beylikdüzü escort

Bayilik(Franchising) Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Girişimcilik ekosisteminde yer alarak,çeşitli iş fikirleri gerçekleştirmek isteyen insanların en fazla tercih ettiği türde bayilik veya franchising alarak yeni yatırımlar gerçekleştirmek.Franchising almak dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popüler olmaya başladı.Yaygın olmasına rağmen insanların çeşitli bilgilerden haberi olmamasından ötürü yaşadığı pişmanlıklar da aynı doğrultuda artıyor.

Bununla alakalı olarak bu yazımızda sizlere bayilik (Franchising) alırken dikkat etmeniz gereken hususları anlatmaya çalışacağız.Bununla alakalı olarak aşağıdaki linkleri olan yazıları da incelemeniz faydalı olacaktır.


İlgili Yazılar

  • Bayilik ve Francising arasındaki farklar nelerdir?

 


Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu bayilik veya franchising alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu bu işi yapmak isteyip istemediğinizdir.Franchising alma konusunda tam kararlı olmadan bu sektöre girmenizi tavsiye etmiyoruz. Bunun nedeni ise,yapılan yahut yapılması beklenen işe girerken sermaye verip daha sonra tüm sorumluluk üstümden kalktı hissiyatıdır. Aslında sermayeyi vermeniz bir görev bitişinin değil,yoğun bir çabanın başlayacağının göstergesidir.

Eğer siz de “Sermayeyi verdim.Gelsin paralar ! ” diye düşünenlerdenseniz yazının devamını okumanıza gerek yok çünkü sizin için bu işin sonu yüksek ihtimalle hüsran bitecektir..

Gelelim asıl konumuza,eğer bu konuda gerçekte kararlı ve sabit iseniz,bizde size bu tür işlere girerken dikkat etmeniz gereken noklarıı anlatalım.

Firma Yeterliliği

Franchise veren firmanın işinizin operasyonel ve lojistik olarak yapabilecek yeterlilikte olup olmadığını iyi değerlendirin yani,franchise aldığınız firmanın siz  müşterilerinize satış yaparken gerekli altyapı ve operasyonel desteği sağlayabilecek büyüklükte olduğuna dikkat edin..Eğer bunu sağlayamayacak bir firmadan franchising alırsanız;süreçlerde ve hizmetinizde aksama olabilir ve bu sizin için prestij kaybına neden olabilir.

Ürün / Hizmet / Lojistik

Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey ise;eğer tedarikli şekilde çalışıyorsanız firmanın size bu mal ve hizmetleri ulaştırırken kullandığı teknolojik altyapıya ve sürecin kesintisiz olarak ilerleyebileceğine kanaat getirin.Aksi takdirde; mal ve hizmetleriniz elinize ulaşamayacağından sizin de müşterilerinizle buluşturmanız olanaksız olacaktır.

Yetkiler ve Yetki Karmaşası

Bu konuda yetkilerinizin hak ve sorumluluklarınızın sözleşmenizde açıkça belirtilmesine dikkat edin.Sermayeyi verip franchise’i açtıktan sonra bazı şeylere yetkinizin olmadığını görerek şaşırmayın ve bunun işinizi ve sizi kötü etkilemesine izin vermeyin.

Finansal Yeterlilik

Franchise alacağınız şirketin finansal geçmişini ve yeterliliğini incelemeden sözleşmeye imza atmayın.Özellikle daha yeni tanınmakta olan bir firma ise başınıza çeşitli şeylerin gelebilmesi ihtimal dahilinde..

Bayilik Sözleşmesi

Bayilik sözleşmesi imzalamadan önce detaylı bir şekilde okuyun ve eğer yazmıyorsa yetki,hak ve sorumlulukları eklettirin.Bu çeşitli bir ticari işlem olduğundan bayilik veren firmaya muhtaç olmadığınızı ve bile bile boynunuza ip geçirmenizin gereği olmadığını bilmeniz en önemli maddeler arasında..

Açık çek veya benzeri senetler altına girmeyiniz.Bununla alakalı olarak bilmeniz gereken en önemli şey ise iki tarafında sorumluluk ve yetki tanımlarının iyi şekilde tanımlanmasının gerekliğidir..

İki tarafında sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde doğacak olan cezai maddeleri iyi okuyun ve anlayın ve bu cezai maddelerin ortaya çıkması durumunda bu çözümsüzlüğün hangi mahkemelerin çözeceğini belirtin..

Son olarak özetlemek gerekirse,franchise almak sizin bir firmaya koşulsuz şartsız bağlanmanız anlamına gelmez. Franchise almak bir ticari faaliyettir ve bu faaliyeti gerçekleştirirken de ticaretin önemli kuralı olan ” çift taraflı mutlak fayda” prensibi göz önünde olmalıdır.

Bununla alakalı sorularınızı konu altından sorabilir. Ve yetkili ağızlardan sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Sorularınızı bize iletmek için bilgi@isekonomi.com üzerinden e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

 

 
Yorumlar

  1. İnsanları bu konuda bilgilendirdiğiniz için size bir teşekkürü borç bilirim bu aydın bilgilerinize çok olumlu bir şekilde bilgilendirildiğimi beyan eder saygılar sunarım hayatınızda başarılar dilerim

  2. Bayilik yani french almak uzereyim isim hakki ucretini odeyecegim fakan aylik ciro priminden %3 kar isteniyor ayrica %1 reklam organizasyonlari icin ..alacagim bayiligin su an yaklasik 15 bayisi var benim bilgim isim hakki ucretini odeyince neden aylik ciro primi isteniyor?sosyal medya gazete dergi tv gibi yerlerde reklam yapacaksa haklilar ama bayilik alacagim yer su an bunlari yapamaz ne yapmaliyim?

  3. Portekizin lisbon sehrinde 25 yildir ticaret yapmaktayim.Lisbon a bayilik vermeyi dusunurmusunuz?
    Bu ikinci yazismam henuz cevap vermediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir