Girişimcilik Sertifikası Nedir?Nasıl Alınır?

girisimcilik

Herkese merhaba, isekonomi.com olarak sizlere daha kaliteli bir blog deneyimi sunmak için vargücümüz ile çalışıyoruz.. Buna mukabil yazdığımız yazılarında asla çöp bilgi ve gereksiz detaylar ile dolu olmasını istemiyoruz. Amacımız ne sizin vaktinizi çalmak ne de sizi faydasız olduğuna inandığımız bir yere doğru çekmek. Bu konuda tek istediğimiz şey,hayatınıza bir parça katma değer katarak bir parça faydalı olmak.. Bunun için bugün aklında iş fikirleri olanların kafasına takılan en önemli sorulardan biri olan ” Girişim sertifikası nedir,nasıl alınır?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.. Yazının devamını okumanız halinde gerek fiziksel gerek internetten para kazanmaya başlamadan önce gerek duyabileceğiniz “Girişim sertifikası”nın detaylarını göreceksiniz. Şimdiden belirtmeliyiz ki,aklınıza herhangi bir soru takılması durumunda lütfen yorumlar yardımıyla bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Girişim Sertifikası Nedir?

KOSGEB’in yeni kurulacak olan küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla verdiği destek belli şartlara bağlı olarak verilir. Bu şartların en önemlilerinden biri girişimcilik sertifikasına sahip 0lmaktır.  Kosgeb tarafından kabul görülen bir girişimcilik sertifikasına sahip olmak istiyorsanız.. Bir dizi eğitimlere tabii olmanız ve bu eğitimleri başarıyla tamamlamanız gerekmekte.. Yazının devamında girişimcilik sertifikası eğitimi ile alakalı bilgileri bulabilirsiniz.

Girişimcilik Sertifikası Eğitimi’nin İçeriği Nedir?

Elimizden geldiği kadar açıklamaya çalışırsak,girişimcilik sertifikası eğitimi yaklaşık 70 saat gibi bir eğitimi muhteva eder ve bu eğitimin içerisinde girişimciye 4 şey kazandırılmaya çalışılır..

  • Vizyon ve Beceri Testi

Bu aşamada sizi değerlendirecek ve eğitim verecek olan kişiler sizin iş fikirlerinizde kullandığınız yaratıcılık becerinizi ve vizyonunuzu geliştirmeye yönelik hamleler yaparak sizi işe daha hakim bir konuma getirmeye çalışacaklar..

  • Tanım

Bu kısımda iş planı nedir,neye iş planı denir gibi basit ancak hayati önem taşıyan şeyleri iyice kavramanızı sağlayacaklar..

  • Pratik

Bu aşamada tanımladığınız iş planının geliştirilmesine yönelik atolye çalışmalarının yanısıra pratik çalışmalar da gösterilecek.

  • Planlama

Bu aşamada eğitmenler iş fikirlerinizi daha tertipli ve düzenli bir şekilde yönetebilmeniz için sizlere daha etkin bir iş planı yapmayı ve bu iş planını gerektiğinde sunmayı öğretecek ve bildirecekler..

Girişimcilik Sertifikası İçin Eğitimi Nereden Alabilirim?

Girişimcilik eğitimleri kosgeb anlaşmalı yerlerde verilebildiği gibi direk İŞKUR tarafından bizzatihi de verilebilmektedir.Size en yakın eğitim merkezi, gün ve saatleri için kosgeb’in  resmi sitesine gözatabilirsiniz. Yahut yazının altına bulunduğunuz il ve ilçeyi yorum atarak bu sorunun cevabını bizim tarafımızdan alabilirsiniz.

Girişimcilik Sertifikası İçin Aranan Şartlar

  • Reşit olmak

Tüm devlet işlemlerinde olduğu gibi KOSGEB tarafından desteklenmek için gereken girişim sertifikası almak için kanunen reşit olma yaşı yani 18 yaşınızı doldurmanız gerekiyor.. Aksi taktirde başvurunuz değerlendirmeye dahi alınmadan yok sayılacaktır.. Bu konuya hususi bir hassasiyet göstermeniz önemle rica olunur.

  • İşsiz olmak

Başlık biraz garibinize gitmiş olabilir ancak işkur tarafından aranılan bir diğer önemli özellik ise sadece işsizler yahut yeni girişimciler tarafından başvurulmasıdır. Bir yerde işveren yahut elemansanız yukarıda olduğu gibi başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

  • İlk defa yararlanmak

Aynı kategorideki eğitimden daha önce yararlanmamış olmak. Eğer daha önce faydalandıysanız size bu konuda red cevabı verme olasılıkları kuvvetle muhtemeldir.

  • Olumlu Görüş

İŞKUR tarafından verilen meslek danışmanlığından olumlu bir not almak.. Eğer sizi değerlendirenlerin olumsuz görüşlerini cezbederseniz,üzgünüz ancak size bu belgeyi vermezler..

Bu yazımızda sizlere girişimcilik sertifikası ile ilgili detayları anlattık. Girişimcilik kategorisini takip etmeniz halinde KOSGEB desteğinin en ince ayrıntılarına kadar haberdar olacaksınız ve bu da sizin daha bile bile ilerlemenizi sağlayacak..

Hatırlatma : Eğer size en yakın eğitim merkezini bulamadıysanız,lütfen yorumlar yardımı ile bize yazınız..En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

kosgeb-kredisi ve hibesi hakkında yazdığımız yazımız