Youtube Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Müdür? [1.Hafta]

Youtube

Herkese merhaba,

İşekonomi.com kurulalı 4 ayı geçti ve artık içerik planlamalarımızın son aşamasına gelerek icraat aşamasına geçmeye karar verdik.Yola çıkarken ki prensiplerimizden taviz vermeden insanların kafalarını boş fikir kırıntıları ve işe yaramayan teknikler ile karıştırmadan gerçek manada para kazanma potansiyeli olan iş fikirlerini ve tekniklerini sizinle paylaşıyoruz. Bunları paylaşırken sizlere sadece başlıklarını verip daha sonra kendi kendinize bırakmaktansa anlatacağımız konu hakkında tüm detayları anlatmaya ve kafanıza takılan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bu kadar gereksiz açıklamadan sonra bu sizlere bu yazıyı paylaşmamızın sebebi İnternetten para kazanamak isteyen ve web girişimcisi olmak isteyen arkadaşlara özel ” Youtube Para Kazanma” serisine başlıyoruz.

Bu yazı dizisini takip etmeniz halinde youtube para kazanma konusunda teorik ve pratik konuda sıfırdan para kazanana kadar giden yolda yeterli bilgiye sahip olacaksınız.

Youtube para kazanma yazı dizisi başlıyor.

İlk hafta olması dolayısı ile,-ve bundan sonraki bir kaç hafta boyunca- teorik bilgilere değinmeye gayret edeceğiz.Bu bilgileri okumanız halinde kafanıza takılan ve soracak kaynak bulamadığınız bir çok konuya cevap bulacaksınız.

Bu yazımızda sizlere “Youtube para kazanma mümkün müdür” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

[mks_separator style=”double” height=”3″]

Youtube para kazanmak mümkün müdür?

Bu konuya en kısa cevabı vermek gerekirse,bunun en kısa cevabı -Tabiki evet olur ancak önemli olan bunun nereden başlayacağını ve nasıl olacağını iyi anlamaktır. Youtube Google tarafından 2006 yılında satın alınmasıyla beraber,Youtube de Google’ın çalışma sistemiyle  birlikte çalışmaya başlamış ve bir süre sonra video reklamları hayata geçirerek videolara reklam vermeyi ve içerik sağlayıcılar için para kazanmayı mümkün hale getirmiştir.

Bu yeniliklerin ardından birçok yerli ve yabancı Youtuber*  ortaya çıkmıştır. Bu konuda öncelikle ülkemizde pek yaygın olmasa da,şuan ülkemizde de dünya standartlarında video içerik üreten kanallar ortaya çıkmıştır.

Önceleri video içerik çok fazla ekonomik yönden fayda sağlamasa da yeni  dijital pazarlama yollarının keşfolunmasından sonra ve insanların bu yönde eğilim göstermesinden sonra video içerik sağlayanlar maddi konuda tatmin eşiğine gelmiş bulunmakta..

Youtube ne kadar para kazandırır?

Nasıl ki fiziksel iş fikirlerinde ne kadar para kazanmanız işinizi iyi yapmanız, gibi bir çok kritere bağlıysa,youtube para kazanmaktaki azlık yahut çoklukta işinizi iyi yapmanız ile doğru orantılıdır.

PSY Gangnam Style adlı videodan 18 M $ civarı gelir elde etmiştir.

 

Tek video üzerinden örnek vermek gerekirse PSY adlı uzak doğulu bir şarkıcının bir dönemi kasıp kavuran Gangnam Style adlı şarkısı şuan itibari ile 2 milyar 300 milyon kişi tarafından izlenmiş ve PSY sadece bu video için youtubeden 1 milyar izleme için 9 milyon $ para kazanmıştır. Videonun şuan 2 milyarı geçtiğini düşünürsek,geliri en az 2’ye katladığı kanısına varabiliriz.

Youtube en çok kazanan kanal sahibi

Eğer bir kanal üzerinden örnek vermek gerekirse PewdiePie isimli oyun videoları paylaşan kanal sahibi yıllık olarak youtubeden ortalama 15 milyon dolar civarı gelir elde etmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz iki örnek daha yeni başlamamız hasebiyle bizim için ütopyadır.Ancak çizgiyi ve sınırları belirtelim ki, herkes için belli rakamlar aklınızda belirsin.Türkiye’ de de bu kadar olmasa da oldukça iyi gelen örnekler mevcuttur. Ancak Türkiye şartlarında gelir rakamlarını açıklamadıkları için burada bir rakam veremiyoruz. Ancak rahatça şunu söyleyebiliriz ki,bunlar kadar popüler olmamasına rağmen yıllık 5 ve 6 haneli rakamlar ile gelir elde eden kanallar vardır.

İşinizi iyi yapmanız halinde ve gerekli kitleye ulaşmanız halinde  sonra aylık iyi gelirler elde edeceksiniz. Bu konuda yapmanız gereken şey yeterli çalışma ve istikrardır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

* Youtuber = Youtube üzerinden video yayınlayan ve bunu iş haline getirmiş kimse