Hostes Olmak İçin Gerekli Şartlar – Hosteslik Maaşları

hostes maaşları
hostes-olmak-istiyorum

Arkadaşlar hepinize merhaba,bu yazımızda herkes tarafından merak edilen mesleklerden birisi olan hosteslik hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.En son yazımızda en çok para kazandıran meslekleri derlemiş idik.Bu yazıdan itibaren artık meslekler hakkında geniş bilgilere yer vermeye çalışacağız. Bu yazımızda ise,hostesler ve hostes olmak isteyenlerin akıllarına takılan “Hostes maaşları ne kadar?“-“Nasıl hostes olurum?“-“Hosteslerin çalışma şartları nedir?” gibi sorularına cevap vermeye çalışacağız. Eğer sizin de hosteslikle ilgili sorularınız olursa bize sormayı unutmayınız. Bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız.

Yavaş yavaş konumuza hosteslerin tam olarak ne iş yaptıklarını anlatmakla başlayabiliriz.Bunu anlatmamızın sebebi bazı hostes olmak isteyen arkadaşların ne iş yaptığını tam olarak bilmeden bu işe başvurmak istemekte ve dolayısıyla bir süre sonra hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar.

Hosteslerin görevleri nelerdir?

hostes-olmak
hostes

Hostesler uçakların ev sahipleri gibidir.Uçak içinde uçağı uçurmak hariç herşeye hostesler bakar.Biraz açıkça anlatmak gerekirse aşağıdaki listede adım adım bulabilirsiniz.

 • Uçuş öncesi brief alıp,bu talimatı uygulamak.
 • Yolcular içeri alınmadan önce,uçağın koltuk,koridor koltukaltları gibi iç aksamının temizliğini temin eder.
 • Düzeni sağlar
 • Uçakta yolculuk esnasında ikram edilecek şeylerin sayımını,teslim alımını ve dağıtımını yapar.
 • Basit güvenlik kurallarını kontrol eder.
 • Yolcuları sayar,kalkış öncesi koltukların dik ve kemerlerin bağlı olmasını sağlar
 • Emniyet kartlarını okur ve anlatır.
 • Özel durumdaki yolcularla ilgilenir.(yaşlı-hasta)
 • Yemek ve içecek servislerini yapar.
 • Yolcuları inişe hazırlar. Güvenle tahliye olmalarını sağlar.

Nasıl Hostes Olunur?

hostesler
Hostes olmak

Hostes olmak için gerekli birçok şart bulunmaktadır. Sıkı ve yoğun bir kontrolden geçen hostes adayları gerekli bulunduğu taktirde birçok ek test ve ek maddeye maruz kalarak denetlenebiliyor. Şimdi yavaş yavaş hostes olmanın şartlarına doğru geçelim ve nasıl hostes olunur sorusuna cevap vermeye çalışalım.

İlk adım : Başvuru

Hostes olmak isteyen kişiler kariyer siteleri veya havayollarının kendi oluşturdukları web sayfaları aracılığı ile CV’lerini veya isteklerini bırakacak şekilde bir form doldururlar ve bu form aracılığı ile eğer sizin gerekli hostes alım şartlarını karşıladığınızı düşünürlerse size dönüş yapıp bir randevu tarihi atarlar ve bu tarihte görüşmeye çağırırlar.

Yazının devamında hosteslerin sahip olması gereken özelliklere değineceğiz.

Davet edilme esnasında

Eğer ilerde belirteceğimiz temel şartları sağlıyorsanız,yazılı ve sözel olmak üzere sizi bir takım testlere sokarlar bu testlerin içerisinde değerlendirme testleri olduğu gibi yabancı dil ve zeka testleri de mevcuttur.Genelde katılımcıların çoğu bu kısımda da başarı göstermektedir. Yazılı yapılan sınavlardan iyi puan alan adaylar kurul karşısına çıkartılır ve burda yabancı dil anlama ve konuşma yetenekleri test edilir.Hosteslik mülakatında;

 • Bize kendini tanıtır mısın?
 • Hangi okulda okudun?
 • Neden okuduğun bölümün ilgili olduğu işi yapmıyorsun?

gibi soruların yanısıra,”boynundaki fuları nerden aldın?” gibi sıradışı sorularda sorulabiliyor.

Mülakat esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Rahat olmalısınız,akışkan konuşmaya özen göstereyim derken heyecan yapmamalı ve eğer soruyu anlamadıysanız “tekrar edebilir misiniz?” demelisiniz,bu size birşey kaybettirmez.Ezbere dayalı kalıplara bağlı olarak konuşmanız anlaşıldığında kurul tarafından eksi değerlendirilirsiniz.Ayrıca dil olarak sadece ingilizce yeterliliğe bakılmamaktadır.Eğer orta derece bir ingilizceye sahipseniz ancak iyi derecede bir slovakça’ya sahipseniz kabin memuru olma şansınız vardır.Ancak herhangi bir dil bilmeden girmeniz sadece kendinizi rezil etmenize yarar. Başka birşeye değil.

