beylikdüzü escort

Home Office Çalışma Rehberi


Dünya genelinde yaşayan tüm insanların sağlığını tehdit eden Covid-19 salgınının etkilerini önlemek amacıyla devletler ve şirketler sıkı tedbirler aldı. Şirketlerin aldığı tedbirlerden en önemlisi karantina sürecinde home office çalışma sistemine geçmek oldu. Sınırlı meslek grupları tarafından daha önceleri kullanılan home office diğer adıyla evden çalışma sistemi, pandemi sürecinde farklı birçok meslek grubu tarafından deneyimlendi.

Home Office Nedir? Ne Demektir?

Yaşam alanlarının belirli bir bölümünü çalışma alanına dönüştürerek çalışma faaliyetlerinin yürütüldüğü alana “Home Office” denir. Home Office, kelime anlamı olarak Ev-Ofis anlamına gelmektedir. Home Office, evden çalışma stilini ifade etmek amacıyla da kullanılan bir terimdir. Genellikle freelance çalışanların iş yeri maliyetlerini düşürmek amacıyla kullandığı Home Office sistemi artık birçok şirket tarafından da tercih edilmektedir. Evden çalışma stili ile çalışanlarının konforunu ve dolaylı olarak verimliliğini artıracağını düşünen şirketlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ve hanelere ulaşımının yaygınlaşması bunu mümkün kılmıştır. İyi bir internet bağlantısı, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletler ofisleri ev ortamına taşımıştır. Sadece küçük işletmeler ve startup projeleri değil büyük şirketler de evden çalışmak isteyen çalışanlarına böyle bir tercih sunmaktadır. Çalışanlarına kendilerini rahat hissedecekleri ortamda çalışmaları için teşviklerde bulunan şirketler böylelikle verimliliklerini arttırarak kar sağlamışlardır. Home Office sistemi çalışanların ulaşıma ayırdıkları bütçeden tasarruf etmelerine olanak tanımıştır. Ayrıca çalışanların işe hazırlık ve işyerine gidip gelmek için harcadıkları zamanı kendilerine ayırması iş motivasyonlarını yükseltmiştir. Home Office kültürünün pek çok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajlarının olduğundan da söz etmek gerekir. Bazı şirketler mesailerini evde geçiren çalışanların, ev ortamındaki dikkat dağıcı unsurlardan ötürü verimli çalışamadıkları görüşündedir. Yazımızın sonraki bölümlerinde Home Office sisteminin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Home Office Yasal Mıdır?

Home Office yasal bir çalışma şeklidir. Ticari faaliyetlerin Home Office şeklinde yürütülmesinde hiçbir sakınca yoktur. Yaşam alanlarından çalışma alanı olarak ayrılan bir bölüm Home Office olarak kullanılabilir. Yasal olarak bu alan çalışma alanı olarak gösterilerek şahıs şirketi kurulabilir, resmi şirket açılışı yapılabilir. Bu iş için görevlendirilmiş memurlara evin çalışma alanı olarak ayrılan bölümü resmi Home Office alanı olarak gösterilebilir. Home Office çalışırken yasal süreçler tamamlandığında vergi levhası alınabilir, kurulan şahıs şirketi ile fatura kesilerek vergi mükellefi olunabilir. Çalışma yeri olarak Home Office belirtilebilir ve ev adresi işyeri adresi olarak kullanılabilir. Home Office çalışma ruhsatı bir muhasebeci yardımıyla ya da bireysel olarak ilgili mercilere başvurularak alınır. Bu şekilde vergi levhasına da sahip olunur. Yaşanılan yerdeki belediyelerden çalışma, işyeri ruhsatı alınabilir. Tapu sahibi olunmadığı sürece Home Office çalışanlar sembolik kira sözleşmesi yardımıyla daha düşük stopaj öderler. Faturaların bir kısmının ödendiği yasal olarak ispatlandığı takdirde vergi indirimlerinden yararlanabilirler.

