Ticarete Atılmak İstiyorum Ne Yapabilirim? (Başarı Sırları)

ticarete-nerden-baslamali

Eğer arama motorunda bu yazıyı bulduysanız,ticarete atılmak istiyorum ne yapabilirim? Ticarete nasıl başlamak istiyorum. Ticaret ile para kazanmak istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Bu yüzden ,olabildiğince araştırıp aklınıza takılan sorunları çözmek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Bunun için sizlere yeni bir seri paylaşımaya başlıyoruz. Bu seride sizlere ticarete nasıl giriş yaparım? ticarette nasıl başarılı olabilirim sorularının cevabını vermek vermeye çalışacağız. Bunun için birçok yazı yazacağız ve analizlerimizi paylaşacağız. Bunun için yapılan çalışmalarımızı dikkate alırsanız ticarette başarıyı yakalamanıza vesile olabilir.

Ticarete başlamak

Ancak şunu da belirtmeliyim ki,bizim sizlere burada anlatacağımız analizler,yazılar ve ipuçları kendi çıkarımlarımız ve diğer kaynaklarda gördüğümüz başarılı olduğu belirtilen sırlardır. Kesinlikle ve kesinlikle bu taktiği yapın 40.000 lira kazanırsınız gibi birşey  söylemeyeceğiz. Size tavsiyemiz bu tür konuşan insanlardan ve bloglardan yahut toplumlardan uzak durun, çünkü genelde ya dolandırıcıdırlar yahut size bu iş fikrini satmak için çabalıyorlardır..

Bu yüzden bunlardan (biz böyle yapıyorsak bizden dahi) uzak durmanızı öneririz. gerekli malumatı verdikten sonra artık yazımızda değineceğimiz başlıklarımızı söyleyelim..

  • Ticaret nedir?
  • Neden ticarete atılmak istiyoruz?
  • Ticaret benim için mantıklı mı?
  • Ne tür işlerle başlamalıyım?
  • Sermayemi nasıl değerlendirmeliyim?

Yavaş yavaş konularımıza başlayalım..

Ticaret nedir?

ticaret-nedir

Ticaret basit ve sözlük tabiri ile,alıcı ve satıcının arasında yapılan ticari kaygı taşıyan(para kazanmak)işlemlerin bütününe denir. Ticari faaliyetlerde her zaman alıcı veya satıcının direk ilişkisi olmayabilir. Bu ilişkide araya ticari kaygı ile aracılar girebileceği gibi tamamen iki kişi veya kurum arasında da olabilir. Ancak bu konuda önemli olan nokta,bir işlemin ticaret anlamına gelebilmesi için arada kâr etme amacı olmalıdır. Eğer bir işlemde para kazanma,sermaye biriktirme veya kazanma gibi bir kaygı yok ise bu bir ticari faaliyet olmaz, Bu yüzdendir ki,ticari faaliyette olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız o işi yapmaktan gayenize iyi bakın.Eğer para kazanmak gibi bir amacınız yok ise, ticaret yapıyor sayılmazsınız.

Kural : Ekonomide bir şirketin ana birkaç amacından birisi para kazanmak ve sermaye olarak likid olmaktır. Eğer bu kurallardan birisi aksak olursa,ekonomi bilimine göre şirketiniz veya operasyonlarınız tam olarak başarılı sayılmaz..


Ticarete atılmak istiyorum : Neden?

ticarete-atılmak

Sizde görmüşssünüzdür ki herkesin ağzında bir ticarete atılmak istiyorum lafı vardır.Kimilerinin bu lafı sağlam temellere dayansa da birçoğu da  çevresinden aldıkları “çok para kazanıyoruz”,”Bu maldan sat,çok güzel para kazanırsın” laflarının etkisinde kalarak içlerinde ticaret yapmak isteği beliriyor. Ancak bunun yanlış ve fazlaca acele ile verilmiş bir karar olduğunu bir çırpıda söyleyebiliriz. Çünkü bu tip düşünen insanların birçoğu tacir karakterine değil memur karakterine sahip olan insanlardır. Bu yüzden ticaret yapmaları zordur. Dediğimizden yanlış bir şey anlaşılmasın,memur olmak yada olmamak insanı aşağı yada yukarı çeken birşey değildir. Memurluk bir zihniyet işidir. Eğer siz, sadece size verilen işi yapıyor ve mesai saatlerine riayet ederek çalışıyorsanız yahut böyle bir çalışma hayatı istiyorsanız ticaret yapmanız daha zor olacaktır.

Öncelikle ticareti neden yapmak istediğinize karar vermenizi öneririz,gerçekten aklınız ve mantığınız böyle bir şey istiyorsa buna birşey diyemeyiz ancak sırf millet size çok para var gibi kelimeler ettiyse ve siz sırf para kazanmak uğruna hayatınıza,karakterinize ve  ve zihniyetinize aykırı hareket etmeyiniz. Ticaret yapma amacınıza çok iyi karar verin. Daha sonra pişman olmayın.


Ticarete başlamak benim için mantıklı mı?

ticarete-baslamak

İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer tam olarak burası,yukarıda nedenlerine bir parça değindik burayı okumadan önce lütfen bir önceki başlığı dikkatli şekilde okuyunuz çünkü ticaretten para kazanmak çok detaylı bir konudur ancak en çok önem verilmesi gereken yeri ise tam olarak burasıdır. Çünkü eğer karakterinize,hayatınıza ters bir şekilde şekilde ticarete başlarsanız işi kotarmanız çok daha zor olacaktır.

Örnek : Osmanlı zamanında enderuna seçilecek talebeler ilmi-hal ve ilmi-sima ehili bir jürinin karşısına çıkartılır ve burada karakterine göre iş ve görev dağılımı yapılırmış,buna göre ilmi yoğunlukta olanlar fikir adamı olmak üzere yetiştirilir,merhamet ve vicdanda ileri gitmiş olanlar başka bir görev ile görevlendirilirdi. Buna istinaden ticarete kabiliyeti olduklarına inandıkları çocuklar ticari teşkilatlarda görev alınmak üzere görevlendirilirdi..

Bu yukarıda anlattığımız olaya inanıp inanmamak tamamen kendi insiyatifinizde olup,anlatılan rivayete göre ticaretin de bir karakter ve nasip işi olduğunu da unutmalayalım.

Garantici iseniz,ticaret yapmayın!

Eğer hayata bakış açınızda garanticilik üzerine ise, azıcık aşım ağrısız başım presibini benimsediyseniz ticaret sizin için uygun bir kulvar olmayabilir.

Boş vakit arıyorsanız,ticaret yapmayın!

Ticaret sizin isteğinize göre ilerlemeyebilir,kendinize boş vakit ayırmak istiyorsanız ticari bir kariyer hedeflemeniz bu amacınız ile çatışmaktadır.

Cesaret edemiyorsanız,ticaret yapmayın!

Ticaret kesinlikle cesaret ile doğrudan ilgilidir. Eğer karakter olarak riski sevmiyor yahut cesaret konusunda kendinizi biraz eksik görüyorsanız ticaret yapmanızı önermiyoruz.

Rızkın 10’da 9’u ticaret ve cesarettedir. H.Ş

Arayışınız huzur ve rahatlık ise,ticaret yapmayın!

Çünkü ticaretin ne getireceği belli olmuyor,kimi zaman rahat ve sakin olsada kimi işler iyi gitmiyor ve yüksek veya düşük sermayeler batmak durumunda olabiliyor. Eğer bundan sonraki hayatınızda beklentiniz huzur ve kafa rahatlığı ise,size ticaret yapmanızı önermiyoruz.


Ne tür işlerle başlamalıyım?

nereden-baslamaliyim

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı tamamen size kalmış,ancak bizimde size bir takım tavsiyelerimiz olacak.. Eğer öğrenciyim ancak iş yapmak istiyorum diyorsanız size vereceğimiz cevap,kenarda 300.000 liram var onunla ne iş yapabilirim diyen kişiye vereceğimiz cevapla aynı olmayacaktır. Çünkü eğer ilk defa ticaret yapacaksanız yakın çevrenizden ve ufak işlerden başlayabilirsiniz. Bu sizin işi öğrenmeniz ve ticareti öğrenmeniz açısından önemli ve daha iyi olacaktır.Ancak kenarda yıllardır biriktirdiğiniz para var ise daha önce ticaret yaptıysanız size vereceğimiz şey bir iş fikri olmaktan çok daha dikkatli ve fevri olmayan tavırlar sergilemeniz yönünde olacaktır. Çünkü eğer fevri tavırlar sergilerseniz,paranızı çarçur etme olanağınız daha fazladır. Bu da biz dahil kimsenin istemeyeceği bir durum olacaktır..

Hoşunuza gidebilir : Ne iş yapabilirim?


Sermayeyi nasıl değerlendirmeliyim?

sermaye

Aslında bu bölümün sorusunun cevabı da tam olarak size göre değişmek ile birlikte yine birkaç tavsiye verebiliriz. Bu tavsiyelere uyup uymamakta serbest olmak ile beraber uymanın size fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki,paranızın tamamını işe harcamayın.Eğer sermayenizi son haddine kadar harcarsanız batmanız durumunda elinizde hiç birşey kalmayacaktır.. Bunun için sermayenin bir kısmını amortisman olarak ayırmanız bizce uygundur. Sermayeniz dar veya kısıtlı ise,fevri hareketler yapmayın. Büyük hayaller kurun ancak adımlarınızı küçük küçük atın. Çünkü birden bire bir iş üzerine bütün sermayeyi boca etmeniz çok kötü şekilde dönüşler yapabilir. Bu yüzden diyoruz ki,yatıracağınız meblağ ne kadar olursa olsun. Bir kısmını amortisman olarak ayırın.

Bu yazımızda sizlere ticarete nasıl başlayabileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazla içerik için yeni açılan ticaret kategorimizi takip etmeyi unutmayınız ve sağ kolonda gözüken e-posta aboneliğine üye olursanız,günlük yazılara çok kolay ve zahmetsiz şekilde ulaşabilirsiniz.