarına ve kullanım sayılarına bakarak da rahat rahat çıkarımlar yapabilirsiniz.Peki hâl böyleyken mobil uygulama yaparak internetten para kazanmak mümkün müdür? Tabi ki mümkündür.Ios(apple) ve android uygulama marketlere  içinde reklamlarınızın bulunduğu uygulamaları yükleyerek mobil uygulamalar üzerinden para kazanabilirsiniz. Peki nasıl olacak bu iş?

Mobil uygulama yaparak para kazanmam için ne gerekli?

Öncelikle burada iki seçenek var,eğer bir yazılım dilini biliyorsanız mobil uygulama yapmayı öğrenmek sizin için kolay olacaktır ve mobil uygulama üzerinden para kazanmanız o kadar basit olacaktır. İkinci yol ise,dışarıdan ücretsiz araçlar vasıtasıyla basit uygulamalar yapmanızdır.Güzel bir fikir ve tasarımla yaptığınız basit uygulamanın indirilmemesi ve para kazandırmaması mümkün değildir.Bunun örneklerine geçmişte birçok kez rastladık.

Örnek

Flappy

Sonuç

Yukarıda sizlere bildiğimiz bir kısım internetten para kazanma fikirlerini anlatmış olduk. Ancak emin olun ki bu son olmayacak,bundan sonra sosyal medya üzerinden nasıl para kazanılır konularına değineceğiz. Ancak bu yazı için şuan yeterli olduğunu düşünmekteyiz.Aşağıdaki uyarıyı göz önüne alarak dediklerimizi yapmanız faydalı olacaktır.

Uyarı : Bu yazı serisinin devamının gelmesini istiyorsanız,yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız ve e-bülten üyeliğimize kayıt olunuz. Bu bizim yazının devamını getirmemiz açısından motivasyon olacaktır. 

Rica : Onlarca dolar verip alacağınz setlerde bulamayacağınız bilgileri sunmaya gayret ediyoruz. Yazıyı beğenmeniz halinde bu beğeniyi bize yorumlar yoluyla ulaştırırsanız çok memmun oluruz.
Yorumlar

 1. bilal bey

  makalelerinizi beğenerek okuyoruz ve takip ediyoruz. Türkiye de yaygın eğitim seti olarak Goomas eğitim setini kast ediyorsunuz sanırım onunla ilgilide bir makale yazarsanız severek okuruz. saygılar

  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.İlginiz bizi bu işi yapma konusunda diri tutuyor. Eğer aklınıza takılan ancak pek bilinmeyen internetten para kazanma taktikleri varsa onlar hakkında ne düşündüğümüzü de yazabiliriz. Ayrıca Goomass içinde yakın zamanda müracaat edeceğim. Tekrar teşekkür ediyorum.

 2. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gerçekten samimi ve öğretici bir dille anlatıyorsunuz. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

 3. Yıllardır internette para kazanmak üzerine yazılar, makaleler okuyorum, sizinki kadar doğru mesajlar verene rastlamamıştım. Bu işin kolay olmadığını, mutlaka belli bir donanıma, bilgiye, araştırmaya ve çevreye dayalı olduğunu çok güzel ifadelerle anlatmışsınız. Özellikle genç ve tecrübesiz arkadaşlara söylüyorum; eğer herhangi bir yazıda internetten oturduğun yerden para kazan, zahmetsizce aylık şu kadar kazan gibi ifadeler görürseniz hemen kapatın o sayfayı zamanınızı boşa harcamayın. Emeğinize saygı, teşekkürler.

 4. ÇOK HARİKA YAZMIŞSINIZ..YILLAR ÖNCE İNSANLAR BU BİLGİLERE ULAŞMAK İÇİN PARA ÖDÜYORDU.SANIRIM EN KOLAY OLANI BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK.NEREDEYSE MALİYETİNİZ VERDİĞİNİZ ZAMAN İLE KISITLI.EN ZORU İSE YOUTUBER OLMAK :)NEKADAR KOLAY GİBİ GÖZÜKSEDE YETERLİ BİLGİ VE DONANIM SAHİP OLUP DİSİPLİNLİ YENİ İÇERİKLER ÜRETMEK GEREKİYOR. HERNEYSE YAZINIZ ÇOK TEŞVİK EDİCİ VE YAPICI BULDUM.TEBRİK EDİYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir