E-ticaret Nedir? E-ticarete Başlamalı Mıyım?[1.Hafta]

e-ticaret,e-commerce,internetten para kazanma
E-ticaret nedir,e ticaret nasıl başlarım

Herkese merhaba,

İş fikirleri ve girişimcilik odağında yayın yapan bloğumuzu takip eden takipçilerimize güzel bir haberimiz olacak.Bu haftadan itibaren “A’dan Z’ye E-ticaret” adlı bir yazı dizisine başlıyoruz.Buna istinaden her hafta yeni bir yazı paylaşarak E-ticaret hakkında merak edilen sorulara cevap vermek ve takipçilerimizi merak ettikleri e-ticaret sektörü ve e-ticaret yönetimi hakkında bilgi sahibi yapmak istiyoruz.Yazılarımızı düzenli olarak takip etmeniz halinde belli bir düzeyde teorik olarak öğreneceksiniz.Unutmayın ! burada öğreneceklerinizi pratikte uygulamanız halinde çok daha fazla şey öğreneceksiniz.

 

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

E-ticaret nedir?

E-ticaret genel anlamı ile, ürün ve hizmetlerinizi sanal mecralar kullanarak,farklı pazarlama kanallarına tabii olarak pazarlama ve satışını gerçekleştirmektir.

E-ticaret ne değildir?

E-ticaret asla basit bir iş olarak görülmemelidir,fiziki bir ticaret ile arasındaki tek fark başındaki “e” harfidir.E-ticaret  başlıbaşına uğraş,emek sarfetmeniz gereken tabiri caiz ise,gerçekten işiniz gibi görmeniz gereken bir sistemdir.Eğer aklınızdan geçen şey tam anlamıyla “Çekerim  telefondan fotoğrafları,atarım internete gelsin paralar“gibi bir anlayış ise,diğer iş fikirlerine gözatmanızı öneririz.

Her işte olduğu gibi e-ticaret sitesi açmanız,yönetmenin ve satış gerçekleştirmenin de bir süreci vardır.Bilmeniz ve uygulamanız gereken adımlar yazı serisinin devamında listelenecektir.Bunların herbiriyle alakalı zamanı geldiğinde uzun ve teferruatlı yazılar yazılacaktır.Ancak ilk hafta olması hasebiyle bilgilendirici bir yazı olmasını istedik.

Neden bir e-ticaret sitesi açmalıyım?

Neden bir e-ticaret sitesi açmalıyım? sorusunun cevabını tam almadan hiç bir aksiyona geçmeyin çünkü tecrübe ile sabittir ki yeterli maddi ve manevi destek verilmeden bu konuda başarıya ulaşmak oldukça güçtür.. Eğer e-ticaret sitesi açarken temel düşünce mantığınız gerçekten üzerine düşmek ve üzerinde düşünerek bu internet girişimini başarya ulaştırabilirsiniz.

E-ticaret kimler için daha uygundur?

Tabiki bu sorunun net bir cevabı yok ancak ilk başlarda düşük maliyet ile yola çıkılması isteneceğinden e-ticaret işi elinde hazır mal bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha uygundur.. Ekstra mal ve malzeme,depolama gibi masrafları olmayacağından fiziki bir dükkanı olmayan bir gişimciye göre 1-0 önde başlar…

Bu konuda daha çok söylenecek söz olmasına rağmen bu yazının bir girizgah niteliğinde olmasını istiyoruz.. Bu yüzden de yazıyı olabildiğince kısa tutmaya çalıştık.. Her zaman olduğu gibi aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz..

Serinin devamında görüşmek üzere..

 

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sosyal Medya Üzerinden Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz.


Soru Sormak İçin BURAYA Tıklayın!
Yazar Bilal Türkmen 74 makale
isekonomi.com iş fikirleri,bayilik fırsatları kategorisi yazarı

8 Yorum E-ticaret Nedir? E-ticarete Başlamalı Mıyım?[1.Hafta]

 1. Merhaba,oncelikle bilgilendirici yazilariniz icin tesekkur ediyorum.bir is fikri olarak dusundugumuzde illa bir uretim yapan ve bunu e ticaret uzerinden satmaya calisan birisi mi olmaliyiz.yoksa bir eticaret uygulamasini kullanmayan yapan firmalara giderek pazarlama sekline dinusturme imkani var mi?

 2. Bilal Bey,

  Tüm bu içerik için teşekkürer öncelikle.

  Bazı sorularım olacaktı cevaplarsanız memnun olurum.

  1. E-ticaret için sürekli bir muhasebeci çalıştırmak zorunda mıyız? 150 TL gibi çok yüksek olmayan rakamlar isteniyor ancak bu zorunlu mudur?

  2. Sanal pos için tek bir bankayla anlaşmamız sadece o bankanın kartlarıyla mı alışveriş yapma imkanı sunar? Örneğin sanal posu ücretsiz sunan bir banka var ise o bankayla tüm kartların ödemesini alabilir miyiz?

  Teşekkürler

  •  

   Gizem Hanım merhaba..

   Sorularınıza teker teker cevap vermeye çalışayım.

   1. Kendiniz muhasebeden anlamıyor iseniz,bir muhasebeci ile çalışmaktan çekinmeyin. Aylık vermediğiniz 150 TL size bu ihmal’den kaynaklanacak bir cezai işlem zamanında size daha pahalıya patlayacaktır.
   2. Her banka posu her türlü kredi kartlarından işlem yapmaktadır. Herhangi bir problem olmamaktadır. Ancak sizden keseceği işlem tutarlarını gözönüne alınız. Bunları banka personeli sizlerle paylaşacaktır.

   Başka soracağınız birşey olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

   İyi günler

 3. İyi günler,
  Uluslararası bir markanın 13 yıllık üyesiyim ve distiribütörüyüm. Üyesi olduğum bu firmanın ürünlerini internet üzerinden satışını yapabilmek ve ayrıca kendi ürettiğim meyve ve diğer ürünlerin de aynı web sitesi üzerinden satışını nasıl yapabilirim. Firma bana bir web sayfası açtı, fakat buradan satış gerçekleştiremiyorum. Ne yapmalıyım ve bu web sayfamı e-ticaret olarak nasıl aktif hale getirebilirim.
  Vereceğiniz yanıt için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygı ve selamlar.
  Nursel Aksu

  • Nursel hanım merhaba,

   E-ticaret başlıbaşına bir emek ister. Sanal bir dükkan ile ilgileneceğiniz kadar ilgilenmeniz ve e-ticareti kuralına göre oynamanız gerekli. Gerek bizim sitemizden(ilerde e-ticaret dikeyinde kapsamlı yazılar gelecek) gerek diğer sitelerden bunları öğrenebilirsiniz. Ancak bu işin en güzel yolu deneyimleyerek öğrenmektir.

   Ürününüzün tutup tutmayacağını yada ne kadar rağbet olacağını bilmek istiyorsanız google adwords ve facebook reklam platformlarını kullanarak küçük bütçeler ile reklam verin ziyaretçilerden gelen dönüşümleri yine Google’nin analytics servisi ile ölçümleyin. Bundan sonra atacağınız adımları daha somut verilere dayanarak atın. Mesela, kullanıcılarınız en çok x meyvesine pazartesi günleri ilgi gösteriyor.. Siz de pazartesi günü X meyvesine yönelik çeşitli kampanyalar yapın ve reklam platformlarını kullanarak o gün ve saatlerde reklam verin. Tabiki bu size anlattıklarım işin 0,01 lik kısmı bile değil. Ancak özellikle merak ettiğiniz bir konu var ise,sizin için bilgilendirici bir yazı yazabiliriz. Diğer atacağınız yorumda websitenizi belirtiniz gerekli eksik gördüğümüz yerleri mail adresiniz vasıtasıyla size bildirmeye çalışırız..

   İyi günler.

   • Çok teşekkür ederim önerilerinizi deneyip küçük reklamlarla bakalım ilgi nasıl olacak. Deneyip sonuç alabilirsem çok güzel olur.
    İlginiz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.
    İyi günler.

 4. merhaba, makaleniz gerçekten çok bilgilendirici ve faydalı olmuş yazınızdan gerçekten etkilendim. herkes sizin gibi bilgiler sunmuş olsa bizlere daha fazla fayda sağlanabilir.

  • Sevgili Kaya Bey, güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.. Serinin devamında ve diğer yazılarda da kaliteyi arttırarak devam etmeyi planlıyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın.. Teşekkürler.

Cevapla

Telaşlanmayın, E-Mail adresiniz yayınlanmayacak.


*