Şirket Nasıl Devredilir?

şirket nasıl devredilir
şirket devir işlemleri

Daha önce bilgi bankası kategorimizde “şahıs şirketi nasıl kurulur” ve “şahıs şirketi nasıl kapatılır” isimli çok popüler yazılar yazmıştık. Bu konudaki eksikliğe istinaden yine bu konuda biraz içerik üretmek istedik. Bu yazımızı okumanız halinde şirket nasıl devredilir sorusuna hukuksal cevaplar bulacaksınız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki devir işlemleri Türk Borçlar Kanunu madde 202’de düzenlenmiştir. Bu madde yalnızca ticari işletmelerin devrini değil tüm işletmelerin devrini genel olarak düzenlemektedir .

Devrin Kapsamı-

Ticari işletmeler çeşitli maddi ve maddi olmayan malvarlığı unsurlarına sahiptir. İşletmenin hem aktifleri hemde pasifleri devir kapsamına girmektedir. Bunlardan yalnızca birini konu alan bir devir sözleşmesi işletmenin devri anlamına gelmez.

İşletmenin devri kural olarak bütün unsurlarını kapsamakla birlikte bu her zaman şart değildir. Bazı unsurlar kapsam dışı bırakılabilir. Önemli olan devredilen unsurlarla bir işletmenin varlığından ve bunu işletebilme imkanın var olmasıdır. Bu bakımdan taraflar anlaşarak bazı unsurları devir kapsamı dışına bırakabileceklerdir. Kanunda “Bir işletmenin devri, aksi açıkça kabul edilmiş olmadıkça, unvanın da devri sonucunu doğurur” denmektedir. Ancak unvan işletmeden ayrı olarak devredilemez.

Devrin Şekil Ve Koşulları –

Ticari işletmelerin devrinde işletmeden alacaklı olanların rızası alınmaz. TTK md. 11, f. 3 gereğince, ticari işletme devrinin yazılı yapılması, ticaret siciline tescil ve ilan edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan devir işlemleri tasarruf işlemi yapılmasını gerektirmeden işletmenin devralana geçmesini sağlayacaktır.

Üçüncü kişilere de devrin hüküm ifade etmesi ve devralanın işletme borçlarından dolayı sorumluluğunun başlayabilmesi için devrin alacaklılara ihbar veya Türkiye Ticaret Sicili Gazetesiyle ilan edilmesi gerekir.(TBK md. 202, f.1). Ticari olmayan işletmeler (esnaf işletmeleri) Türkiye genelinde dağıtım yapan gazetelerden birinde yapılacak ilan gerekli görülmüştür.
Devirlerin yazılı şekilde yapılması ispat kolaylığı açısından yararlı olacaktır.

Devrin Sonuçları –

Ticari işletmesini devreden tacir, devirden dolayı ticareti bırakmış olduğundan tacir sıfatını kaybeder. Devirle birlikte ticari işletmenin unsurları devralana geçer. Bu unsurlar arasında devredene ait olmayan ancak onun zilyetliğinde bulunan taşınırların mülkiyeti, iyiniyetli olduğu takdirde devralana geçecektir.

Devralan kişi işletmeyi devraldığını üçüncü şahıslara ilan ettiği veya alacaklılara ihbar ettiği andan itibaren işletmenin daha önceki borçlarından sorumludur. Devralan bu işlemlerden sonra varlığını dahi bilmediği borçlardan da sorumlu olacaktır.

Devreden devrin ilan veya ihbarına kadar doğan borçlardan dolayı devralanla birlikte iki yıl süreyle müteselsilen(tüm borca) sorumludur. Bu süre vadeye bağlanmış borçlarda muacceliyet tarihinden; müeccel borçlarda ise devrin ilanı veya ihbar yoluyla bildiriminden itibaren işlemeye başlar.

Ticari işletmenizin devri hususunda sorunuz olursa,hukuk müşavirimiz tarafından cevaplanacaktır. Lütfen soru sormaya çekinmeyiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sosyal Medya Üzerinden Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz.


Soru Sormak İçin BURAYA Tıklayın!
Yazar Bilal Türkmen 74 makale
isekonomi.com iş fikirleri,bayilik fırsatları kategorisi yazarı

25 Yorum Şirket Nasıl Devredilir?

 1. Merhabalar birsey danışmak istiyorum benim collezione bayım var şahıs şirketi franchsing bunu devir etmek.istiyorum fakat banka da borçlarım var borçlara beraber devretme şansım varmı

  • Şahıs şirketinde, borçlar ve alacaklar tüzel kişilik olmadığı için şahsa aittir. Borçlarınızı öder firmanızın kapanışını yaparsınız. Firmanız üzerinde devretmek istediğiniz mallar var ise fatura keserek istediğiniz kişiye aktarabilirsiniz.

 2. Merhaba,
  öncelikli sorum şahıs firmasının fikri mülkiyeti bahsettiğiniz devir kapsamına dahil oluyor mu?
  İkinci olarak, şahıs firmasını limited firmaya devretmek mümkün mü? Şimdiden sağolun

 3. Merhaba Şahsi bir Ltd sahibiyim.2018 de ödemeye başlamak üzere 25.000 TL kosgeb Krdisi kullandım.Şimdi şirketi satmak istiyoruz.Alıcı ise Kosgeb kredisini devr almak istiyor.Buna istinaden bize eksik ödeme yapacak. Acaba Devr alan Kosgeb borclarını ödemez ise bize bir sorun cıkartır mı ? ve izlememiz gereken yol nedir ? şimdiden teşekkürler

 4. Merhaba sayın yetkili inşallah bana yardım edebilirsiniz 2000 yılında kurmuş oldum şirketi devretmek istiyorum maliye sgk hiçbir borcu yok esnaflar dahil faul çalışan bir firma banklar dan çekilmiş kredi borcu yok çek falan almamış sicili temiz bir firma ben firmayı devredmemi istersiniz yoksa direk kapatayım dersiniz benim aklımda kalan alan kişiler usulsüzlük yaparsa veya kredi çekerse sizin anlattınız bir konu var yukarda ömer beye yazmışsınız devir alan devreden 2 yıl borçlardan sorumludur diye sizce hangisini yapmalıyım bana acil cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkür ederim iyi günler

  • merhabalar 1993 yılında kurulan babamın üzerine olan limited şirketi babamın vefatından sonra annem ablam ve ben başka bir kişiye devir ettik şirketin herhangi borcu vs yoktu ama 2 yıl borçlardan sorumlu kısmı bizi şuan şüphelendiriyor nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim birde bizim devreden olarak herhangi bir olumsuzlukta nasıl bir senaryo ortaya çıkar veya çıkarmı

 5. Merhaba üzerimize olan SSK borcu bulunan şahış adına kayıtlı kurumu bir başkası geçmiş borçları ile almak istiyor ne yapmamız gerekir

 6. Mrb.biz dayımla birlikte bir sirket devralacaz.sirket sahibiyle anlaştık.sirketin üzerine kredi kullanacaz ama otobus almak için alındıktan sonra devredecek.bu işlemler olunca devralacagiz ama aklımıza takılan bir soru var..Bu işlemi noterden yapinca ne kadar sağlıklı olur.bu konuda bize yardımcı olurmusunuz acaba.iyi günler dilerim.

 7. Merhabalar. Babamin adina ait olan bir adet insaat sirketimiz mevcut. Yil basindan itibaren faliyete gecirecegimiz farkli bir ltd sirketimize, sahis sirketini nasil devir edebiliriz? Devir esnasinda iskani alinmamis 3 projemiz mevcut? Bu islemleri de yeni kurulacak olan sirkete mi devir ediliyor?

 8. Öncelikle iyi günler dilerim.Aşağıda yazınızdan alıntı yapyım, sorum ise devir işleminden sonra 2 yıl sorumluluk olduğuna dair yasa var mı? ilgilinize şimdiden teşekkür ederim.

  Devreden devrin ilan veya ihbarına kadar doğan borçlardan dolayı devralanla birlikte iki yıl süreyle müteselsilen(tüm borca) sorumludur. Bu süre vadeye bağlanmış borçlarda muacceliyet tarihinden; müeccel borçlarda ise devrin ilanı veya ihbar yoluyla bildiriminden itibaren işlemeye başlar.

 9. merhaba adıma bir şahıs şirketi var.resmi ortak alabilirmiyim yani ortaklık ihtiva eden bir şirkete nasıl dönüşebilirmiyim.

 10. Kardeşimin üzerine bir şahıs şirketi var ve beraber çalışıyorduk anlaşmazlıklar nedenıyle ayrılmaya karar verdık bu şahıs şirketini devralabılırmıyım? Süreç Nasıl ilerleyecek ?

 11. Sgk pirim borcu firmalara olan borc ve ipotekli olan ev ve arabalar var borclardan dolayi sirketi devrettigimizde ipotekler kalkar mi pirim borcu ve diger borclar devralan kisi mi oder

 12. Merhaba. 2015 ekim ayında şirket kurdum. Bir ay sonra bu şirket üzerine ticari bir dükkan alımı gerçekleştirdim ve bu mülkü carrefour şirketine kiraladım. Şirketin herhangi bir faaliyeti yok. Kurmamın tek amacı carrefour şirketinin kdv avantajından faydalanmak için şahıstan değilde şirket mülkü kiralamak istemesiydi. Şimdi ben bu ticari dükkanımı şirketle beraber satmak istiyorum.Şirketimin üzerine olan ticari dükkanın devri için herhangi bir maaliyetle karşılaşırmıyım? Teşekkürler

 13. ltd şirketi devredicem.. vergi, elektrik, su, telefon ve sgk borçlarını ve piyasadaki alacaklarımızı ile beraber devretmek istiyorum. bu alacaklarla beraber borçlarıda devredebilir miyim. sorumluluk var mıdır. varsa ne kadar süre sonra sorumluluğum biter

 14. IPARD’a yatirim icin basvuru sarti olarak:
  ”Başvuru sahibi tüzel kişi ve şirket/gerçek kişi ise, son iki yıla ait KOBİ Bilgi Beyannamesi (Bu belge Kurum başvuru çağrı ilanına çıktıktan sonra alınmış olmalıdır.)
  YA DA
  Başvuru sahibi limited, kollektif, komandit ve anonim şirketler haricinde tüzel kişilik ise, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerinden alınmış işletmenin son iki yıla ait (varsa) aylık prim ve hizmet dökümü veya Sistemde kaydı bulunmadığına dair resmi yazı. (İşletme KOSGeB’e üye değilse bu belge zorunludur ve başvuru teslim tarihinden önceki 30 gün içerisinde alınmış olmalıdır.)”
  denilmektedir.
  KOSGEB uyesi bir sirketi DEVIR ALSAM yada ne tur bir ORTAKLIK KURARAK basvursam bu sarti saglarim?
  Bildirirseniz sevinirim, tsk.

  • Selam Merve Hanım,
   Yakın zamanda gelen yasa değişikliği ile tek kişi limited şirket kurabiliyor, maliyet olarak tıpkı ortaklı yapıları baz alabilirsiniz.

   İyi günler.

  • Merhaba Ömer Bey;
   Ticari işletmenizi borçlarıyla birlikte devredebilirsiniz. Ancak Ticari işletmeyi devreden olarak, devrin gerçekleşmesi ile birlikte borç ödeme yüküm­lülüğünden kurtulmuş olmayacaksınız.Devreden olarak, muaccel borçlar için(yani hemen ödenebilen veya ödenmesi gereken borçlardır. Bir borcun, sözleşmenin yapılmasından belirli bir süre sonra ödenmesi kararlaştırılmışsa, sürenin dolduğu son gün borç muaccel olmaktadır.)devrin devralan tarafından alacaklılara bildirimi veya duyurulması tarihinden itibaren; daha sonra muaccel olacak borçlar için muacceliyet tarihinden itibaren iki yıl süreyle devralanla birlikte müteselsilen sorumlu kalmaya(devralan ile devredenin borçlardan birlikte sorumlu olması durumu, yani alacaklılar borcun ödenmesi için hem devredene hem devralana başvurabilirler) devam eder.
   Ayrıca devir sözleşmesi yazılı olmak zorunda olduğu gibi, ticaret siciline tescil edilmelidir.
   İyi Günler.

Cevapla

Telaşlanmayın, E-Mail adresiniz yayınlanmayacak.


*