beylikdüzü escort

Blog Yazarak Para Kazan


Geçen yazılarımızda başlangıcını yaptığımız internetten para kazanma yazı serisine devam ediyoruz.Bu konuya ufak bir not düşmek gerekirse,bizim size vermek istediğimiz bilgiler balık niteliğinde değildir,balık tutma niteliğindedir.Zor olabilir ancak kazancı maddi ve manevi daha fazladır.Bu siteden “oturduğun yerden para kazan” tarzı şeyler bulmanız olanaksınızdır.Yazının devamını okurken bu prensibi gözönünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Geçen yazımızda yazı yazarak para kazan adlı bir makale yayınlamıştık.O yazının içinde de belirttiğimiz gibi şimdiki paylaşacağımız yazıyla aynı gibi gözükse de tamamen farklıdır. Dilerseniz aşağıdaki görsele tıklayarak önceki yazımıza gidebilirsiniz.[mks_separator style=”solid” height=”2″]

yazi-yazarak-para-kazan
Yazı yazarak para kazanmak gerçek mi? yahut yazı yazarak para kazanan var mı? diye sorularınızın cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu çok zor ve istikrar ile peşine düşülmesi gereken bir iştir.”Amaaan,sadece bir blog“yaklaşımı ile bu işe yaklaşmanız halinde elinize hiç bir şey geçmeyeceğini bilmeniz gerekiyor.Çünkü,bu gerçek bir iştir.Kısa vadede para kazandırmaz,hatta para kazandırıp kazandırmayacağı dahi kesin değildir.Ancak size katacağı çok şey var.

Bir blogtan para kazanmak için gerçekten uğraşmak ve çaba sarfetmek gerekiyor.Atmanız gereken adımları aşağıda listeleyelim..

1-Başlarken..

Bu işe başlarken karar vermeniz gereken en önemli şey “Bu işe zaman ayırabilir miyim?“,”Gerçek bir iş gibi benimseyebilir miyim?Eğer bu sorulara cevabınız evet ise,bu işe girmenizde hiç bir sakınca yoktur.Bu önümüzdeki adımlar dahil,en önemli adımdır.Çünkü bundan sonraki atacağınız tüm adımlar burdaki verdiğiniz karar paralelinde şekillenecektir.

2-Sektör Seçimi

Burda yapmanız gereken 2.adım ne yazacağınıza karar vermenizdir.Bu gerçekten önemli bir adımdır çünkü sektör /alan seçimi size birçok şeyi kolaylaştıracaktır,yada doğru bir seçim yapmamanız halinde birçok işi zorlaştıracaktır.

>Sektör / Alan seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Maddi sebeplerden önce manevi sebeplere dikkat etmeye çalışın.Eğer sevdiğiniz bir iş yada yaptığınız bir hobi var ise bunlarla alakalı içerik siteleri oluşturabilirsiniz.Bu size çok fazla avantaj sağlayacaktır.Sevdiğiniz iş hakkında yada yaptığınız hobi hakkında içerik sıkıntısı çekmezsiniz ve severek yazacağınız için daha etkili ve etkileşimli bir yazı olacaktır.

Eğer böyle bir hobi / meziyet yada sevdiğiniz bir iş yok ise,size mantıklı gelen yahut içerik olarak bakir olduğunu düşündüğünüz sektörlere yönelin.Bu sektör ve alanları ölçümleyebilecek bir çok araç mevcuttur ancak,konu dışına kayacağımız için yorum yoluyla bunu öğrenebilirsiniz.

3-Altyapı

Blog altyapınızı kurarken çeşitli yollara başvurabilirsiniz.Teknik olarak bilginiz yok ise,bu işle ilgili insanlardan destek alabilir yahut ufak bir araştırma ile hazır blog sitelerinden kendinize sayfa oluşturabilirsiniz.

>Kendi barındırdığınız bloglar

 • İstediğiniz her değişikliği yapma hakkına sahipsiniz.Bu yüzden daha özgürdür.
 • Hazır altyapılara göre pahalıdır.
 • Teknik bilgi gerekebilir.
 • Özel alan adı yönlendirebilirsiniz.

