Üretim Yapmak İstiyorum.Ne Üretebilirim?| İş fikirleri 2016

Herkese merhaba,

Sitemize gösterdiğiniz ilgiden son derece memmunuz bizde bu ilgiye istinaden size yararlı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu yazımızda ise yine çok fazla ilgi gören ve cevabı diğer kaynaklarda açıkça belirtilmeyen bir soruya cevap vermeye çalışacağız. Tabiki kesinlikle “Şunu üretin 10.000’lerce lira kazanın” yada ” Bunu üretin milyoner olun” gibi mantıktan ve gerçekçilikten uzak şeyler söylemeyeceğiz. Bizim size Ne üretebilirimsorusuna vereceğimiz cevaplar sadece tavsye niteliği taşır. Zaten böyle olması da en doğru olanıdır ki bizim kimsenin hayatına doğrudan müdahale gibi bir hakkımız bulunmuyor. Biz sadece insanlara doğru bildiklerimizi anlatırız ve bunun sonucunda çıkardıkları dersler,kazanımlar,kazandıkları paralar da kendilerine kalır. Bu yüzden aşağıdaki yazıları sonuna kadar okumanızı ve yazının altında değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı istiyoruz.

Bu uzunca girizgâhtan sonra ne üretebilirim? sorusunun sorusunun cevabına.İş fikirlerinden önce bir takım tavsiyelerde bulunacağız. Lütfen bu tavsiyeleri sonuna kadar okuyunuz. Bunlar fikir vermesi açısından en sonunda söyleceğimiz iş fikirlerinden daha da önemlidir ve geçerlidir. Ayrıca üretim konsuna ilgili değilseniz aşağıdaki yazımızı da okuyabilirsiniz.


Çin’den ürün getirmek

 

Çinden Ürün Getirmek 

 

 


Tavsiyeler

  • Bildiğiniz işi yapın

üretim-yapmak

Sadece üretimde değil bütün iş kollarında ve iş fikirlerinde bildiğiniz işi yapmak veya yaptığınız işle bağlantılı bir iş yapma en garantili seçim olacaktır. Mesela, bir torna dükkanınız varsa oyuncak üretmek ve oyuncak pazarlamak size uygun olmayan bir iş kolu olacaktır. Onun yerine makine yedek parçaları üretmek ve bunların satışlarına kafa yormak enerjinizi boş yere harcamamanıza ve daha iyi bir gelir elde etmenize sebep olacaktır.. Buna istinaden size vermek istediğmiz tavsie ” Bilmediğiniz,sizinle alakası olmayan işlerden uzak durun.”


  • Değer katın
İnsanların hayatına değer katın

Gerek üretimde gerek diğer iş kollarında girişimcilerin yaptığı hatalardan biri de insanların hayatına dokunmak yahut değer katmak için değil daha seri ve daha endistirüyel üretim yapmaktır. Siz siz olun asla böyle birşey yapmayın gerek dünyada gerek Türkiye’de en büyük şirketlere baktığınızda bunların büyük olmasının tek sebebi kalite yahut ucuzluk değil bir köşesindede olsa insanların hayatına dokunmaları ve onlar için bir değer var etmeleridir.


  • Paranın Yeri
para araçtır,amaç değil
Her ne kadar ticari bir iş de yapıyor olsak (Para kazanmak için) parayı amaç edinen girişim ve girişimciler istedikleri prestij ve başarıyı ya yakalayamamış yahut çok geç kavuşmuştur. Bunun nedeni ise yukarıda anlatmaya çalıştığımız değer katma konusunda açıkça anlatılmıştır.Elbette para veya bir işyerinin kâr etmesi önemli ve mutlu edici birşeydir. Ancak asıl mutluluk bunlardan geçmez.

  • Üretirken,

Fikir üretmek

Hiç üretilmemiş bir şey üretmeniz bugünlerde zor,herkesin ürettiği şeylerden de ürettiğinizde piyasada tutunmanız daha zor olacaktır. Bu yüzden üretim düşündüğünüzde en önemli olan şey, diğer üreticilerden farklı olmak için ürettiğiniz fikirlerdir. Alelade herkesin üretmeye gücünün yettiği yahut sıradan olan şeyler başarı sürenizi uzatacaktır. Bununla alakalı olarak çok önce yazmış olduğumuz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Bu yazımızı okuyarak daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.


 

Ne üretebilirim?

Eğer yukarıdaki tavsiyelerimizi okuduysanız, biraz da olsa kafanızda ne üretebilirim sorusunun cevabına giden yollar açılmış demektir.Ancak tabiki de yeterli olacağı kanısında değiliz. Bundan sonra söyleyeceklerimiz tamamen size fikir vermek amacında olup,herhangi bir yönlendirme yahut “kesin kazanırsın” tarzında akıldan uzak tavsiyler değillerdir. Çünkü bir işin tutması yahut kazanması birçok kritere bağlı olup bu önceden tahmin edilecek nitelikte bir şey değildir.  Esnaflıkta müşterilerinize gösterdiğiniz güler yüzün dahi çok büyük önemi olduğunu bildiğimiz için bu konu hakkında kesin yargılara varamamamız konusunda bize hak verdiğinizi düşünüyoruz.

Gelelim üretim konusundaki tavsiyelerimize;

  • Alıcı kitle

Ürettiğiniz malın alıcı kitlesi olsun.

Üreteceğiniz ürünün hali hazırda alıcı kitlesi bulunması ve çeşitli satış kanallarının olması size özellikle ilk defa üretim yapacaksanız, oldukça faydalı olacaktır çünkü ufak çaplı düşündüğümüzde dahi bir ürün üretirken aynı zamanda bir sektör üretmek durumunda kalırsanız çok fazla enerji,iş gücü,para harcamak durumunda kalırsınız, bunun uzun vadede kârı daha büyük olur ancak kısa ve orta vadede çok fazla sıkıntı çekebilirsiniz. Bu yüzden eğer ilk kez üretim yapacaksanız alıcısı oturmuş bir pazara yönelmenizi tavsiye ederiz.


  • Lüks tüketim
lux uretim

lüks tüketimden ilk iş tecrübeniz ise, uzak durun

Türkiye ekonomik açıdan eskiden olduğundan çok daha zengin olan bir ülke dahi olsa vatandaşlarımız hala lüks tüketime el atacakken çok daha zor karar veriyor. Bu yüzden lüks tüketime yönelik üretim yapmanın pazarı diğer sektörlerden çok daha azdır. Ancak lüks üretim yapmanın iyi bir tarafıda çok fazla sevkiyat veya üretim yapmadan yüksek miktarda paralar kazanabilirsiniz. Ancak müşteri kitlenizi iyi seçmeli ve gerçekten onların isteklerine cevap vermelisiniz. Aksi taktirde lüks üretimin maliyeti size oldukta fazla olacaktır.


  • Kadınlar ve çocuklar
kadınlar çocuklar

Kadınlar ve çocuklar daha çok tüketir.

Yapılan araştırmalara göre kadınlar ve çocuklar daha az seçici olurlar ve onların ihtiyaçlarından da yola çıkarak kadın ve çocuklara yönelik üretim yapmak girişimcilerin her zaman dikkatini celbetmiştir. Bunun sebebi ise, özellikle kadınlarda 2 tip tüketim alışkanlığı bulunuyor,Bunlardan birincisi yeterli kalitede olan malın fiyatı konusunda endişe etmemek,ikincisi ise,yeterli ucuzlukta olan bir malın kalitesi konusunda düşünmemek. Bunlardan hangi alışkanlık tipine sahip olan bayan alıcı kitlesine yönelik üretim yapacağııza karar verip üretime başlayabilirsiniz.Ayrıca kadınların alışveriş konusunda bir güzel özellikleri daha mevcut, buda ürettiğiniz ürünler hakkında size çekinmeden geridönüşte bulunabilirler. Bu da ürününüz hakkında bilgi sahibi olmanızı ve açığınız var ise, kapatmanızı sağlar.


  • Hizmet Üretimi
hizmet uretmek

hizmet de bir nevi üretim biçimidir.

Üretim denince girişimcilerin aklında beliren yanlış fikirlerinden biri de sadece elle tutulur gözle görülür şeyler üretmektir. Oysa bir sektörde açığı kapatmak o sektörde müşterilerinize iyi derecede bir hizmet sunmakta bir üretimdir. Mesela günümüzde call center açmak konusunda bir açık olsa ve işini iyi yapacak bir call center’a ihtiyaç olsa sizde bu alanda ki eksiği görüp yönelseniz ve insanlara istihdam sağlasanız, bu da bir tür üretimdir Yahut başka bir örnek verecek olursak şuan içinde bulunduğunuz işekonomi adlı websitesi tarafımdan kurulmuş olup,herhangi elle tutulur gözle görülür bir ürünün üretimini yapmamaktadır. Ancak kullanıcılarımıza yardımcı olmak için birçok soru cevaplıyor ve fikir veriyoruz. Biz bu sektördeki açığın farkına vardık ve yöneldik. Oyunu kuralına göre oynadık ve herhangi içerik hırsızlığı,kolaya kaçma gibi yollar gütmedik ve kullanıcılarımızdan aldığımız yorum ve geridönüşlerin ışığında doğru yolda olduğumuzu farkediyoruz. Bu bize verilecek en güzel hediyedir. Sizde bunun gibi bir hizmet üretebilirsiniz ve bir süre sonra beklentilerinizi karşılayacağına emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak ;

Ne üretebilirim sorusuna cevap olabilecek nitelikte tavsiyeler vermeye çalıştık. Sizde bu konudaki tecrübelerinizi bizlerle paylaşırsanız mutluluk duyarız. Ayrıca daha fazla bilgi almak için girişimcilik kategorisine ait yazılarımıza gözatmanızı öneririz.

Girişimcilik kategorisindeki diğer yazılar

Üretim yapmak istiyorum ancak yeterli sermayem yok diyorsanız  sitemizde yer alan kosgeb desteklerine gözatabilirsiniz.

Kosgeb desteği nasıl alınır