E-ticaret Nedir? E-ticarete Başlamalı Mıyım?[1.Hafta]

E-ticaret nedir,e ticaret nasıl başlarım

Herkese merhaba,

İş fikirleri ve girişimcilik odağında yayın yapan bloğumuzu takip eden takipçilerimize güzel bir haberimiz olacak.Bu haftadan itibaren “A’dan Z’ye E-ticaret” adlı bir yazı dizisine başlıyoruz.Buna istinaden her hafta yeni bir yazı paylaşarak E-ticaret hakkında merak edilen sorulara cevap vermek ve takipçilerimizi merak ettikleri e-ticaret sektörü ve e-ticaret yönetimi hakkında bilgi sahibi yapmak istiyoruz.Yazılarımızı düzenli olarak takip etmeniz halinde belli bir düzeyde teorik olarak öğreneceksiniz.Unutmayın ! burada öğreneceklerinizi pratikte uygulamanız halinde çok daha fazla şey öğreneceksiniz.

 

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

E-ticaret nedir?

E-ticaret genel anlamı ile, ürün ve hizmetlerinizi sanal mecralar kullanarak,farklı pazarlama kanallarına tabii olarak pazarlama ve satışını gerçekleştirmektir.

E-ticaret ne değildir?

E-ticaret asla basit bir iş olarak görülmemelidir,fiziki bir ticaret ile arasındaki tek fark başındaki “e” harfidir.E-ticaret  başlıbaşına uğraş,emek sarfetmeniz gereken tabiri caiz ise,gerçekten işiniz gibi görmeniz gereken bir sistemdir.Eğer aklınızdan geçen şey tam anlamıyla “Çekerim  telefondan fotoğrafları,atarım internete gelsin paralar“gibi bir anlayış ise,diğer iş fikirlerine gözatmanızı öneririz.

Her işte olduğu gibi e-ticaret sitesi açmanız,yönetmenin ve satış gerçekleştirmenin de bir süreci vardır.Bilmeniz ve uygulamanız gereken adımlar yazı serisinin devamında listelenecektir.Bunların herbiriyle alakalı zamanı geldiğinde uzun ve teferruatlı yazılar yazılacaktır.Ancak ilk hafta olması hasebiyle bilgilendirici bir yazı olmasını istedik.

Neden bir e-ticaret sitesi açmalıyım?

Neden bir e-ticaret sitesi açmalıyım? sorusunun cevabını tam almadan hiç bir aksiyona geçmeyin çünkü tecrübe ile sabittir ki yeterli maddi ve manevi destek verilmeden bu konuda başarıya ulaşmak oldukça güçtür.. Eğer e-ticaret sitesi açarken temel düşünce mantığınız gerçekten üzerine düşmek ve üzerinde düşünerek bu internet girişimini başarya ulaştırabilirsiniz.

E-ticaret kimler için daha uygundur?

Tabiki bu sorunun net bir cevabı yok ancak ilk başlarda düşük maliyet ile yola çıkılması isteneceğinden e-ticaret işi elinde hazır mal bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha uygundur.. Ekstra mal ve malzeme,depolama gibi masrafları olmayacağından fiziki bir dükkanı olmayan bir gişimciye göre 1-0 önde başlar…

Bu konuda daha çok söylenecek söz olmasına rağmen bu yazının bir girizgah niteliğinde olmasını istiyoruz.. Bu yüzden de yazıyı olabildiğince kısa tutmaya çalıştık.. Her zaman olduğu gibi aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz..

Serinin devamında görüşmek üzere..