>Hazır blog veren websiteler

 • Haklarınız sınırlıdır.
 • Ücretsizdir.
 • Teknik bilgiye ihtiyaç yoktur.
 • Kendi domaininizi yönlendirmeniz için ücret ödemeniz gerekir aksi taktirde isminiz.blogcusiteismi.com olarak alanadına sahip olabilirsiniz.

İkisi arasında seçim yapın ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz

4-İçerik

Blog yazarak para kazanmanın en önemli ayağı belkide doğru,anlaşılır ve istikrarlı içerik yazmaktır.İçerikler aşağıdaki özelliklere sahip olması halinde çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

İçerik yazarken nelere dikkat etmeliyim?

 • Çok kısa yada kafa karıştıracak kadar uzun olmamalı.Eğer içerik organizasyonunu doğru yönetebileceğinize inanıyorsanız uzun yazmanız herhangi bir sorun teşkil etmez.
 • Alakalı olmalı. (bloğunuzda alakasız içeriklere yer vermeyin.(örn:teknoloji bloğunuzda fazladan yazı olsun diye “ayak kokusu nasıl giderilir”gibi yazılar yazmayın
 • Genel seo (Arama motoru optimizasyonu) kurallarına uygun olmalıdır
 • Olabildiğince görsel kullanılmalıdır.
 • En önemlisi okunabilir ve paylaşılabilir içeriklerin olması gerekir.

5-Pazarlama

Nasıl daha fazla kişiye sesimi duyurabilirim?

Güzel içerikleriniz,gerçekten okunulası yazılarınız olabilir ancak güzel yazılar yazmak kadar bu yazıları pazarlamak da önemlidir.Biliriz ki para kazanmak için yapılan içerik sitelerinde önemli olan şey yazınızın ne kadar kişiye ulaştığıdır.Bunun için kullabileceğiniz platformlar veya yollar mevcut..

Sosyal Medya

Artık vazeçilmez haline gelen sosyal medya aracılığı ile yazdığınız yazılara okuyucu bulabilir,daha fazla insana ulaşabilirsiniz.Facebook,twitter,instagram ve pinterest gibi mecralarda bloğunuzun sayfalarını açabilir burdan daha fazla potansiyel kitleye hitap edebilirsiniz.Sosyal medya en ucuz ve etkili mecralardan biridir,iyi bir sosyal medya yönetimi size çok fazla değer katar.

Çeşitli platformlar

Blog yazanların içerik sağlayarak yazılarını daha fazla kişiye duyurduğu platformlar mevcut bunlardan en önemlilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Onedio

Aylık binlerce insanın ziyaret ettiği bir sosyal platform olan onedioya içerik sağlayarak yazılarınızın onlarca insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Bunun için yapmanız gereken sadece üye olmak ve yazılarınızı paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmak.

Yazarkafe / Bumerang

Hürriyet tarafından oluşturulan bir platform olan bumerang size oldukça fazla bir ziyaretçi kitlesi sunuyor.Ancak burda içerik paylaşmak için sitenizin belli kriterlere sahip olması gerekiyor.Bu kriterlere sahip olduktan sonra yazılarınıza 100 ila 10bin arası bir hit gelebilir.Tabiki 10bin hit gelmesi herkesin yapabileceği birşey değildir ancak,imkansız değildir..

(Bunlara benzer kayda değer siteler keşfettiğimizde yazımıza eklemeler yapacağız.)

Ücretli Pazarlama / Reklam

Yukarıda bahsettiğimiz mecralar tamamen ücretsizdir,ancak burada belirteceğimiz mecralar ise ücreti ile kendinize ziyaretçi sağlayacağınız yerlerdir.

Google Adwords

Google reklamları adwords adı ile anılır ve  en mantıklı ve etkili çalışan reklam platformudur.Burada ilgili anahtar kelimelerini ile ilgili tıklama başına maliyet ödeyerek sitelerinize ziyaretçi çekebilirsiniz.Girişimleriniz için daha etkili adwords kullanabilmeniz için yakında bir yazı kaleme alacağız.Sitemizi takip ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Facebook Reklamları

Facebook milyonlarca üyesi ile her sektörden hatta her türden ve mizaçtan insanı içinde barındırıyor.Facebook reklamları ile ilgi alanlarına göre hedeflemeler yapabilir ve daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

5-Kazanç

Tüm adımları uygulamanıza rağmen hala bu yapıdan nasıl para kazanacağınız konusunda kafanızda soru işaretleri var ise,kafanızdaki soruları netleştirecek cevaplar vermeye çalışacağız.

