beylikdüzü escort

E-Ticaret Türleri Nelerdir? (B2B-B2C ve Diğerleri)


Herkese merhaba,

E-ticaret konusunda takipçilerimizin çok ilgili olduğunu görünce bu konudaki yazılarımıza devam etme kararı aldık. Bu konuda ele almamız gereken başlangıç kavramlarından biriside e-ticaret türü veya diğer bir deyişle tipleri. Bu tipler aslında ilk bakışta fazlaca karışık gelsede biraz ingilizce bilginiz varsa son derece kolaydır. İngilizce bilginiz olmasa bile aslında Türkçe’ye çevirdiğimizde son derece anlaşılması kolay kavramlar olarak karşımıza çıkıyor. Bütün e-ticaret dünyasını hemencik size anlatmamız münkün olmasa da yazıları daha kısa ve sık tutarak e-ticarete başlamanız için gerekli altyapıyı ve bilgileri sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz. Bununla beraber e-ticarete başlamadan önce bilmeniz gerekenler isimli yazımızı da yakın zamanda paylaşacağımızı ve sizler için güzel bir kaynak olacağının müjdesini vermek istiyorum..

Hemen konuya başlamadan önce şöyle kavramları anlamanız için ezber yapmanıza gerek yoktur. Mantığını anlarsanız yakın zamanda bunları karıştırmadan söyleyebildiğinizi görürsünüz.

B2C nedir? (Business to Consumer)

iş türleri
b2c nedir?

E-ticaret türleri arasında en kolay anlaşılabilecek tür budur çünkü,zaten herkesin yaptığı ancak ismine yabancı olduğu bir türdür.Business to Consumer yani B2c kısa ve türkçe tanımla işletmeden tüketiciye demektir. Bu da normal şartlarda son kullanıcıya sattığımız ürünleri ve hizmetleri kapsar ki aslında en basit düzeyde ticaret yapan tüccar teknik tanımla b2c türünü benimsemiş demektir. Yani toparlamak gerekirse,bir malı yada hizmeti toptancıya değil son kullanıcıya tüketiciye satıyorsanız bu iş türüne b2c denir.

B2B nedir? (Business to Business)

b2b
b2b nedir?

b2c iş türünden sonra en yaygın olarak kullanılan sistem B2B yani Business to Businessdir. Aslında buda size fazlaca yabancı bir tanım değildir. b2b kelimesinin türkçe anlamı işletmeden işletmeye demektir.Burdan da anlayabileceğiniz gibi b2b satış tarzını benimseyen işletmeler son kullanıcıyla yani perakende ile uğraşmazlar. Bu tip işletmeler kendileri aralarında kurdukları bayi ağıyla sadece işletmeler arası alım satım yaparlar. Kısaca toparlamak gerekirse b2b denince aklınıza gelmesi gereken kişiler sadece toptancı ve distüribütörlerdir.

C2C nedir? (Consumer to Consumer)

c2c
c2c nedir_

C2c yani consumer to consumer aslında size çok tanıdık gelecek bir ticaret tipidir ki tam Türkçe’ye çevirecek olursak “Tüketici’den tüketiciye” olarak çevirebiliriz. Bu da gittigidiyor,sahibinden gibi büyük e-ticaret sitelerinde ve 2.el satan sitelerde görülür ki kullanıcılar ürünlerini ilan sitelerine koyar ve diğer kullanıcılara satarlar

C2B nedir? (Consumer to Business)

e-ticaret
c2b-nedir?

C2b yani Consumer to Business çok fazla karşılaşabileceğiniz bir tür değildir. C2b kısaca “tüketiciden işletmeye” demektir. Buda kısaca kendi websitemizden izâh etmek gerekirsek,işekonomi.com olarak sizlere bir yazı paylaşsak ve bu yazıda kimilerinizden ofisimiz için sandalye alacağımızı söylesek yahut websitemize logo yaptıracağımızı söylesek bu C2B sistemi olur yani tüketiciden işletmeye doğru akan akış demektir.

B2E nedir? (Business to Employee)

e-ticaret
b2e nedir?

B2E yani Business to Employee’de diğer türlerden farklı olarak çok fazla rastlayabileceğiniz ticaret akış türlerinden değil Türkçe’ye çevirecek olursak, işletmeden çalışanlara demektir. Buna en güzel örnekler şirketlerin veya kurumsal firmaların kendi elemanlarına özel fırsatlarla sunduğu ve sadece çalışanlarına satış yaptığı mağaza ,portal tipidir.

Bu yazımızda e-ticaret ve işletme türlerini anlattık. Daha fazla bilgi için e-ticaret kategorimize gözatmanızı öneririz.
Yorumlar

  1. Bilal Bey Merhaba;
    Sizden bir konu hakkında destek almak istiyorum.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    Mail yoluyla dönüş yaparsanız sevinirim.

    İyi Çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir