beylikdüzü escort

İkinci El Oto Galeri Açmak ve Maliyeti


Herkese merhaba,

Yükselen araba fiyatları ve insanların arabalara oldukça fazla ilgi göstermesinden dolayı birçok kişi oto galeri açmak ile ilgili sorular soruyor. Bizde sizler için oto galeri açmak, oto galeri maliyeti, sermaye, gerekli evraklar ve bilgiler sunan geniş kapsamlı bir yazı yazmaya karar verdik. Peki oto galeri nasıl açılır? Nereden başlamalısınız. Bütün bu soruların cevabını en ince ayrıntısına kadar yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Oto Galeri Açmak İçin Nasıl Başlangıç Yapabilirim?

Oto galeri açmak için öncelikle ne kadar sermayeniz olduğunu ve ne tür arabalar satacağınızı belirlemelisiniz. Sermayeniz ve ne tür araba satacağınız çok önemli. Çünkü bazı oto galericiler ticari araç, bazıları binek araç, bazıları bmw ve mercedes gibi lüks binek araç bazıları ise renault ve hyundai gibi daha ekonomik araçlar satmayı tercih ediyorlar. Sonuçta dükkanınızın önünde en kötü ihtimalle 5-6 araba kadar olması gerekmektedir.

Oto Galeri Açmak İçin Nasıl Dükkan Seçebilirim?

Kimi oto galeri sahipleri dükkanlarını cadde üzeri işlek yerlerde kimileri ise oto galericiler sitelerinde açmaktadır. İkisininde belli avatanjları bulunmaktadır. Mesela cadde üzeri oto galerilerin araçları caddeden geçen insanlar tarafından daha fazla dikkat çekmekte ve potansiyel müşteri oluşturmaktadır. Oto galeri sitelerinde ise birçok çeşit bulunduğu için insanlar gelebilmekte ve sizi bulabilmektedir. Ama ikinci el araba satışı genelde sahibinden.com ve arabam.com gibi ilan sitelerinden satıldığı için dükkanın yeri eskisi kadar önemli olmaktan çıkmıştır. Sonuçta müşterileriniz aracı beğendikten sonra dükkanınıza gelebilirler.

Oto Galeri Açma İşlemlerine Başlamak ve Oto Galeri Açma Şartları

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe göre oto galeri açmak isteyen kişiler için bazı şartlar vardır. Peki bunlar nelerdir?

 • Oto Galeri Sitelerinde, çevreye ve trafiğe engel olmayan yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda oto galeri açılması
 • Açık ve kapalı alan toplamının en az dört aracın kapladığı alan kadar büyüklükte olması
 • Otomobil için en az 25 m², motosiklet için en az 5 m² ve diğer taşıtlar için en az 50 m² olması
 • Teşhir alanının yüksekliğinin en az 3 metre kadar olması
 • LPG’li, CNG’li veya LNG’li ikinci el araçların teşhirine yönelik açık alana sahip olması
 • Firmanın mali sorumluluk sigortası yapılmış ve satışa sunduğu ikinci el motorlu kara taşıtları bu sigorta kapsamına alınmış olması
 • Esnaf ve sanatkârlar odasına, ticaret ve sanayi odasına kayıt olması
 • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması
 • 18 yaşını doldurmuş olması
 •  En az lise mezunu olması
 • Mesleki yeterlilik belgesinin olması

Oto Galericiler Nereden Araba Bulurlar

Oto galericiler genellikle sahibinden.com ve arabam.com gibi siteleri gezerek beğendikleri arabaları alırlar. Ayrıca bazı otomobil bayileri ikinci el araçlarını galericilere vermek isterler. Galericiler ikinci el araçlarını satmak isteyen bayilere giderek araba alabilirler. Bunların dışında diğer galerici esnaflar düşük karlara esnaf arkadaşlarına araba vermektedirler.

Oto Galericiler Arabayı Nasıl Alırlar?

Galericiler araba alırken genellikle ekspertizi başkasına yaptırmazlar. Çünkü ekspertiz ücretleri 150-300 TL gibi fiyatlar arasında değişmektedir. Bir oto galeri sahibi ayda 5 araba alıp satsa en kötü 750 TL kadar sadece ekspertiz ücreti ödeyecektir. Bu yüzden genelde ellerinde boya makineleri olur ve aracın boyasına bakarlar. Tramer sorgulama sisteminden aracın hasar kaydı olup olmadığına bakarlar. Daha sonra arabayı çalıştırıp motordan gelen sesi dinlerler ve aracı uygun gördükleri miktara karşı tarafta kabul ederse alırlar.

Oto Galericiler Arabayı Aldıktan Sonra Ne Yaparlar?

Galericiler arabayı aldıktan sonra genelde iç ve dış temizlik yaparlar. Eğer araçta çizik, dolu izi gibi kusurlar varsa boya ve çekme işlemlerini yaptırırlar. Daha sonra ise gerekli gördükleri taktirde pasta cila işlemi yaptırırlar. Pasta cila işlemi küçük kusurları örtmekte ve arabayı yeni gibi göstermektedir. Genellikle galericiler arabanın kusuru varsa onları giderirler. Örneğin aldıkları arabanın jantları kötü durumdaysa hemen jantını boyatırlar veya kendileri boyarlar. Çünkü kötü durumdaki bir arabayı satmak oldukça zordur. En son işlem ise arabayı sahibinden.com ve arabam.com gibi ilan sitelerine yüklemek olur. Sahibinden.com gibi sitelerde galerici olarak araba satmak için öncelikle kurumsal üye olmanız gerekmektedir. Şartları ve genel bilgileri öğrenmek için sahibinden.com galeri sayfasından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Araba Satma İşlemleri Nasıl Yürüyor?