Google Adsense

 Google,reklamverenler için oluşturduğu adwords platformunun yanı sıra o reklamları yayınlayacak yayıncılar içinde para kazanabilecekleri Adsense platformunu kullanıcılarının hizmetine sunuyor.Bu sistemin temel prensibini bir örnekle anlatmak gerekirse,teknoloji üzerine yayın yapan bir siteniz var,diğer bir tarafta da teknoloji bloğunu daha fazla kişiye ulaştırmak isteyen b kişisinin reklamları sizin siteniz teknoloji ile alakalı olduğu için sizin sitenizde yayınlanacak ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekmesi halinde reklama tıklar ve siz burdan belli bir miktar para kazanırsınız.Bu sizin için ufak meblağ gibi gözükse de yüzlerce hatta binlerce kişinin reklamlarınıza tıklaması halinde yapacağınız ciro oldukça yüksek olacaktır.

Ücretli Reklamlar

Siteniz belli bir standarta ve kalite ve içeriğe sahip olduğunda bazı firmalar size sponsor olmak isteyecektir.Genelde aylık ve senelik anlaşmalar şeklinde yürüyen bu sistem sizi işinize daha fazla motive edecektir.

Advertioral içerik

Eğer gerçekten güzel bir siteniz var ise,çeşitli blog,firmalar sitenizde reklam içerikli yazılar yazmak isteyecektir ve dolayısı ile bu size gelir getiren bir kalem haline dönüşecektir.

Affilate  / Satış Ortaklığı

Bir ürünün yada hizmetin satışına aracı olarak belli komisyon elde edebilirsiniz.Bununla alakalı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Blog yazarak gerçekten para kazanmak mümkün mü?

Evet münkün,bununla alaklı özellikle yurdışında binlerce dolar kazanan içerik siteleri mevcut ancak bu rakamlara ulaşmak yılların birikim emeği ve özverisinin sonucudur.Türkiye’ye gelecek olursak işini iyi yapan içerik siteleri gerçek manada para kazanabiliyorlar.Aşağıdaki dünyanın en çok kazanan bloglarını paylaşacağız.Size bunu vaad etmiyoruz ancak,böyle birşeyin varlığı belki fikrinizi biraz olsun olumlu etkileyecektir.

Son olarak

Bu uzun yazımızda sizler ile internetten para kazanma tekniklerinden olan blog yazarak para kazanma konusu hakkında teferruatlı bir açıklama yapmaya çalıştık.Daha fazla iş fikirleri ve ipuçları için bloğumuzu takip edin.

Eğer sormak istediğiniz sorular olursa çekinmeden yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz.
Yorumlar

 1. Yazılarınızın yol gösterici ve okunaklı olması bizler için de büyük avantaj. Özellikle bayanlara yönelik iş fikirlerini de içeriğe dahil etmeniz takdir edilesi. Teşekkür ederiz.

  1. Merve hanım güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.Yakında geniş kapsamlı “Bayanlara iş fikirleri” yazı dizimiz başlayacak,kaçırmamanızı tavsiye ederiz 🙂

 2. Faydalı bir kaynak olmuş, her ne kadar çoğunu bilsem de göz gezdirmek iyi oluyor zaman zaman… Aslında kilit konu belli sebat edip emek vermek… İnternet üzerinde sadece ticari kaygı güderek bu işe soyunup sonradan bırakıp giden o kadar çok blog vs. girişim varki!

 3. internetten para kazanmak gerçekten görüldüğü gibi zor bir iş değil fakat kolayda değil elbette ama aklınıza ne iş geliyorsa illaki dükkan kirası işçi masrafı araç masrafı mazot masrafı vs vs ama internette harcadığınız kuruş tabi dikkatli harcanırsa çok daha verimli olur diye düşünüyorum

  1. en iyi para kazanma ortamı ModaSky sitesi fotoğraf veya video paylaşarak reklam geliri elde ederek para kazandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir