Çinden Ürün Getirmek – Çinden Ne Getirilir?

Çin'den ürün getirmek

Arkadaşlar hepinize merhaba,aklınıza takılan soruları duyar gibiyim,

“Çinden ne getirmeli?”

Çinden ne alınır?

Çinden telefon getirmek ne kadara mal olur?

Ve daha bunun gibi birçok soru.. Emin olun bu soruları soran tek kişi siz değilsiniz,ve son da olmayacaksınız. İlk defa çinden mal getiren girişimcilerin hepsinin aklında aynı soru bulunuyor..

Geçen yazımızda 10.000 TL iş fikirleri serimizin Çin’den Ürün Getirmek isimli yazı ile başlayacağını söylemiştik. Aynı söylediğimiz gibi düşük sermayeli iş fikirleri denilince akla gelen ilk şeylerden olan ithalat fikrini detaylarıyla ele almak için bu yazıyı ele alıyoruz. Her yazımızda olduğu gibi lütfen bu konuda da değerli fikirlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Lafı fazla uzatmadan direk konuya giriş yapmak istiyoruz.

Neden Çin’den Ürün Getirmek Fikrini Seçtik?

Bu başlığı ilk yazı olarak seçmemizin sebebi diğer iş fikirlerine göre birkaç avantajı bulunuyor olması. Yazının devamını okursanız,Çin’den ürün getirmenin avantajları ve dezavantajı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çin’den Ürün Getirmenin Avantajları

 • Düşük Maliyet

Aslında bu seçeceğimiz tüm fikirlerin ortak avantajıdır. Çin’den ürün getirmek için ne kadar fazla sermayeniz olduğuna bakılmaz.1.000 TL ile de 10.000 TL ile de bu iş fikrini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalar mevcut yazı ilerledikçe bunlardan bahsediyor olacağız.

 • Yüksek Kâr Marjı

Bu işin en fazla ilgi çeken tarafı yüksek kâr marjıdır. -tabiki getireceğiniz ürüne göre değişir- Ancak sektörü ve ürünü,hedef müşteri kitlesini doğru seçmeniz halinde gerçekten güzel rakamlar kazanabilirsiniz.

 • Sektör / Ürün Çeşitliliği

Çin’den getireceğiniz hammade yahut ürünlerde çok fazla çeşitlilik var,bir örnek verecek olursak,araba bujisinden dizüstü bilgisayar ve tablete kadar herşey mevcut. Sadece yapmanız gereken şey iyi bir araştırmayla doğru ürünleri getirmek,işte o zaman bu işten hatrı sayılır kâr elde etmeniz içten bile değil.

Bu konuya değindikten sonra dezavantajlarından bahsetmeden geçmek olmaz.


Çin’den Ürün Getirmenin Dezavantajları

 • Çok Fazla Talep

Dünyanın her yerinden Çin’deki fabrikalara ürün talebi gider. Türkiye’de de sizin getireceğiniz maldan çok fazla gelmiş olabilir. Hatta açık konuşmak gerekirse ilk iletişime geçtiğinizde alacağınız fiyatlardan çok daha ucuza ürün getirebilen büyük toptancılar mevcut. Ancak doğru adımları izlerseniz belki de küçük sermaye ile başlayacağınız bu yolda kendinizi geliştirip büyütebilirsiniz.

 • Çin’deki Aracılar

Ürün bulup iletişime geçtikten sonra,ürün pazarlığını yaparken aslında konuştuğunuz kişi fabrika değil komisyoncu olabilir. Komisyoncularla alışveriş yapmanın birtakım zararları olabilir.-kesin değildir,ama ihtimal vardır- Fabrika gibi resmi bir iş yerleri olmadığı için ortadan kaybolabilirler,yaptıkları iş gereği size malı daha pahalıya satacaklardır. Yada malın arızalı çıkması durumunda karşınızda muhattap bulamayabilirsiniz

 • Satış Kanalları

Malı getirdikten sonra ister perakende ister toplu şekilde satabilirsiniz. Ancak satış amacıyla gittiğiniz yerlerde -kendileri de ithalatçı olduğu için-malı görüp daha uygun fiyata tedarik edebilirler.Bunun için oldukça inceleyip sık dokunmanız gerekecek..

Çin’den Ürün Getirme Süreci Nasıl İşliyor?

Bu bölümde sizlere yapmanız gereken şeyleri adım adım aktarmaya çalışacağız. Lütfen dikkatle okuyun.

 • Ürün Araştırma

Öncelikle bu işi kafanıza koyduysanız,yapmanız gereken şey son derece dikkatle getireceğiniz ürünü araştırmaktır. Bu araştırmada dünyada otorite olan site Alibaba’dır. Alibaba üzerinden yüzlerce kategoride milyonlarca ürüne gözatabilirsiniz. Tek bir ürüne yoğunlaşmayın. Birkaç alternatif belirleyin ve bunların analizlerini doğru şekilde yapın. Velhasıl,İyi ürün tutar..

 • Numune Temini

Ürününüzü belirledikten sonra elinizdeki bütün parayı buraya boca etmeden önce yaklaşık-getireceğiniz ürüne göre değişir-100’doları geçmeyen bir numune siparişi verin ve ürün gelince içini dışını iyice inceleyin.Eğer bu ürün numunesi sizi tatmin ederse bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 • Gerekli Bağlantıları Kurma

Ürünü getirmek için önünüzde çok az bir yol kaldı,ancak tam da bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ucuz tedarik edeceğim derken aracılarla veya resmi olmayan yerlerle ticaret yaparsanız gerçekten bir hüsranla karşılaşabilirsiniz.Bunu yaşamamak için lütfen alibaba yahut başka platform üzerinden son derece derin bir araştırmaya girmelisiniz. Pazarlık konusuna gelecek olursak,elinizden geldiği kadar pazarlık yapın eminim ki bu pazarlığı İngilizce değilde Çin’ce yapsanız fiyatlar çok daha düşecektir..
Ürün Getirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Fiyat ve Alternatifler

Seçtiğiniz ürünün alternatifleri ve daha uygun fiyatlıları başka mağzalarda olabilir bunu araştırmadan lütfen bütçenizi harcamayın.Aksi taktirde sizi üzecek birtakım şeyler olabilir.

 • Satış Kanalları

Malı Türkiye’ye getirmek kolay önemli olan getirdikten sonra ürünü satabileceğiniz satış kanallarını bulmak. Öncelikle ürünü araştırdıktan sonra nereye satacağınız konusunda araştırma yapın hatta gerekirse birkaç yer ile getirmeyi düşündüğünüz ürün hakkında konuşun. Kafanızda satış alternatifleri oluşmadan harekete geçmeyin.

 • Ürün Alımı

Eğer ürünü ilk defa getiriyorsanız sakın yüklü mal alımı yapmayın. Ürün ne kadar parlak olursa olsun ürünün fiyatına göre 50-100-200 parça civarında getirin böylece malın piyasaya nasıl etki edeceğini görmüş olursunuz eğer ürün tutulmaz ise bile,zararınız minimum olacaktır.

 • Lojistik

Eğer mal yüklü bir parti ile gelecekse muhakkak gemi ile getirin yok eğer küçük partiler ile gelecekse uçak sizin için daha uygun olabilir. Gemi uçağa göre daha ucuzdur ancak 28 gün gibi bir sürede gelir. Uçak biraz daha pahalıdır ancak ürününüzü 1 hafta içinde size ulaştırır..

 • Ürün Çeşidi

Öncelikle getireceğiniz ürün çeşidine çok dikkat edin. Çünkü Türkiye’nin dış ticaret politikaları gereği bazı ürünlere -üretimin gelişmesi amacıyla- haddinden fazla vergi uyguluyor buda sizin ürünü çok daha fazla bir rakama mal etmenize sebep oluyor.Ufak bir örnek verecek olursak teknoloji’de genel vergi %8 civarıdır. Ancak siz Bursa’dan havlu alıp pazarlamak yerine Çin’den havlu gibi tekstil ürünlerini getirirseniz vergi oranınız %100’e kadar çıkar. O yüzden ürün getirmeden önce muhakkak bir gümrük müşaviri ile iletişime geçmeniz sizler için gayet faydalı olacaktır.

Ne kadar Para Kazanırım?

 

İş fikirleri

Her iş fikrinde olduğu gibi Çin’den ürün getirmek konusunda da insanlar daha somut rakamlar bekliyorlar. Ancak bunu söylerken üzülüyoruz ki bu iş fikrinde elde edeceğiniz kâr oranı birçok etken ile belirlendiği için net birşey söylemek zor ancak gerek kendi tecrübelerimizden gerek diğer araştırmalarımızdan görüyoruz ki,ürünü getirip iyi şekilde pazarlayabilenler sermayelerinin 10 katına kadar para kazanabiliyorlar. Bu şuan yeni başlayan biri için hayal olsa da,düzenli ve disiplinli bir çalışmanın sonucunda güzel meblağlar kazanmak içten bile değil. Size tavsiyemiz 4.000 TL’lik bir mal çekimi yaptığınızda derhal 12.000 TL’lik bir satış beklemeyin. Amacınız maddi bir kazançtan öte diğer getirdiğiniz ürünlerde size yardımcı olabilecek bir çevre yapmak olsun aksi taktirde ilk getirdiğiniz üründen çok fazla kâr elde etseniz de 2. yada 3. tecrübeleriniz hüsran ile sonuçlanabilir.Unutmayın girişimcilikte başarı kadar başarıyı sürdürmekte önemli bir konudur.

Birkaç Öneri / Tavsiye

 • Çin ve Kalitesiz Ürün Algısını Yıkın

Çin zengin üretim alternatifleri olan bir üretim devidir. Bu konuda demek istediğimiz şey şu ki,mesela tablet piyasasını ele alırsak 10 $’a ucuz tablet ürettirebilirken 200$’a da çok kaliteli tablet ürettirebilirsiniz.Burda neyi ne kadar ve ne kalitede ürettireceğiniz size ve politikanıza kalmış bir iştir.Bu yüzden “Çin kalitesiz ürün üretir” algısını yıkın ve “Çin bütçeye göre ürün üretir”algısını yerleştirin.

 • Usb Bellek Getirerek Başlamayın

Başlık biraz ironili olsa da Çinden ürün getireceğim diyen herkes “USB bellek getirmek” ile başlar. Siz en azından ilk tecrübenizi bununla gerçekleştirmeyin çünkü en azından İstanbul’da satacak bir yer bulmanız oldukça zor..
Çinden ürün getirmek ile ilgili bilmeniz gereken çoğu şeyi yazdık.Tabiki bu yazının sonu gelmeyecek ve herhangi bir gelişme yada bilmeniz gereken birşey olduğunu düşündüğümüzde hemen sizinle paylaşmak için yazımızı güncelleyeceğiz.Konuyla ilgili aklınıza takılan soruları yorumlar ile birlikte bize sorabilirsiniz. Ayrıca diğer 2016 iş fikirleri için bizi takip edin.
İyi günler.

GÜNCELLENDİ : 14.03.2016

Burada telefon numaranızın yada internet sitenizin yayınlanmasını istermisiniz ?
info@isekonomi.com bize ulaşın