Ayrıca host veya hostes alımında kurul karşısına çıkarken ilk izlenim önemlidir. Dövme piercing gibi şeyleri kabul etmeyecekleri gibi giyiminize dikkat etmeniz sizin için çok iyi olacaktır.Aksi taktirde gelir gelmez elenmeniz içten bile olmayabilir.Kısacası rahat olun ve akışa göre davranın.

Hostes Olmak İçin Aranan Şartlar

hostes-olma-sarti
hosteslik şartları
 • Türkiye Cumhriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise yahut liseye denk bir eğitim kurumundan mezun olmak
 • İyi bir ingilizce bilgisine ve konuşma,anlama yeteneğine sahip olmak
 • Havayolu firmasının uygun gördüğü şehirde oturmayı kabul etmek
 • Sicili ve sabıkası olmamak
 • Erkekler için : Erkekler için askerlik engeli bulunmamak
 • İdeal boy ve kilo oranına sahip olmak
 • Bayanlar için : 160-180 cm boya sahip olmak
 • Erkekler için : 170-180 cm boya sahip olmak
 • Sağlık ve fiziki yeterlilik raporu almak (havaalanının işaret ettiği bir kurumdan)
 • Daha önce bir havayolu firmasından disiplinsizlik ile ceza almamak

Hostes Maaşları – Hostesler Ne kadar Maaş Alır?

hostes
hostes-maaşları-güncel

Tabiki bu firmadan firmaya değişiklik göstermektedir.Ancak ortalama olarak söyleyecek olursak,hosteslerin brüt maaşları 2016 rakamlarına göre 4.000 TL’dir. Tabiki aylık uçuş kotası tamamlanan hostesler bu uçuş kotasının haricinde uçtukları her saat için ekstra ücret alırlar.İlerki zamanlarda mesleğe alıştığınızda ve benimsediğinizde iyi bir geliriniz olacaktır.

 

2018 Yılı Hostes (Kabin Memuru) Maaşları Ne Kadar?

2018 yılında hostes (kabin memuru) maaşlarında değişiklikler olmuştur. 2016 yılında ortalama 4.o00 TL olan hostes maaşları 2018 yılında 4.500 lira civarında seyretmektedir. Maaş 5 yıllık çalışma süresinde yaklaşık iki katına kadar çıkabilmektedir. Ayrıca ekstra seferlerle birlikte hostes maaşları 4.500 TL üzerine çıkabilmektedir. Hostes maaşları firmaların maaş politikasına göre değişkenlik gösterebilir.

Bu yazımızda sizlere hostes nasıl olunur ve hostes olmanın şartları nelerdir? sorularının cevaplarını verdik. Merak ettiğiniz birşey olursa,yorumlar yardımıyla soru sormaktan çekinmeyiniz.

Daha detaylı bilgiyi THY‘nin sitesinde bulabilirsiniz.

Yazı Güncellendi: 13.10.2018

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sosyal Medya Üzerinden Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz.


Soru Sormak İçin BURAYA Tıklayın!
Yazar Bilal Türkmen 74 makale
isekonomi.com iş fikirleri,bayilik fırsatları kategorisi yazarı

41 Yorum Hostes Olmak İçin Gerekli Şartlar – Hosteslik Maaşları

 1. merhaba, ben fransa’da yasiyorum Turk vatandasiyim, ust derece’de fransizcam var acaba yeterlimi? basvurmam icin nerelere ulasabilirim?

  • Gamze Hanım merhaba,

   İngilizce olmadan da havaalanı içerisinde farklı görevlerde çalışılabilir ama öncelikle özgeçmiş (cv) oluşturmanız gerekmektedir. İnternette bu konuda birçok döküman bulunmaktadır.

 2. İyi Bir İngilizceye Sahip Olmak Yeterli Midir ? Yoksa İngilizce ve + Bir Dil Olma Zorunluluğu Var Mıdır ? Ek Bir Dil Biliyor İsek Bu Bizi Seçimlerde Ön Taraflara Atar Mı ?

  • Alpay Bey merhaba,

   Hostes olabilmek için B1 seviyesinde ingilizce biliyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca ingilizce haricinde bildiğiniz yabancı diller sizi seçimlerde daha öncelikli kılacaktır.

 3. Merhaba,

  ingilizcem hemen hemen hic yok diye bilinir ama almanca dilim, ana dil seviyesinde.
  Bu sartlarla Kabin Memuru(Yardimcisi) oluna biliniyor mu ?