Örneğin internet ilanından müşteri ile tanıştınız ve aracınızı sattınız. Normal olarak en yakın notere gidip araba satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

oto galeri açmak

Noterde Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? ( Çok Önemli! )

 • Noterde araba satarken mutlaka ama mutlaka paranızı banka havalesi ile gönderin. 
 • Parayı gönderirken açıklama olarak aracın plakasını yazın ve sonuna …. no’lu aracın satış bedelidir diye yazın.
 • Özellikle sabah ve öğlen saatlerinde notere gidin. Akşama doğru kapanmasına yakın notere giderseniz beklediğiniz sıra boşa gidebilir ve noter kapanabilir.
 • Ayrıca saat 17:00 gibi gönderilen havalelerde bazen problem oluyor ve para gitmiyor. Bu yüzden arabayı satan kişi satışı size vermiyor. Daha sonra çok büyük problemler yaşanabiliyor.
 • Birçok kişi araba alıp satarken problem yaşayabiliyor lütfen bunlara dikkat ediniz.

Oto Galericiliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Galericilerin sattığı arabalar göre kârları değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama olarak mercedes ve bmw gibi 100.000 TL üzeri araçlarda 10.000 TL kadar para kazanılabilir ve daha fazlası bile kazanılabilir. Renault symbol gibi 30.000 – 40.000 TL gibi araçlarda ise 2.000 TL – 4.000 TL kadar kazanılabilir.

İkinci El Oto Galeri Açma Maliyeti Nedir? Oto Galeri İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Oto galerinizi açmak için kullanacağınız sermaye tamamen sizin içerisinde bulunduğunuz ekonomik şartlara göre değişmektedir. 100.000 TL ile de bir oto galeri açılabilirken 1.000.000 TL ile de bir oto galeri açılabilmektedir. Alacağınız arabaların dışında ofis malzemeleri, internet mağaza yayın gideri ve araç yıkama vs. gibi malzemeler için para harcamanız gerekmektedir. Onun dışında sermayenizle satmak için araç alabilirsiniz. Arabaya yatıracağınız 100.000 TL gibi bir sermayeniz varsa 50.000 TL’den iki araç alarak işe başlayabilirsiniz. Tüm paranızı tek bir araca yatırmamak her zaman mantıklıdır. Çünkü araç elinizde kaldığı sürece tüm sermayenizi kullandığınız için beklemek zorunda kalacaksınız. Onun yerine bir araç sattıktan sonra, kazandığınız parayla başka bir araç alabilirsiniz.

İkinci El Oto Galeri Açmak İpuçları

 • Arabalardan az bile olsa anlamanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.
 • Arabayı iç ve dış iyi yıkamanız gerekmektedir.
 • Noter vs. işlemlerine hazır olmalısınız.
 • İlanları arayan kişilerle devamlı telefonda konuşmalısınız.
 • Dükkanınızı cumartesi ve bazen pazar günleri açık tutmaya hazır olmalısınız.

Eğer oto galeri açmak istiyorsanız ve oto galericiliği yapmak istiyorsanız önce şirket kurmanız gerektiğini unutmayınız. Şirket kurmak ile ilgili yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

GÜNCELLENDİ: 11.12.2019

Ltd
Şahıs şirketinin nasıl kurulduğunu ve maliyetini bilmek isteyenler görsele tıklayarak “Şahıs şirketi nasıl kurulur?” adlı yazıya gidebilir.
Şahıs şirketi
Şahıs şirketinin nasıl kurulduğunu ve maliyetini bilmek isteyenler görsele tıklayarak “Şahıs şirketi nasıl kurulur?” adlı yazıya gidebilir.

Oto galeri açmak ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız.
Yorumlar

 1. merhabalar;

  2.el araç alıp satabileceğim oto galeri açmak istiyorum. Çok büyük paralar yatırmayacağım. Sizce LTD mi Şahıs şirketi mi kurmalıyım.

  1. Emre Bey merhaba,

   Şahıs şirketi kurmak sizin için hem hızlı hem de daha az maliyetli olacaktır.

   İyi Günler.

  1. Tayfur Bey merhaba,

   1) Yürülüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe göre artık oto galeri açma şartları değişti. Bu şartların içerisinde oto galeri açabilmek için lise mezunu olma şartı getirildi.
   2) Satın aldığınız araçları kurduğunuz şirket üzerine almalı ve sattığınız araçların faturasını kesmelisiniz. Araç alım satımlarda kdv oranı %1’dir.

 2. Ben vergisi ödeyeceğim araba alıp satmak istiyorum ancak dükkan açmak istemiyorum bunun İÇİN ne yapmak gerek

  1. Mustafa Fatih Bey merhaba,

   Şirket kurduktan sonra dükkan açmanıza gerek olmadan araç alım satımı yapabilir ve fatura kesebilirsiniz. Bunun için dükkan açma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Şirket adresi olarak evinizin bir odasını home office olarak gösterebilir ya da bir ofis kiralayabilirsiniz.

 3. Merhaba
  Bir yorumda şirket üzerinden faturalı oto alım satım yapılabileceğini dükkan açma gereği olmadığını belirtmiştiniz. Bunu biraz açar mısınız? Nasıl mümkün oluyor. Şirket kurulduğunda maliyeden teftişe geliniyor herhangi bir yeri ofis olarak gösterdiğimizde yukarıda belirtilen şartları sağlamadğımız için maliye onay vermeme durumu yok mudur? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir