Su Bayiliği Almak -Sucu Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazanır?|2016

su-bayisi-acmak

Arkadaşlar herkese merhaba, çok çok uzun olacak bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazıda vermek istediğimiz bilgiler diğer iş fikirleri yazılarımızdan bir nebze daha farklı olacak.. Aslında yazının uzun olmasının temel nedeni de bu, kısaca bahsetmek gerekirse bu yazımızda su bayiliği açmak konusunda siz değerli takipçilerimizi sıfır noktasından 100 noktasına kadar başınıza gelebilecek şeyleri,bu işin maddi ve bürokrasi kısmını sizlerle paylaşacağız. Yazımız çok uzun olacağından bu yazımızda sizlere ilk defa sayfa içi navigasyon yöntemini göstereceğiz yani altta paylaşacağımız linklere tıklayarak hızlı bir şekilde sayfanın o başlığa ait kısmına gidebilirsiniz. Bu da size hem zaman tasarrufu hemde daha anlaşılır bir yazı sunacak.

Adım Adım Su Bayiliği Açmak

 

Evet arkadaşlar, yukarıda belirttiğimiz başlıklarda su bayiliği almak konusunu incelemeye gayret edeceğiz.. Bu konuda sorularınızı lütfen bize iletmekten çekinmeyiniz.

Neden bir su bayiliği açmalıyım?

Su bayiliği açmak aslında az maliyetini ve iyi derecede sayılabilecek gelirini gören herkesin hayali.. Tabiki her iş kişiye ve nasibe bağlı şekilde şekillenir. Ancak su bayiliği açmak gerçekten düşük sermaye ve yüksek geliri ile dikkat çekiyor. Eğer köşede düşük sayılacak sermayeniz var ise ve bununla yapabileceklerinizin sınırlı olduğunun farkındaysanız su bayiliği açmak tam da size göre olabilir. Ancak tabiki hemen karar vermeyin. Yazının devamını okuyun ve diğer konular hakkında bilgi sahibi olun..

Neden bir su bayiliği açmamalıyım?

Bu konuda aslında dikkat etmeniz gereken bir konu var, eğer kaliteli bir hizmet sunmayacaksanız ve dükkanın başında siz değil de eleman duracaksa su bayisi açmanıza gerek yok, çünkü dükkana koyacağınız bir eleman kâr oranınızı yeterince düşürecektir. Maksimum şekilde kâr etmek istiyorsanız kendi işinizin başında durun yada duramayacak durumda iseniz, başka iş fikirlerine gözatmanızı öneririz.

Su bayisi açmak için devletten destek alınabilir mi?
Aslında bu konuda size üzücü bir haberimiz var çünkü,kosgeb desteklerinde desteklenen girişimler yaklaşık 100 farklı sektör ve dalda olmasına rağmen su bayiliği açmak veya su satışı  konusunda özel bir desteği bulunmuyor. Ancak kosgeb veritabanına kayıt olduğunuzda ve girişim desteği için başvurduğunuzda yiyecek içeçek perakende satışı kategorisinden destek almanız mümkün. Bu da iş planınınıza ve kendinizi jüriye ne kadar iyi anlattığınıza göre değişir.Yani size destek verip vermemeleri tamamen kendi insiyatiflerine kalmış bir durumdur. Kosgeb kredisi nasıl alınır? konusunda merak ettikleriniz var ise,aşağıdaki ilgili yazı linkine tıklayarak kosgeb ile ilgili merak ettiğiniz konuların cevaplarını alabilir. Merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz..

 

 

Su bayisi açmak için şirket kurmam gerekir mi?
Tabiki,her ticari faaliyette eğer fatura yahut fiş kesmeniz gerekiyor ise, şirket de kurmanız gerekir. 3 farklı şirket türünden bu işe ilk başta en uygun olan şirket türü şahıs şirketi kurmaktır. Şahıs şirketi kurarak daha az maliyetle işiniz görebilirsiniz. Peki şahıs şirketi nasıl kurarım diyenler için ise,aşağıdaki yazıyı hazırladık. İlgili yazının yanındaki bağlantıya tıklayarak şirket kurmak ile ilgili tüm verileri ve rakamları elde edebilirsiniz..

 

 

 

Hangi su bayiliğini almalıyım?
Bu konuda dikkat etmeniz gereken unsur tamamen kime ( hangi müşteri kitlesine) hitap ettiğinizdir. Eğer gelir olarak alt gelir grubunda yer alan insanların bulunduğu bir yerde dükkanınız var ise,daha uygun fiyatlı su satabileceğiniz firmaları tercih edin, eğer bir nebze zengin olarak nitelendirilen bir semtte veya iş merkezlerinin,dükkanların bulunduğu bir yerde ticaret yapacaksanız biraz daha kaliteli bir su firması ile çalışın. Hangisi arasında tercih yapacağımı bilmiyorum diyenlere ise sevinecekleri bir haber var, iki farklı markayı da aynı dükkanın içine koyabilir ve aynı anda satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 

Su bayisi açma maliyeti nedir?
Bu başlığın altında tüm maliyet kalemlerini peyderpey yazmaya gayret edeceğiz. Okumaya devam ediniz.

 

  • Şirket Kuruluşu

Bu adım aslında tüm ticari faaliyetler de sabittir. Her ticari işletme bir şirket kurmak zorunda ve faaliyetlerini bu isim altından devam ettirmek zorundadır. Bir şahıs şirketi kuracağınızı düşünecek olursak cebinizden çıkacak olan ortalama ücret : 2.000 TL’ dir

  • Dükkan / Kira

Su satışı yapabilmeniz için 10-20 m2 bir dükkanınız olması yeterli buraya koyacağınız 30-50 damacana işinizi görecektir. Diğer damacanalarınız bir depoda olduğundan bu dükkan 300-500 TL arasında bir kiraya sahip bir dükkan size yetecektir. Depo için ödemeniz gerekecek ücret de 300 TL civarıdır.

  • Ofis Masrafları

2 sandale bir masa işinizi görecektir. Bunlar için yaklaşık cebinizden çıkmasını öngördüğümüz tutar 700-1000 TL‘dir. Siparişlerin düşmesi için gereken bir bilgisayar ve bir telefon için ise toplam cebinizden 1.200 TL para çıkabilir.

  • Araç 

Su dağıtabilecek yeterlilikte bir araç almanız gerekiyor. Bunun için 10.000 TL‘yi gözden çıkarmalısınız.. Motor ile de bu işi çözebilirsiniz. Ancak toplu siparişlerden para kazanmak istiyorsanız bir aracınızın olması şart..

  • Ön Sipariş

Damacana su bayileri sizlerden bayilik alabilmeniz için iş başında toplu bir sipariş vermenizi isteyecektir. Bu da yaklaşık 200 damacana civarındadır. Bununda tutacağı ücret aşağı yukarı 600 TLdir

  • Promosyon / Tanıtım

Cam giydirme,broşür,hediye su gibi tanıtıma dönüp adımlar atmanız için de ufak bir meblağı gözden çıkarmanız gerekmekte.. Ancak bunlar göze gelmeyen giderler olduğu için buraya ortalama bir ücret yazmıyoruz..

Toplam maliyete gelecek olursak yaklaşık cebinizden : 15.500 TL – 16.000 TL civarında bir sermaye çıkışı olur. ( En üst sınırdan hesapladık)

Ne kadar kazanırım?
İş fikirleri

Her yazımızda belirttiğimiz gibi ne kadar kazanacağınız tamamen tahmin edilebilir birşey değil ancak ortalama rakam ve verilere dayanarak sizlere bir hesap yapacağız. Bununla ilgili aşağıdaki verileri takip edebilirsiniz.

Damacana adet alış fiyatı : 1.75TL-2 TL 

Damacana adet satış fiyatı: 6 TL -6.50 TL 

Günlük satılan damacana : 50 adet 

Aylık damacana satış : 1500 tane

Ciro : 1500 tane x 6.50 TL = 9.750 TL

Aylık masraf : Kiralar + Su alımı + Faturalar = 650 TL + 2625 TL + 300 TL = 3575 TL
Net kar : 9.750 TL-3.575 TL = 6.175 TL

 

Nasıl daha fazla satış yapabilirim?
Daha fazla satış yapmak tamamen sizin elinizde ve pazarlama stratejinize bağlı olarak değişir. Gerek broşür dağıtarak gerek indirim yaparak gerek ise, daha fazla promosyon su dağıtarak müşteri çekebilirsiniz. Ancak büyük ve kurumsal yerlerle anlaşabilirseniz,sizin için oldukça güzel olacaktır.. Çünkü kurumsal yerler haftalık sabit sipariş verirler.

 

Son olarak;
Bu yazımızda sizlere A’dan Z’ye su bayiliği açmak konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Sakın unutmayın ! bunlar kesin ve net rakamlar değillerdir. Bunlar bizim sizin için piyasadan topladığımız verileri ortalama bazda sizlere oluşturduğumuz tarifelerdir. Daha fazla satış yapmak konusunda becerilerinizi konuşturmanız halinde daha iyi paralar kazanabilirsiniz.. Bu konuyla ilgili söylenecek şeyler olursa, konuya ekleyeceğimizden emin olabilirsiniz.

 

Eğer aklınıza bir soru takıldıysa,yorum yapmanız halinde size arkadaşlarımız tarafından cevap verilecektir..