Home Office Çalışmanın Avantajları Nelerdir?
Home Office Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Home Office Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Home Office çalışmanın hiç şüphesiz en büyük avantajı çalışanların konfor alanının genişlemesidir. Konfor alanının genişlemesi çalışanlara özgürlük, esneklik, rahatlık ve bazı fırsatlar sağlar. Günümüzde açık çalışma alanlarında çalışma masaları bile ortak kullanılırken, çalışma ofisinde kendine ait kişisel bir çalışma alanı talep etmek büyük lüks olarak görülebilir. Çalışma hayatına atılan pek çok insanın hayalleri çalışma masalarının sınırlarının dışına taşar. Özellikle bireyselliğine düşkün veya dikkatini toplama güçlüğü çeken çalışanlar için kendine ait bir çalışma alanına sahip olamamak iş motivasyonunu doğrudan etkileyen olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir.

Home Office çalışma sistemi insanlara evlerinde sınırlarını kendi belirledikleri bir alanda çalışma imkanı sunar. Böylece çalışma alanı olarak ayrılan bir alanı, çalışanlar kendi zevk ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde özelleştirerek daha verimli bir çalışma ortamı yaratabilir. Dekorasyonunu ve tasarımını kendi ihtiyaçlarına göre özgürce şekillendirdikleri bir ortamda çalışmak çalışanların konforlarını, konsantrasyonlarını, iş motivasyonlarını ve verimliliklerini arttırır.

Home Office çalışma sistemi çalışma alanı için bir ofis kiralama, elektrik, su, internet, doğalgaz gibi faturalar, ofis araç gereçlerinin kullanılması ve diğer ofis giderleri gibi ofis maliyetlerini ortadan kaldırarak bireysel çalışanlara ve şirketlere ekonomik fayda sağlaması açısından maddi bir avantajdır.

Çalışılan iş alanına göre çeşitlilik gösterse de günümüzde birçok iş alanı çalışanların mesai saatlerini kendilerinin belirlemesine olanak sağlamaktadır. Çalışanların Home Office çalışırken çalışma sistemini aksatmayacak şekilde mesai saatlerini güvenli derecede esnetme imkanı vardır. Çalışmaya başlama, çalışmayı sonlandırma, yemek ve içecek araları gibi çalışma ve mola zamanlarını kendi belirleyeceği aralıklarla yaparak Home Office sisteminin bu avantajından yararlanabilirler.

Home Office çalışma sistemi çalışma günlerinde evden işe giderken yola harcanan zaman, bütçe, trafik stresi gibi rahatsız edici durumları da ortadan kaldırır. Home Office çalışanlar yolda geçirdikleri zamanı dinlenme ve kendi kişisel uğraşları için ayırabilirler. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar için yola ayıracakları saatleri kendilerine, sevdiklerine ve hatta işlerini geliştirmeye ayırmak oldukça büyük bir avantajdır.

Home Office Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?
Home Office Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Home Office Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Home Office çalışmanın en büyük dezavantajı dikkat dağıtıcı unsurlardır. Disiplinli çalışılmadığında ve belirli bir rutin oluşturulmadığında Home Office çalışmak bir avantaja değil dezavantaja dönüşerek iş verimliliğinin düşmesini sağlar. Ev işleri, televizyon, sosyal medya, birlikte yaşadığınız bireyler gibi unsurlar Home Office çalışırken dikkat dağıtabilir. Çalışanlar aynı anda birden fazla işle ilgilenmemeli, çalışma saatlerinde sadece işlerine odaklanmalı, çalışmalarını hiçbir şeyin bölmesine izin vermemelidir. Evlerinde birlikte yaşadıkları kişilere mesai saatlerini bildirerek acil durumlar dışında çalışma saatlerinde çalışma alanına girip çalışmalarınının bölünmesinin önüne geçebilirler. Kurulacak iletişimin mola saatlerine ertelenmesinde fayda var. Home Office çalışanlar çalışma rutinlerini ciddiye alarak titiz çalıştığında aynı çatı altında yaşadığı diğer bireyler de çalışma tarzına saygı göstereceklerdir.

