Kosgeb Kredisi Nedir? Nasıl Kosgeb Hibesi Alınır?

kosgeb-desteği-nasil-alinir

Arkadaşlar merhaba,

Bugün kısada olsa çokça merak edilen bir konudan bahsedeceğiz bu konuya kısaca değinecek olsak da bu kısa bilgi sizin için iş fikirlerinizi hayata geçirirken çok kıymetli olacak. Aşağıdaki makaleyi okumanız halinde  Kosgeb hibesi ve kredisi alım süreçleri hakkında bir bilgi edineceksiniz. Bu yazı bir özet niteliğinde yazılmış olacak. Aşağıda değineceğimiz her başlığa uygun diğer yazılarımızı da sizler için yakında yayına alacağız. Bunun için biraz daha sabır etmenizi rica ediyor,keyifli okumalar diliyorum.

Kosgeb Nedir?

Kosgeb-nedir

Kosgeb, iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen girişimcilere doğrudan veya dolaylı olarak destek vermek amacıyla kurulmuş bir kuruluştur. Bu kuruluış belli şartlar çerçevesinde hibe ve kredi yollu destek sağlayarak ekonomiye ve istihdama katkı sağlamaktadır.

Peki bu KOSGEB desteğini almak için ne yapmak gerekir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi KOSGEB’den kredi yahut hibe alabilmeniz için birtakım yeterliliğe sahip olmanız gerekmekte. Bunları aşağıda madde madde listeleyeceğiz.

Girişimcilik Sertifikası ve Eğitim

Kosgeb desteği alabilmeniz için geçmeniz gereken ilk adım Girişimcilik eğitimine tabii olup bir girişimci sertifikası almanız gerekmekte.. Bu sertifika sizin girişimci olmak için ön eğitim aldığınızı ve bu eğitimi başarıyla tamamladığınızı belirtir. Girişimcilik sertifikası eğitim süreci ve adımlarıyla alakalı yazdığımız yazıya ilgili yazı linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

İlgili Yazı : Girişimcilik Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

İş Planı Hazırlamak / Planlama Süreci

Eğitim sürecini atlattıktan sonra yapmanız gereken ikinci şey işinizi yani girişiminizi belli standartlara uygun şekilde planlayıp bir iş planı hazırlamaktır. İş planı hazırlamak ile ilgili tüm detaylara yakında sitemizde yer vereceğiz. Bu adımı atladıktan sonra;

Değerlendirme Süreci

İş planı yaptıktan sonra bu aşamada yapılacak şeyler aslında kosgeb desteği alırken dönüm noktası olacak adımdır. Bu adımda iş fikirleriniz ve iş planınız kurul tarafından birkaç farklı şey baz alınarak değerlendirmeye alınır. Eğer destek alabilecek yeterlikte bulunursanız aşağıdaki adıma geçmeye hak kazanırsınız.

Kayıtlanma

Bu aşamadan sonra telaş edecek birşey kalmadı ! İş planlarınız ve değerlendirme süreciniz olumlu geçip veritabanına kayıt olmaya hak kazandıysanız,bu aşamada kosgeb veritabanına kayıt olacaksınız ve hibe alacak girişimciler arasına adınızı yazdırmış olacaksınız.

Sonuç

Yukarıdaki adımları eksiksiz olarak yerine getirirseniz, kosgeb başvurusunun en güzel tarafı bu adım.. Yani parayı alıp kullanmak.

Bu yazımızda sizlerşe girişimcilik kategorisinden “Kosgeb Kredisi Nedir?”, “Kosgeb Desteği Nasıl Alınır?” sorusuna cevap veren bir yazı paylaştık. Daha fazla girişimcilik yazısı için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Kosgeb hibe ve kredileri ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa,yazıya yorum yapınız. Arkadaşlarımız tarafından cevaplanacaktır.