beylikdüzü escort

“Hangi İşi Yapmalıyım?” Diyenlere Yol Gösterecek İpuçları


Arkadaşlar herkese merhaba,

Çok uzun bir süredir sizlerle yazı paylaşamıyorduk. Bunun için bir sizlere özür borçlu olduğumuzun farkındayız. Bununla birlikte size yeni ve işinize yarayacak yazıların haberini vereceğiz. Sitemize gelen yorumlarda ve internette hakkımızda çıkan yorum ve haberlere baktığımızda aslında doğru bir yolda ilerlediğimizin farkına vardık ancak daha istikrarlı şekilde bu yolda yürümek zorunda olduğumuzu da farkettik.Buna istinaden sitemizde gelen yazılan yazı sayısının ve kalitesinin gün geçtikçe artacağına dair söz veriyor olacağız. Bu konuda hiç bir süpheniz olmasın.

Nistepen uzun sayılabilecek bir girizgah yaptıktan sonra gelelim bugün hangi konudan bahsedeceğimize,ufak bir araştırma sonucunda gördük ki insanlarımız iş kurmak ve iş fikirleri bulmak konusunda oldukça cesaretli ve üretken ancak hangi işi yapması konusunda oldukça kararsız. Bu yazının temel amacı aklınıza takılan “hangi işi yapmalıyım?” sorusuna cevap olabilecek nitelikte ipuçları vermek..

Hadi adım adım başlayalım..

İçinde bulunduğun koşulları bilmek

Eğer gerçekte karar vermekte kararlı iseniz öncelikle yapmanız gereken şey bir durum analizi yapmak bu durum içinde kendinize çeşitli sorular yöneltmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu sorular aşağıdakiler gibi olabileceği gibi size ve sektörünüze özel sorular da olabilir..

İşte o sorulardan bazıları

 • Sosyal durumum ne? ( evli,bekar,öğrenci,emekli)
 • Seçeceğim işten ne bekliyorum? ( maddiyat,hobi,prestij)
 • Sermayem ne kadar? ( size gelecek olan paralarla hesap yapmayın. Cebinizdeki,hesabınızdaki para ile hesap yapın)
 • Bu işi seviyor muyum? ( sadece para kazanmak için mi yapıyorum?)

Daha bu uzayıp giden soru listesini bir bir kendinize sormanız gerek.. Bu soruların cevabını alırsanız -ki bu cevaplar sizde saklıdır- geri kalan şahıs şirketi kurmak gibi teknik konularda biz her zaman yanınzdayız. Bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasın.

İki iş fikri arasında kalırsam?

İki iş fikri arasında kalmak insanların en çok düştüğü durumdur. Bu konuda yapmanız gereken şey ise, bu iki işe ait bir analiz yapmanız gerekir buna yabancı literatürde SWOT analizi denir burda yer alması  gereken başlıklar ise kısaca;

 • Strenghts ( Güçlü yanları)
 • Weakness ( Zayıf yanları)
 • Opportunities ( Fırsatlar)
 • Threats ( Tehditler)

Bir iş hakkında bu soruları sorar ve cevaplarını alırsanız bu size seçim yapma konusunda çok yardımcı olacaktır..

Avantaj ve dezavantajları belirledim ancak net bir karar veremedim. Ne yapmalıyım?

Burda da sizin beklentileriniz işin içine giriyor. Hatta karakteriniz bile bu seçimde etkili bir rol oynar.. Bir örnekle destekleyecek olursak, marketler ( bakkallar) ellerinde çok fazla nakit para çeviren işletmelerdir. Bu sizin iştahınızı kabartıyor olabilir. Ancak eğer çok sosyal biriyseniz bu iş size göre olmayacaktır. Çünkü bakkal olmanın resmi tatili bayramı yoktur.. Bu tür bir değerlendirme içine girerseniz sosyalliği ön plana çıkmış insanlar için  bakkallık çok da iyi bir tercih olmayacaktır.

Bu örneğe istinaden kendinizi ve fırsatlarınızı iyi okumanız buna göre bir karar vermeniz gerekir.

İş seçimi yaparken maddiyat önemli mi?

Önemli değil diyemem. Ancak herşeyden önemli demekte bundan önce az sermayeli işler ile başlayıp kendini yukarı taşıyan insanlara haksızlık olur. O yüzden eğer düşük bir sermayeye sahipseniz yapabileceğiniz işler listesini buna göre yapın..

Sonuç olarak,

“Ne iş yapabilirim?” yada “Hangi işi yapmalıyım?” sorusunun cevabı aslında tam da sizde saklı. Bu soruların cevaplarını ortaya çıkartmak için kendinize doğru soruları sormayı unutmayın. Doğru soruları sormanız halinde kesinlikle cevaplarınızı kendinizde bulacaksınız..

İş fikirlerinize dair bizden ve kullanıcılarımızdan yorum almak isterseniz yorumlar yoluyla bize bildirin hep beraber tartışalım..

İyi günler.
Yorumlar

 1. iyi güzel yazmışsınız çok güzel. ben sermaye yapmaya çalışıyorum yapamıyorum. ailevi sıkıntılardan dolayı.bi dogal gaz şirketi kurmak istiyorum sermeyem yok destek çıkacak kimsede yok. ne yapmam lazım… kendimde o kapasitede görüyorum misal bizim sektörde onca çalışan var hepsi gel git yapıyolar kimi gün geçirip maşımı alim yoluma bakim hesabında ben ise öyle deildim. her girdigim firmada çalışma düzeneklerine yani çalışma şartlarına bakıyodum. 3 yılım geçti sektörde çok az bi süre gibi görükebilir bu 3 yıl da elde etigim bilgilerle çok güzel bi sistem kuracagıma inanıyorum ama destekleyen yok ne yapmam lazım bana yardımcı olun ……..

 2. KENDİ KENDİME Bİ İŞ KURUP DAHA DOĞRUSU GİRİŞİMCİ OLMAK İSTİYORUM AMA SERMAYE AÇISINDAN DESTEK OLMADIĞI İÇİN HERHANGİ BİR İŞE ATILAMIYORUM SERMAYESİZ İŞ KURUP DAHA SONRA SERMAYE KAZANDIRACAK BİR İŞ NASIL KURULUR?

 3. Sitenizi okuyorum fakat suya sabuna dokunmadan yazılar var. Oku oku hep psikoloji iş fikri yok yönlendirme yok . Zaten bu siteleri okuyan insanlar işsiz iş arayan veya zaten ticarete iş kurmaya odaklı insanlar. Sizin yazılarınız genellikle kendini tanımaya yönelik. Zaten kendini tanımayan adamlar ne iş olsa batarlar yapamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir