Website Yaparak Para Kazan

Herkese merhaba;

Öncelikle yazılarımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederiz.Bu yazımızda sizlere daha önceden başlatmış olduğumuz internetten para kazanma isimli yazı serimize eklemeler yaparak devam edeceğiz. Bu bahsedeceğimiz şey bir iş fikiri yahut  kolay yoldan para kazanma tekniklerinden değildir.

İnternetten para kazanma yollarından biri olan “Satış ortaklığı ile para kazanmak“isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

affilate

[mks_separator style=”dotted” height=”2″]

Başlarken

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz gibi bu bir teknik değil veya oturduğunuz yerden çaba göstermeden yapacağınız bir iş değildir.Bu  bir süreç olup kendinizi geliştirmenize bağlı olarak kazanacağınız para da artacaktır.Bu yazımızda size website yaparak para kazanma işine nereden başlayıp hangi adımları izleyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Nereden Başlamalıyım?

Bu bir süreçtir.Bilginiz ve pazarlama kabiliyetiniz ne kadar fazla ise o kadar para kazanmanız muhtemeldir.Ancak burda bilmeniz gereken temel şeyler ve uzman olmanız için kendinize katmanız gereken meziyetler var.Bu konuda bilmeniz öğrenmeniz gereken şeyleri aşağıda liste halinde belirttik,linklerin üzerine tıklayarak ilgili başlığa gidebileceğiniz gibi,sayfayı aşağı kaydırarak da ilerleyebilirsiniz.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

Ön Bilgi

Bu kısım işin teorik kısmıdır.Bu kısımda websitelerdeki genel işleyiş ve yapı ile alakalı arama motorlarını kullarak araştırma yapın.Buna istinaden kafanızda bir şablon oluşacaktır.Örneğin”,bir sitenin 3 ana kısımdan oluştuğu bunların header(baş)body(orta) ve footer(son kısım) ” bu ve benzeri bilgiler sadece bilmeniz gerekli olan en basit bilgilerden biridir,araştırmanız sonucunda biraz fikir sahibi olup bunların aslında göründüğü kadar zor olmadığınızı anlayacaksınız 🙂
[mks_separator style=”solid” height=”2″]
Web Terimleri

Bu da yukarıda vermiş olduğumuz bilgi gibi teorik bir bilgidir ancak bu iki adımı atlayarak diğer adımlara geçmeniz sizin için temel atmadan binaya kat çıkma cinsinden bir şey olacaktır.Web terimleri konusunda bilmeniz gereken şeyler ise gerekli webmaster forumlarında yahut webmaster içeriği yapan bloglarda oldukça fazla şekilde bulunacaktır.Buna örnek vermek gerekirse widgetler(sutun,kolon) sitelerin genelde sağ veya sol kısımlarında bulunan içinde çeşitli link,resim,kategoriler ihtiva eden bileşenlerdir.3 adımda bunları daha kolay anlayabilmeniz için uygulamanız gereken adımları göreceksiniz.
[mks_separator style=”solid” height=”2″]
Hazır Websiteler

Bu işin kısmen pratik tarafı ve Website nasıl tasarlanır yahut webmaster nasıl olunur? gibi soruların cevaplarının sizin için daha da kolaylaşacağı alan burasıdır.Yukarıdaki teorik gelişimi tamamladıktan sonra,-ki yıllar sonra dahi bilmediğiniz şeyler çıkabilir-artık size hazır websayfası veren firmalardan websayfaları alarak fiziksel olarak kurcalama evresine geçmeniz gerekir.Aşağıda linkini belirteceğimiz siteler üzerinden bir üyelik alararak ve yönetim paneli üzerinden değişiklikler yaparak sitenin önyüzüne etki etmeye çalışın.Aklınıza takılan şeyler olursa konu altından yahut forumlarda veya google’dan araştırma yapmayı kendinize alışkanlık haline getiriniz.

Bu tür hazır websayfası veren siteler aşağıdaki gibidir.

  • WordPress/com
  • Blogger
  • Blogspot
  • Blog/com

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

CMS(İçerik Yönetim Sistemleri)

Bu kısım işinizin yavaş yavaş netleşmeye başladığı yerdir,burda yapmanız gereken şey ise yukarıdaki öğrendiğiniz teorik bilgi ve diğer şeyler ile hazır içerik sistemleri denilen genel kavramı kullanarak kendi sitenizi oluşturmaya başlayacaksınız. Hazır sistemler kod yazmadan daha kolay şekilde website kuracağınız  sistemlerdir.Bunların en büyük örneği WordPress isimli sistemdir.Şuan bizim sitemiz dahil milyonlarca sitenin altyapısı olarak kullanılır.

“WordPress Nasıl Kurulur” veya “WordPress Eğitimi” gibi anahtar kelimeleri kullanarak wordpress kurulumu ve kullanımı hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.Eğer bu konuya girecek olursak konudan çok uzaklaşmış ve uzatmış olacağız.O yüzden bu konuya girmeyerek devam ediyoruz.Google üzerinden araştırma yaptığınız da binlerce kaynak sizi bekliyor olacak.Bu sistemi öğrenmeniz kurcalayarak olacaktır.Gerekli temel bilgileri öğrenin ve kurcalamaya başlayın.Unutmayın sular bulanmadan,durulmaz..

Bu adımda resmin tamamını görmesenizde resim hakkında önemli bilgilere sahip olacaksınız.Bu adımı tamamlanız halinde işinize yarayacak kadar site yapabilecek hale geleceksiniz,bundan sonraki bilgiler orta seviye bilgilerdir ve bunlar sizi daha ileriye taşıyacak bilgilerdir.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]
Öğrenmeniz Gereken Yazılım Dilleri
Burda bahsedeceğimiz şeyler yazılım dili değildir.Ancak anlaşılması açısından bu ifadeyi kullanmayı uygun bulduk.Öğrenmeniz gereken başlıca şeyler HTML ve CSS dir. Bunlar yazılım dili değildir,HTML : sitenizin iskeletini oluşturmanıza yararken,CSS ise iskeletinizi biçimlendirme ve şekillendirmeye yarar.Örnek vermek gerekirse,HTML ile bir bina yapacağınızı ve bu binanın 4 penceresi olduğunu belirtirsiniz,CSS ise binanızın rengini ve pencelerinizin konumunu belirtmenize yarar sağlar.

Bu madde size pratik aşamada  söyleceğimiz son maddedir.Bu dediklerimizi uygulamanız ve öğrenmeniz halinde bir sonraki adımlarda ne öğrenmeniz gerektiğini kendiniz bilir hale geleceksiniz.Bu öğrenmeniz gereken son şey değil,aslında web geliştirici olmanın başlangıcıdır.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

Pazarlama
Aklınızda şöyle bir soru belirebilir,”Peki bunu nasıl pazarlayacağım” bu sorunu cevabı teferruatı ile ele alınması gereken bir sorudur.Bunu kısaca geçmek gerekir ise,başlangıç olarak iki pazarlama yöntemi gütmeniz sizin için daha iyi olacaktır.Bunlardan birisi geleneksel pazarlama ile fiziki olarak pazarlama yapmaktır.Diğeri ise dijital pazarlama tekniklerindendir ki bunun kuralları ve jargonu fiziki pazarlamadan çok daha değişiktir.Bunu ele almak için bir yazı yazacağımızı belirtiyor ve bu maddeyi burda sonlandırıyoruz.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

Son olarak..
Bu konu oldukça geniş çaplı bir konu ve aslında bir meslektir.Biz bu yazıda size “Website yaparak para kazanma” ve “Website nasıl yapılır” sorularının cevaplarının sadece başlangıcını verdik.Bu tutumu sergilememizin sebebi incelediğimiz diğer siteler ve kaynaklardaki “website yap para kazan” isimli yazılarda sadece “Website yaparsan para kazanırsın”gibi yavan içeriklerin bulunmasıdır.Amacımız sizinle bildiklerimizi aktararak paylaşımda bulunmak.

Bu bir meslektir.Temelleri yukarıda yazıldığı gibidir.”Kaç para kazanacağım”gibi konular aklınıza gelirse bunun net bir cevabının olmadığını bilmeniz gerekir.Aylık 50 TL de 50.000 TL de kazanmak elinizdedir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz yahut aklınıza takılan bir soru oldu ise sorularınızı sormaktan çekinmeyiniz.Tüm sorularınıza bilgimiz nispetinde cevap vermeye gayret edeceğiz.

İyi günler..

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sosyal Medya Üzerinden Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz.


Soru Sormak İçin BURAYA Tıklayın!
Yazar Bilal Türkmen 74 makale
isekonomi.com iş fikirleri,bayilik fırsatları kategorisi yazarı

Konuyla alakalı yorum yapılmamış,aklınıza takılan soru var ise,sormaktan çekinmeyin,memmuniyetle cevapladığımızı göreceksiniz.

Cevapla

Telaşlanmayın, E-Mail adresiniz yayınlanmayacak.


*