Gürültülü bir ev ortamı varsa ve Home Office çalışanlar bundan olumsuz etkileniyorsa kendilerine sevdikleri müziklerden oluşan dinlerken motivasyonlarını artıracak bir playlist oluşturabilirler. Böylece gürültü anlarında kulaklıklarını takarak dikkatlerinin dağılmasını önleyebilirler. Sosyal medya uygulamalarını belirledikleri çalışma saatlerinde bildirim göndermeyecek şekilde ayarlayabilirler.

Home Office çalışanlar, çalışma saatlerini kendileri belirlerken zaman zaman rehavete düşebilirler. Bu sebeple mesai saatlerini iyi ayarlamalı ve belirledikleri saatlere sadık kalmaya çalışmalılar. Home Office çalışanlar çalışma saatlerini belirlerken, gün içerisinde en verimli oldukları saatleri daha önceden gözlemleyerek bu gözlemlerinden yararlanabilirler.

Belirsiz bir rutin, disiplin ve düzen sorunlarını beraberinde getirerek iş akışında olumsuzluklar yaratabilir. Home Office çalışanlar şirket görevlerine ve iş hedeflerine göre kendilerine bir rutin oluşturmak zorundadır. Home Office çalışanların çalışma zamanlarını planlarken işlerini önem sırasına göre sıralayarak kendilerine günlük, haftalık, aylık yol haritaları çıkarmaları gerekir. Çalışma saatleri esnek olabilir ama hiçbir zaman sınırsız değildir. Bu sebeple çalışanlar rutinlerine sadık kalarak işleri ertelememeye ve biriktirmemeye özen göstermelidirler.

Home Office çalışırken iş hayatı ve ev hayatı aynı ortamda olduğu için sosyal ortamlardan biraz uzak kalınabilir. İnsan sosyal bir varlıktır. Zamanının büyük bir kısmını evde geçirmek bir süre sonra iş ve ev hayatının monotonlaşmasına sebep olarak verimliliği ve motivasyonu düşürebilir. Home Office çalışanlar yabancılaşma ve yalnızlaşmanın önüne geçebilmek için zaman zaman internet bağlantısı olan farklı ortamlarda, farklı kişilerle birlikte çalışmayı deneyerek, iş toplantıları için video konferanslar yerine yüz yüze görüşmeyi tercih ederek bu durumdan kurtulabilir.

Home Office çalışmanın dezavantaja dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise diğer ekip arkadaşları ile koordinasyondur. Bir şirkete bağlı olarak çalışıldığında şirketteki diğer ekip arkadaşlarıyla olan, kendi işini yaparken müşteriler ve diğer iş yapılan insanlarla olan iletişimin kesintisiz olması gerekir. Ekip olarak iş yaparken çalışma saatlerini ekipteki diğer kişilerin de aktif olduğu saat aralıklarına göre ayarlamak, ekip arkadaşları ile aradaki bilgi paylaşımının başarısını etkileyerek işteki verimliliği de yükseltecektir. Home Office çalışanlar ekip arkadaşları ile iletişim koordinasyonunu sağlamak için proje yönetim araçlarından, iş hayatına özel tasarlanmış yazılımlardan ve mesajlaşma uygulamalarından yararlanabilirler.

