Sayısal Meslekleri-MF Bölümleri(Öğrenciler için)(PDF-EXCEL)

Herkese merhaba,

Geçen yazımızda oldukça ilgi gören bir meslekler yazısı yazdık.Bu yazımızda ise,öğrencilerimiz için bir kaynak hazırladık. Sayısal bölümleri tanıtacağız. Aynı zamanda  sayısal meslekleri seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Mf bölümü meslekleri seçecek olan öğrencilerimiz için hazırladığımız bu kaynak umarız faydalı olacaktır.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki,meslek seçmek gerçek manada önemli bir adımdır.O yüzden meslek seçerken son derece dikkatli olmalısınız.Mf meslekleri sizin yapabileceğiniz şeyler değilse kendi ilgi alanı karakterinize uygun bir bölüm okuyun veya meslek seçin.

Mesela çok duygusal kan görünce bayılan birinden asker olmaz. Yahut elleri titreyen heyecanlı birinden cerrah olmaz.Öğrenci kardeşlerimize tavsiyemiz sırf parası veya prestiji için bir meslek seçmeyin. Seçeceğiniz mesleklerde göz önünde bulunduracağınız kriter mutlu olmak olsun. Aksi taktir de elinize ne kadar para geçerse geçsin bu mutluluğu yakalayamayabilirsiniz.

Hangi durumlarda sayısal bölümleri/meslekleri seçmeliyiz?

sayisal-meslekler-bolumler

Aslında bunun tam bir cevabı yok. Ancak şunu belirtmeliyiz ki,dışardan gelen etkiler ile bir meslek seçimi yapmayın.Yani,ailem benim avukat olmamı istiyor ancak ben tıp okumak istiyorum diyorsanız,aileniz ile konuşup onları ikna etmeye çalışın. Çünkü yaşayacağınız hayatı kazanacağınız mesleği kendi sevdiğinize göre belirlemelisiniz ancak,ailenizin dediklerini göz ardı etmeyin. Çünkü onlar hayatı sizden daha önde görmüş ve yaşamışlardır. Onların fikirlerini yabana atmayın fakat neyi sevip neyi sevmediğinizi belirtip,istişare edin.

Doğru tercih hayat kurtarır

Doğru mesleği seçmek hayatınızda size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Lütfen herşeyi parayla ölçmeyin. Bir insanın kendi mutlu edeceğini düşündüğü mesleği yapması dünyadaki en büyük zenginliklerden birisidir. Meslekler sadece insanların para kazanması için değil hayata bakış açısını geliştirmesi açısından da önemlidir. Bunun için meslek seçerken dikkat edilmesi gereken hususları da bir sonraki başlığımızda anlatacağız.

Meslek / Bölüm seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Aslında bu sorunun birçok cevabı var ama para kazanmak isteyen ve işin başında olan genç öğrenci kardeşlerimize birkaç nacizane tavsiyede bulunacağız.

Hedef belirleyin

Şüphesiz ki bir işte bir meslekte yada herhangi birşey de başarılı olmak istiyorsanız,mutlaka bir hedefiniz olmalıdır. Bu klişe bir laf gibi gelebilir ancak aşağıda göstereceğimiz videoya gözatmanızı öneririz.

Karakterinizi tahlil edin

Nasıl bir karaktere sahip olduğunu bilmek,sizin ne yapıp ne yapamaycağınıza dair sizlere en önemli ipuçlarını verir. Karakterinize uygun işler sizlere para,mutluluk ve prestiji daha kolay getirecektir.

Güçlü ve zayıf yanlarınızı belirleyin

Kendinizi değerlendirmekten çekinmeyin. Ancak burda dikkat etmeniz gereken bir şey var kendinizi değerlendirirken lütfen objectif olmaya çalışın sürekli kendinize hak vererek ve kendinizi iyi olarak atfederek sadece kendinizi avutursunuz.

Sürekli yapmayı sevdiğiniz işleri belirleyin

Sayısal meslekleri olabileceğim bir bölüm okudum ve yaşım 18 oldu diye düşünmeyin. İnanın ki,on sekiz yaş çok büyük bir yaş değil ve birşeylere yeniden başlamak için olabildiğince ideal ve güzel bir zaman.

Son olarak : Mutlaka aşağıdaki videoyu izleyin

Aslında bu yazıda anlatmak istediğimiz çoğu şeyi özetleyen 9 dakikanızı alabilecek bir konferans kesiti ancak bu dokuz dakikanın sizde neler değiştireceğini tahmin edemezsiniz. Konuşmacı : Ahmet Şerif İzgören

İşte o video 

Lafı fazla uzattığımızın farkındayız ancak bunlar aşağıdaki vereceğimiz bilgilerden önemliydi.Artık sayısal mesleklerini aşağıdaki başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Sayısal bölüm meslekleri

Sayısal Meslekleri

Sayısal meslekleri
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Çevre Mühendisliği

Deri Mühendisliği

Elektrik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Fizik Mühendisliği

Gemi İnşaatı Mühendisliği

Gıda Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

İşletme Mühendisliği

Jeofizik Mühendisliği

Jeoloji Mühendisliği

Kimya Mühendisliği

Maden Mühendisliği

Makine Mühendisliği

Matematik Mühendisliği

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Meteoroloji Mühendisliği

Nükleer Enerji Mühendisliği

Orman Endüstrisi Mühendisliği

Orman Mühendisliği

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Seramik Mühendislik

Sistem Mühendisliği

Tekstil Mühendisliği

Telekominikasyon Mühendisliği

Bilgisayar Öğretmenliği

Biyoloji Öğretmenliği

Döküm Öğretmenliği

Elektrik Öğretmenliği

Elektronik Öğretmenliği

Fen Bilgisi Öğretmenliği

Fizik Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Kimya Öğretmenliği

Matematik Öğretmenliği

Metal Öğretmenliği

Otomotiv Öğretmenliği

Biyoloji

Fizik

Kimya
Makine

Matematik

Mimarlık

Peyzaj Mimarlığı

Astronomi ve Uzay Bilimleri

Bilgisayar Programcılığı

Biyokimya

Diş Hekimi

Ebelik

Eczacılık

Hemşirelik

İstatistik

Veterinerlik

Ayrıca sayisal mesleklerini PDF ve Excell formatında da indirebilirsiniz.

 

Sayisal meslekleri pdf olarak görüntüle

 

 

Sayisal meslekleri excel olarak görüntüle

Ayrıca yukarıda gösterdiğimiz 9 dakikalık videonun 2 saatlik versiyonunun videosunu yazıya ekliyoruz.İzlemenizi tavsiye ediyoruz.