  Saygilarimla Ismet

 4. Merhaba ben liseye yeni geçtim meslek lisesine gideceğim acaba mesleki ve teknik liselerinden hostes olabilir miyim bu soruyu cevaplarsınız mutlu olurum …

 5. merhaba hostes olmk için sadece lise mezunu olmak yeterlimi meslek lisesinde hasta ve yaşlı bkımı okuyorum 11. sınıfa gidiyorum. lise bittikten sonra başvuru yapsam olur mu

 6. Merhabalar.
  Ben Hollandada yasiyorum ve Turkiyede hosteslik yapmak istiyorum. Bunun icin ne yapmaliyim? Denklik belgesi almammi gerekiyor? Denklik belgesi uymuyorsa hosteslik icin baska bi imkan varmi?
  Lutfen biri yardim etsin.

 7. Bende hostes olmak istiyorum,yabancı uyrukluyum ama yeni türk vatandaşına geçtim,4dili biliyorum,türkçe,arapça,inglizce,ve fransızca.
  32yaşımdayım ,ve uzun boyluyum 1:80 .ankarada yerleşiyorum,ama iş istanbul da olursa gide bilirim .

 8. Merhaba ben büşra. Lise son sınıfım üniversiteye hazırlanıyorum. Ve okulum gereği ulusal bir otelde staj yapıyorum. Otele Türk Hava Yollarından kalmaya geliyorlar ve insan ister istemez özeniyor. Şu aralar da bu mesleği çok düşünür oldum. Ama bazı internet sayfalarında ön lisans mezunu istiyorlar. Ve bu sitede de en az lise mezunu isteniyor. Hostes olabilmem içinde 2 senenin geçmesi gerekiyor. Bu 2 sene içersinde yabancı dilimi geliştireceğime inanıyorum. Demem o ki kesin ön lisans gerekiyormu.

 9. Merhaba 18 yaşındayım anadolu lisesi son sınıf öğrencisiyim boyum 1.60 dan biraz kısa ama dış görünüşüm diğer kriterlere uygun boyum ne kadar sorun olur.Bilginizi bekliyorum.

 10. Ben yabancı uyrukluyum, tc vatandaşı değilim ama 4sene boyunca oturma iznim var, başvuru yapamaz mıyım

 11. Merhaba bnde hostes olmak istiyorum 18 yaşındayım boyum 1.67. Kilom 51 ingilizce haricinde arapça almanca biliyorum, dış görünüşüm gayett iyi düzgün bi fizigim var hicbir engelim yok henüz lise bitmiş deil ama son senem. Bana yardımcı olun lütfen??

  • Merhaba Adile Hava yolu şirketleri Yabanci dilinin eksiksiz olmasini ister.Senin ingilizcen yok sıkıntı olur.

 12. Ticaret meslek lisesi mezunuyum onlisans okuyorum bu yil mezunum hostes olmak istiyorum eger uygunsa yas 23 boy 1.65 kilo 58 yardimci olursaniz sewinirim yalniz yabanci dil yok …

 13. merhabalar 19 yaşındayım lisemin bitmesine yaklaşık 4 ay var 3 aydır ingilizce kursuna gitmekteyim.ingilizce öğreniyorum açıkçası eğlenceli geliyor çünkü yeni bir dil yeni bir insan yaratır boyum 1.72 kilom 55 türkiye vatandaşıyım sizce inigizce öğrendikten sonra alınma ihtimalim varmı.

 14. Iyi günler.Ben 19 yaşındayım.boyum 165.kilom 56.dış görünüşüm iyi.hiç bir fizik engelliyim yok.Rusçam var anadili gibi tertemiz biliyorum,azerice zaten ana dilim, ingiliscem zayıf,ama kursa gidersem kendimden eminim.Kendim istanbulda oturuyorum.Ama Gürcistan doğumluyum yani Gürcistan vatandaşıyım,yani bu şartlarla özel şirketlerde beni işe alırlar mı?

 15. bende bu saydıklarınızın % 85 var ama tek olmiyan ingizçe ve bunuda başaraçagıma emınım bu bilgileri bize sundugunuz içinde sizlere ayreten tşk ediyorum

  • bende hostes olmak istiyorum yaşım 23 bekarım 3 dil biliyorum bunlar ingilizce türkçe arapça boyum ise 1metre 71 cm. adım tabiki bildiğiniz gibi elif eylül anadolu lisesine gittim öğretmenlik çıktı ama kabul etmedim ilkokuldan beri notumun en düşüğü 98 yaşlı ve engellilere saygı duyarım üstüme düşen sorumlulukları yerine getiririm bir süre yani 2 ay kızılayda yaşlı ve engelli baktım biraz dugusalım eğer hostesliğe kabul edilirsem istanbul da taksim de görüşelim ayrıntıları konuşuruz

Cevapla

Telaşlanmayın, E-Mail adresiniz yayınlanmayacak.


*