Home Office Çalışacaklara Verimliliğini Artıracak Tavsiye ve Öneriler
Home Office Çalışacaklara Verimliliğini Artıracak Tavsiye ve Öneriler

Home Office Çalışacaklara Verimliliğini Artıracak Tavsiye ve Öneriler

Home Office çalışırken iş yaşamındaki performans ve verimliliği artıracak en önemli nokta çalışma alanı olarak kullanılan mekan ve çalışma araçlardır. Home Office çalışma sistemine geçerken öncelikle yaşama alanı olarak kullanılan evin yapılacak işe en uygun olan alanını ofis olarak seçmek gerekir. Bu alan belirlendikten sonra işinize ve fiziksel durumunuza uygun bir çalışma masası ve çalışma sandalyesi seçmelisiniz. Özellikle günün büyük bir kısmını masa başında çalışarak geçireceklerin en dikkat etmesi gereken şey budur. Sürekli oturarak çalışmak bir süre sonra katlanması güç sırt ve bel ağrıları oluşturur. Bunun önüne geçmek için size tavsiyemiz son zamanlarda trendler arasında yer alan boy yüksekliğine göre ayarlanarak ayakta çalışmaya uygun bir masa seçmeniz. Uzun saatler oturmak yerine zaman zaman ayakta çalışmayı denemelisiniz. Home Office çalışma alanınız için gerekli ofis malzemelerini temin ettikten sonra estetik ve ergonomik bir dekorasyon oluşturun. Çalışma masanızın etrafında size kendinizi iyi hissettirecek nesneler, tablolar, çiçekler yerleştirebilirsiniz.

Tüm gün aynı pozisyonda çalışmak bir süre sonra hareketsizlik sebebiyle bedeninize zararlar verebilir. Home Office çalışırken telefon görüşmelerinizi evinizin veya odanızın içinde küçük yürüyüşler yaparak gerçekleştirmeniz, hareket sistemini ve dolaşım sistemini çalıştırarak bu zararlı etkileri azaltabilir. Hareketsizliğin önüne geçmek ve kas sistemini çalıştırmak için sandalyede otururken yapabileceğiniz birçok egzersiz var. Bunları araştırıp bedeninize en uygun olanını seçin ve günlük çalışma rutininiz içinde yer verin.

Home Office çalışan kişiler çalışma saatlerinde yemek hazırlamaya vakit ayıramadıkları için genellikle hazır gıda ve fast food gibi yiyeceklere yönelirler. Bu durumdan rahatsız olan çalışanlara önerimiz, yemeğinizi önceden hazırlamanız. Mesai saatlerinin dışında gelecek güne hatta haftaya yetecek yemekler yapabilirsiniz. Böylece çalışma saatlerinde yemek ihtiyacı hissettiğinizde yemeğiniz önceden hazır olacağı için daha sağlıklı beslenecek, “Ne yesem?” düşüncesiyle zihninizi meşgul etmeyecek ve daha verimli bir çalışma saati geçireceksiniz. Haftalık planınızı yaparken pazar öğleden sonralarını haftaya hazırlık ve yemek hazırlığı için ayırabilirsiniz.

Home Office çalışırken çalıştığınız kişi ve şirketlerle başarılı bir iletişim kurmak için teknolojik cihaz ve internet altyapısı bakımından çalışma alanınızı donanımlı bir hale getirin. İnternetinizin hızı veri transferleri ve görüntülü aramalara uygun olmalıdır. Teknolojiden doğru faydalanmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Mobil cihazlarınıza, tabletinize, bilgisayarınıza video konferanslar için Zoom, mesajlaşmalar için Slack, proje planlama, yönetimi ve sunumu için Miro, Excel dosyaları ve diğer dosyalar için Google Suite, Basecamp gibi ortak çalışma uygulama ve programları arasından tercihlerde bulunabilirsiniz.

Şirketinizin sizden beklediği görevler, gerçekleştirmeniz gereken hedefler, verimliliğiniz, performansınız ve iş tatmininiz açısından oldukça mühim olan tüm bu noktalara dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca ofiste çalışmak için harcadığınız ekstra zamanları Home Office çalışırken sevdiğiniz kişilere, eşinize, çocuklarınıza, sabahları dizi izleyerek kahvaltı yapmaya, sevdiğiniz bir bilgisayar oyununu oynamaya, işiniz için kendinizi geliştirmeye ya da sadece dinlenerek kendinize ayırmanızı tavsiye ederiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir